Prezidentlikka nomzod Xorazm viloyatida saylovchilar bilan uchrashdi
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan nomzod Ulug‘bek Inoyatov saylovchilar bilan navbatdagi uchrashuvini Xorazm viloyatida o‘tkazdi.
Jamoat tashkilotlari a’zolari, mahalliy Kengashlar deputatlari, partiya faollari, yoshlar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va ommaviy axborot vakillari uchrashuvda ishtirok etdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Xorazm viloyat kengashi raisi Rahimbergan Yusupov olib bordi. Ishonchli vakil saylovchilarga nomzodning tarjimai holini o‘qib berganidan so‘ng, nomzod so‘zga chiqib, dasturidan o‘rin olgan taklif va tashabbuslar mazmuni saylovchilarga tushuntirib berdi.
Jumladan, nomzodning Saylovoldi dasturida davlatning ijtimoiy majburiyatlarini samarali amalga oshirish mexanizmlarini belgilash hamda demokratik ijtimoiy davlatni barpo etish g‘oyalariga urg‘u berilgan.
Ma’lumki, ijtimoiy davlatni barpo etish aholining ijtimoiy jihatdan ehtiyojmand toifalarining hayoti sifatini oshirishga, nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamiyat va davlat hayotida to‘laqonli ishtirokini ta’minlashga, umuman inson manfaatlari bilan bog‘liq huquqlarini adolatli hamda demokratiya tamoyillariga asoslangan holda himoya qilishga xizmat qiladi. Shu sababdan ham nomzodning dasturidan bu masala o‘rin olgan.
Dasturda davlat va jamiyat tomonidan iqtisodiy rivojlanishni muvofiqlashtirish hamda tartibga solish bo‘yicha tizimni shakllantirish uchun iqtisodiyotda tarkibiy islohotlarni amalga oshirish va yangi texnologiyalarni joriy etish masalalari bo‘yicha barcha jabhalarda ijtimoiy muloqot va jamoat nazorati mexanizmini joriy etish taklif qilinmoqda.
Shuningdek, ushbu jarayonlarni aholining barqaror, yuqori haq to‘lanadigan ish o‘rinlarida bandligini oshirish, mehnat muhofazasi, ishlab chiqarishning ekologik tozaligini ta’minlash bilan uyg‘unlikda olib borish orqali jamiyatni ijtimoiy rivojlantirish maqsadlariga erishish ko‘zda tutilgan.
Nomzodning dasturida aholi muammolarini hal etishning eng samarali va adolatli shakli sifatida mahalla tizimini rivojlantirish, ma’muriy, ijtimoiy, ekologik, madaniy va boshqa muammolarni hal etishda uning to‘liq ishtirokini ta’minlash borasida ilgari surilgan g‘oyalar ham diqqatga molikdir.
Zero, demokratik davlatda mahalla o‘zining ta’sir ko‘rsatish usullari orqali inson huquqlarini himoyalash, fuqarolik jamiyatining muhim elementi sifatida katta ahamiyatga ega.
Uchrashuvda ijtimoiy yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyotining asosi sifatida barqaror ish o‘rinlari bilan ta’minlashga qaratilgan qonunchilik bazasini takomillashtirish hamda mehnatga layoqatli aholining shaxsiy tashabbuslarini yanada rag‘batlantirishga dasturda alohida urg‘u berilgani aytib o‘tildi.
Fuqarolarning kasbiy tayyorgarligi, qayta tayyorlanishini tashkil etish va rag‘batlantirish, yakka tartibdagi tadbirkorlar va yuridik shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan sohalarni hamda o‘zini o‘zi band qilgan deb hisoblanadigan faoliyat turlari ro‘yxatini kengaytirish bilan bog‘liq takliflar ishsizlik, ijtimoiy tengsizlik kabi muammolarning natijador yechimi sifatida ijtimoiy yo‘naltirilgan iqtisodiyotning barqaror rivojini kafolatlaydi.
Uchrashuv samimiy va ko‘tarinki kayfiyatda o‘tdi. Unda saylovchilar o‘zlarining qiziqtirgan savollar bilan Prezidentlikka nomzodga murojaat qildi. Nomzod ham saylovchilarning savollariga birma-bir javob qaytardi va fikr-mulohazalarini tingladi.

Presidential candidate meets with voters from Khorezm region
The candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov held a regular meeting with voters in Khorezm region.
It was attended by members of public organizations, deputies of local Councils, party activists, youth, civil society institutions, and media representatives.
Chairman of Khorezm Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Rakhimbergan Yusupov chaired the meeting. After the authorized person acquainted the voters with the candidate’s biography, U. Inoyatov delivered a speech. He explained to the voters the essence and significance of the proposals and initiatives included in the program.
In particular, in the Candidate’s Election Program, emphasis is placed on determining the mechanisms for the effective implementation of the social obligations of the state and the ideas of building a democratic social state.
The creation of a social state serves to improve the quality of life of socially needy segments of the population, ensure the full participation of persons with disabilities in the life of society and the state, and, in general, protect rights related to human interests based on the principles of justice and democracy. For this reason, this issue was included in the candidate’s program.
The program for forming a democratic state and public regulation and control over economic development proposes introducing mechanisms of social dialogue and public authority on implementing structural reforms in the economy and the introduction of new technologies.
It is also planned to achieve the social development goals of society by carrying out these processes in accordance with an increase in the level of employment in stable, highly paid jobs, labor protection, and ensuring environmental cleanliness of production.
The participants of the meeting were also interested in the ideas put forward in the candidate’s program on the development of the mahalla system as the most effective and fair form of solving the problems of the population, ensuring its full participation in solving administrative, social, environmental, cultural and other issues.
After all, in a democratic state, mahalla is of great importance as an important element of civil society that protects human rights through methods of influence.
It was noted that a special emphasis in the program is placed on improving the legislative framework to provide sustainable jobs, stimulating personal initiative, and the entrepreneurial spirit of the able-bodied population.
Proposals related to the organization and promotion of vocational training, retraining of citizens, expansion of areas of activity that individual entrepreneurs and legal entities can engage in, as well as a list of activities carried out in self-employment, guarantee the sustainable development of a socially oriented economy as a result of solving such problems as unemployment and social inequality.