Kecha "Oʻzbekiston" mehmonxonasining tadbirlar zalida Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashi muassisligidagi "Oʻzbekiston ovozi" gazetasining 105 yillik yubileyiga bagʻishlab adabiy-badiiy bayram tadbiri oʻtkazildi.
Unda gazetaning faxriylari, fidoiylari, davlat va jamiyat arboblari, bugungi kunimizning yetuk qalamkashlari bir davra atrofida yigʻilib, gazetaning bosib oʻtgan uzoq mashaqqatli yoʻli va bugungi faoliyati dildan suhbat qurishdi. Yigʻilganlar "bu davrda gazetaning uch avlodi yuzlashdi", deya xitob qilishdi.
Bu gazeta birinchi marta 1918 yil 21 iyunda, "Ishtirokiyun" nomi bilan bosilgan. Gazeta Oʻzbekistondagina emas, butun Turkiston oʻlkasida birinchi milliy matbuot nashrlari qatorida namoyon boʻlgan.
1920 yil 12 dekabrdan "Qizil bayroq", keyinroq "Turkiston", 1924 yil dekabrdan boshlab "Qizil Oʻzbekiston", 1964 yildan "Sovet Oʻzbekistoni", 1991 yildan, yaʼni mamlakatimiz mustaqilligining ilk kunlaridan boshlab, hozirgacha "Oʻzbekiston ovozi" nomi bilan chop etilmoqda.
Yurtimizning keyingi 100 yillik tarixi ushbu gazeta sahifalarida muhrlangan. Gazeta uzoq, ogʻir yoʻlni katta kurashlar bilan bosib oʻtdi. Har qanday sharoitda ham milliy qadriyatlarimizni, manfaatlarimizni himoyalashga harakat qildi.
Gazeta oʻzligidan uzoqlashmagan. Milliy qadriyatlarimiz, buyuk tariximizni eslatib turadigan, boshiga koʻtaradigan va bu tuygʻularni oʻz ijodlari orqali matbuot sahifalariga olib chiqadigan fidoyi ijodkorlar gazeta jamoasida hamma vaqt boʻlgan.
Turli davr va yillar davomida bu gazetaga Akmal Ikromov, Sharof Rashidov, Ibrohim Rahim, Ziyod Yesenboyev, Maqsud Qoriyev singari mashhur davlat, jamoat arboblari va ijodkorlar Bosh muharrir boʻlishgan.
Gʻafur Gʻulom, Maqsud Shayxzoda, Oybek, Pirimqul Qodirov, Muhammad Yusuf, Saʼdulla Hakim, Azim Suyun, Safar Ostonov va boshqa koʻplab taniqli publitsist, shoir, yozuvchilar ushbu tahririyatni boshqargan, ishlagan, gazetaning faol mualliflaridan boʻlishgan.
Bu gazetada ishlab toblangan, tajriba orttirgan bir guruh jurnalist-publitsistlar davlat va jamiyat boshqaruvining turli boʻgʻinlarida, masʼul vazifalarda samarali mehnat qilgan. Shu maʼnoda "Oʻzbekiston ovozi" tahririyati mamlakat matbuotining oʻziga xos kadrlar maktabi sifatida ham eʼtirof etiladi.
Keyingi yillarda gazeta turli qiyinchiliklarni yengib oʻtib, emin-erkin faoliyat yuritmoqda, yangi rejalar tuzmoqda. Mamlakat boshqaruvini yanada demokratlashtirish, siyosiy pluralizm, professional parlament, vakillik hokimiyatini mustahkamlash, huquqlar va imkoniyatlar tengligiga erishish, ijtimoiy birdamlik va himoya, inson qadr-qimmati kabi mavzular gazetaning asosiy prinsiplari boʻlib qolmoqda.
Doim masʼuliyatli boʻlishga undab turadigan yana bir omil – shubhasiz, "Oʻzbekiston ovozi", degan qutlugʻ nomdir.
Kecha tadbirda yigʻilganlar ushbu dargohda ishlagan barcha ustozlarni, hamkasblarni, mualliflar va mushtariylarni gazeta faoliyatidagi tarixiy kun bilan qutlashdi!

Накануне в актовом зале гостиницы «Узбекистон» состоялось литературно-художественное мероприятие, посвященное 105-летию газеты «Голос Узбекистана», учредителем которой является Центральный совет Народно-демократической партии Узбекистана.
В мероприятии приняли участие ветераны и ответственные газеты, государственные и общественные деятели, ведущие писатели сегодняшнего времени, которые тепло вспоминали трудовые будни, долгий и не простой путь газеты, отмечали ее сегодняшнюю деятельность. «Газета воспитала три поколения журналистов», — отметили собравшиеся.
Эта газета впервые вышла в свет 21 июня 1918 года под названием «Иштирокиюн». Газета появилась в числе первых национальных печатных изданий не только Узбекистана, но и всего Туркестана.
С 12 декабря 1920 года издавалась под названием «Красное знамя», пзже «Туркестан», с декабря 1924 года «Красный Узбекистан», с 1964 года «Советский Узбекистан», с 1991 года, то есть с первых дней независимости нашей страны до сегодняшнего дня публикуется как «Голос Узбекистана».
На страницах этой газеты запечатлена вековая история нашей страны. Газета прошла долгий и трудный путь, борясь и отстаивая свои интересы, защищая наши национальные ценности при любых обстоятельствах.
Газета не забыла о том, кто мы. В коллективе газеты всегда были самоотверженные работники, которые напоминают нам о наших национальных ценностях, нашей великой истории, ценят и своими материалами доносят их до читателя.
В разные периоды и годы главными редакторами этой газеты были такие видные государственные и общественные деятели, а также представители искусства Акмаль Икромов, Шароф Рашидов, Ибрагим Рахим, Зиёд Есенбоев, Максуд Кориев,.
В этой редакции работали и были известными авторами газеты Гафур Гулям, Максуд Шайхзаде, Ойбек, Пиримкул Кадыров, Мухаммад Юсуф, Саъдулла Хаким, Азим Суюн, Сафар Остонов и многие другие известные публицисты, поэты, писатели руководили.
Многие журналисты-публицисты, работавшие и получившие большой опыт в этой газете, эффективно трудились на ответственных должностях разных структур государственного и общественного управления. В этом смысле редакция «Голоса Узбекистана» признана уникальной кадровой школой прессы страны.
За последние годы газета преодолела различные трудности, но сегодня успешно ведет деятельность и разработала планы на перспективу.
Основными принципами газеты остаются дальнейшая демократизация управления страной, политический плюрализм, профессиональный парламент, укрепление представительной власти, достижение равенства прав и возможностей, социальной солидарности и защиты, прославление человеческого достоинства.
Еще одним фактором, мотивирующим всегда быть ответственным, является, несомненно само название «Голос Узбекистана».
Собравшиеся на мероприятии поздравили всех наставников, коллег, авторов и клиентов, работавших в этой газете, с этим историческим днем в деятельности газеты!