Жорий йил 22 декабрь куни мамлакатимиз Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловлар муносабати билан эълон қилинган сайлов кампанияси энг муҳим, энг қизғин палласига яқинлашмоқда. Ўзбекистон Халқ демократик партияси бу йилги сайловга ўзгача шижоат, кўтаринки кайфият, энг муҳими, аниқ ғоя ва мақсадлар билан кириб бормоқда.
2019 йил 28 октябрь куни пойтахтимиздаги “International hotel Tashkent” меҳмонхонасининг муҳташам Амир Темур залида Халқ демократик партиясининг қурултойи бўлиб ўтди.
Партия Марказий Кенгаши, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси аъзолари, Қорақалпоғистон Республика, вилоятлар ва Тошкент шаҳар партия ташкилотларидан кўрсатилган делегатлар, партиянинг республика миқёсидаги фаоллари, хайрихоҳлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этган қурултойда партиянинг бу йилги сайловда иштироки билан боғлиқ муҳим масалалар муҳокама этилди.
Қурултойда дастлаб Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловларда партиянинг муносиб иштирокини таъминлаш вазифалари тўғрисида Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов маъруза қилди.
Бу йилги сайлов кампанияси халқимизнинг кайфияти ва ислоҳотларга ишончи ортган, бутунлай янгича муҳитда ўтмоқда. Янги Ўзбекистон янги сайловларга кириб боряпти. Халқимиз, сайловчилар сиёсий партиялардан амалий натижа, қатъий таклиф ва ташаббуслар кутяпти. Ўзбекистон Халқ демократик партияси бу жараёнда юксак масъулиятни зиммасига олиб, сайлов кампаниясига киришган, деди партия етакчиси.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракциясининг 2015-2019 йиллардаги фаолияти юзасидан тайёрланган ҳисоботлари қурултойда атрофлича муҳокама этилди.
Ҳисобот даврида устувор дастурий мақсад-вазифалардан келиб чиқиб, партия фракцияси аъзолари 500 дан ортиқ қонун ҳужжатлари лойиҳаларини тайёрлашда фаол иштирок этган. Шунингдек, партия фракциясининг ташаббуси билан Ҳукумат вакилларининг 50 дан ортиқ ҳисобот ва ахборотлари эшитилган.
Партия фракцияси аъзолари мамлакатимизнинг барча ҳудудларида сайловчилар билан 10 мингдан ортиқ учрашув ўтказган, уларда 800 мингдан ортиқ аҳоли вакиллари билан мулоқот олиб борилган. Жараёнда аҳолини ўйлантираётган 50 мингдан ортиқ масала аниқланиб, уларнинг 45 мингдан ортиғи ваколатли органлар ёрдамида ижобий ҳал этилган. 5 мингга яқин мурожаатнинг ечими бўйича мутасадди идоралар ва партия ташкилотлари билан биргаликда иш олиб борилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туман ва шаҳар Кенгашларидаги партия гуруҳлари томонидан ҳисобот даврида жами 3 243 та масала ва муаммо ўрганилган. Шундан 2 266 та масала доимий комиссияларга, 1 407 та масала сессияларга олиб чиқилиб, ижро ҳокимияти идораларига олдига аниқ вазифалар белгиланишига эришилган.
Шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларининг мансабдор шахсларига 22 531 та масала бўйича депутатлик сўровлари юборилиб, 17 675 та масала ижобий ҳал этилган.
Партия кенгашлари қошида фаолият юритаётган 214 та Жамоатчилик қабулхонасига республика бўйича жами 64 288 та мурожаат келиб тушган. Мурожаатларнинг 40 412 таси ёки 63 фоизи ижобий ҳал этилган. Қолган мурожаатлар назоратга олинган.
Жорий йилнинг 1 октябрь ҳолатига кўра Халқ демократик партияси аъзолари сони 496 396 нафар. Аъзоларнинг ўтган 5 йилликдаги табиий ўсиши 101 439 нафарни ташкил қилмоқда. Хусусан, аёллар 64 389 нафарга, ёшлар 63 667 нафарга кўпайган.
Қурултойда партия Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси фаолияти ҳақидаги ҳисоботлар чуқур ва танқидий-таҳлилий муҳокама этилди.
Шундан сўнг қурултойда Халқ демократик партиясининг бу йилги сайловда иштироки билан боғлиқ энг муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларга сайловлар муносабати билан Сайловолди дастури делегатлар эътиборига тақдим этилди.
Партия Сайловолди дастурига учта ғоя умумий асос сифатида олинган. Булар – ижтимоий тенглик ва адолат, ижтимоий бирдамлик, ижтимоий демократия.
Алоҳида жиҳати шундаки, партия Сайловолди дастури янгича ёндашув бўйича “пирамида” шаклида ишлаб чиқилган. Яъни, ҳудудларга хос энг муҳим масалаларни белгилаб олиш, келажакда депутатлик бирлашмалари орқали амалий ва аниқ натижаларга эришиш учун қуйидан юқорига, “округ – туман (шаҳар) – вилоят – республика” тартибига амал қилинади.
Партиянинг янги Сайловолди дастурида халқимизни ўйлантириб келаётган кўплаб долзарб масалалар ечими бўйича янги ва қатъий ташаббуслар ўрин олган. Хусусан, дастурда миллионлаб юртдошларимизнинг кундалик турмушини яхшилаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини амалда таъминлаш учун “Яшаш минимуми”, “Истеъмол саватчаси”, “Давлат минимал ижтимоий стандартлари” тўғрисидаги қонунларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббуси илгари сурилган.
Шунингдек, дастурда аҳолининг кам таъминланган қатламлари, пенсионерлар, ногиронлиги бўлган шахсларнинг турмуш даражасини ошириш, кундалик истеъмол товар ва хизматлар нархларининг ижтимоий мақбуллигини таъминлаш, тиббий хизмат сифатини ошириш, шифокорлар, ўқитувчи ва педагогларнинг ҳимоясини кучайтириш, қишлоқ одамларининг яшаш шароитини яхшилаш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Партиянинг устувор мақсад ва ғоялари ҳамда ижтимоий муҳофазага муҳтож аҳоли манфаатлари ҳимояси билан боғлиқ таклифлар жой олганини ҳисобга олиб, қурултой делегатлари Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурини тасдиқлади.
Сайловда ҳар бир сиёсий партия сайловчилар, аввало, халқ олдида ўта масъулиятли имтиҳондан ўтади. Айниқса, бу йилги сайловлардан халқимизнинг умиди катта. Парламент депутатлигига интилаётган номзодларга ҳам талаб жуда юқори.
Шунинг учун Халқ демократик партияси парламент қуйи палатаси депутатлигига номзодлар илгари суриш масаласига улкан масъулият билан ёндошди.
Қурултойда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги масала муҳокамага қўйилиб, ҳар бир округдан илгари сурилаётган номзодлар ҳақидаги маълумотлар бирма-бир ўқиб эшиттирилди.
Халқ демократик партияси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов учун ташкил этилган 150 та округдан 150 нафар номзодини илгари сурди. Делегатлар барча номзоднинг партия номидан сайловда депутатликка номзод бўлишини қўллаб-қувватлади.
Шундай қилиб, қурултойда Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастури ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига 150 нафар номзоди тасдиқланди.
Қурултойда партия фаолияти билан боғлиқ бошқа ташкилий масалалар ҳам белгиланган тартибда кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Предвыборная кампания, объявленная в связи с предстоящими 22 декабря текущего года выборами в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов, приближается к своей самой важной и активной фазе. Народно-демократическая партия Узбекистана идет на нынешние выборы в приподнятом настроении, с особой решительностью, а самое главное конкретными идеями и целями.
28 октября 2019 года в роскошном зале «Амира Темура» гостиницы “International hotel Tashkent” состоялся съезд Народно-демократической партии Узбекистана.
В ходе съезда, в котором приняли участие члены Центрального совета НДПУз, фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса, делегаты, выдвинутые от каракалпакских, областных и Ташкентского городского партийных организаций, активисты и сторонники партии со всей республики, представители СМИ, обсуждались важные вопросы, связанные с участием партии в нынешних выборах.
Съезд открыл председатель Центрального Совета Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов с докладом, посвященным важным задачам по обеспечению достойного участия партии в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
Нынешняя избирательная кампания проходит в принципиально новой атмосфере, когда возросло доверие народа к преобразованиям и реформам. Новый Узбекистан идет к новым выборам. Наш народ, избиратели ждут от политических партий практических результатов, решительных предложений и инициатив. Народно-демократическая партия Узбекистана приступила к избирательной кампании с чувством глубокой ответственности, твердой целью оправдать доверие своих избирателей, отметил лидер партии.
В ходе съезда были заслушаны и подробно обсуждены отчеты о деятельности Центрального Совета и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса в 2015-2019 годах.
Так, за отчетный период, исходя из приоритетных программных целей и задач, члены фракции приняли активное участие в подготовке более 500 проектов законодательных актов. Кроме того, по инициативе фракции партии были заслушаны более 50 отчетов и информаций представителей Правительства.
Члены фракции провели более 10 тысяч встреч с избирателями во всех регионах страны, в рамках которых проведены диалоги с более чем 800 тысячью жителями. В ходе таких диалогов были выявлены свыше 50 тысяч вопросов, волнующих население, более 45 тысяч из них положительно решены при содействии уполномоченных органов. По решению около 5 тысяч обращений ведется соответствующая работа совместно с ответственными ведомствами и партийными организациями.
За отчетный период партийными группами в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, областных, Ташкентском городском, районных и городских кенгашах народных депутатов были изучены в общей сложности 3243 вопросов и проблем. 2266 из них были вынесены на рассмотрение постоянных комиссий, 1407 – на сессиях, перед органами исполнительной власти поставлены конкретные задачи по их решению.
Кроме того, должностным лицам органов государственной власти и управления направлены депутатские запросы по 22531 вопросу, 17675 из них решены положительно.
В действующие при партийных советах 214 Общественные приемные поступило 64288 обращений со всей республики. Из них 40412 или 63% решены положительно. Решение остальных взяты под строгий контроль.
По состоянию на 1 октября текущего года число членов Народно-демократической партии Узбекистана составляет 496396 человек. Естественный прирост ее членов за прошедшие пять лет составляет 101439 человек. В частности, число женщин – членов партии выросло на 64389, молодежи – на 63667.
В ходе съезда отчеты Центрального совета и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса были подвергнуты глубокому критическому анализу.
Затем участники съезда приступили к обсуждению самых главных вопросов, касающихся участия Народно-демократической партии Узбекистана в нынешних выборах.
Вниманию делегатов была представлена Предвыборная программа НДПУз, разработанная в связи с предстоящими выборами в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов.
В основу Предвыборной программы партии легли три главных идеи. Это – социальное равенство и справедливость, социальное единство, социальная демократия.
Особенность Предвыборной программы партии заключается в том, что она разработана на основе нового подхода в форме «пирамиды». То есть, для определения присущих регионам важнейших вопросов, достижения практических и конкретных результатов по их решению посредством депутатских объединений будет соблюдаться принцип «снизу вверх», а точнее в порядке «округ – район (город) –область - республика».
В Предвыборной программе партии выдвинуты новые и конкретные инициативы по решению волнующих народ актуальных проблем. В частности, выдвинуты инициативы по разработке и принятию законов «О прожиточном минимуме», «Потребительской корзине», «Государственных минимальных социальных стандартах», направленные на улучшение повседневной жизни наших соотечественников, практическому обеспечению их прав и интересов.
Вместе с тем, в программе намечены конкретные задачи по повышению уровня жизни малообеспеченных слоев населения, пенсионеров, лиц с инвалидностью, обеспечению социальной приемлемости стоимости повседневных потребительских товаров и услуг, повышению качества медицинских услуг, усилению социальной защиты врачей, учителей и педагогов, улучшению условий жизни жителей села.
Приняв во внимание то, что программа полностью отражает приоритетные цели и идеи партии, важные предложения по защите интересов социально уязвимых слоев населения делегаты утвердили новую Предвыборную программу Народно-демократической партии Узбекистана.
Предстоящие выборы – это важный и ответственный экзамен для каждой политической партии, который будут проводить избиратели, весь наш народ. Наши соотечественники возлагают особенно большие надежды на эти выборы. Соответственно, требования к кандидатам в депутаты очень высокие.
Именно поэтому Народно-демократическая партия Узбекистана с огромной ответственностью подошла к вопросу выдвижения кандидатов в депутаты нижней палаты парламента.
В ходе съезда обсуждался вопрос о выдвижении кандидатов в депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса, участники были ознакомлены со списком кандидатов, выдвинутых от каждого округа.
Так, Народно-демократической партией Узбекистана выдвинуто 150 кандидатов от 150 округов, организованных для выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса, их кандидатуры одобрены делегатами.
Таким образом, в ходе съезда была утверждена новая Предвыборная программа Народно-демократической партии Узбекистана, а также 150 кандидатов в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса.
На съезде также обсуждались другие организационные вопросы, касающиеся деятельности партии, приняты соответствующие решения.