NOGIRONLIGI BOʼLGАN SHАXSLАR MАNFААTI UCHUN MUHIM TАKLIFLАR ILGАRI SURILDI
Xalq deputatlari Ulugʼnor tumani Kengashidagi OʼzXDP guruhi rahbari Ixtiyor Qurchiev tashabbusi bilan “Nogironligi boʼlgan shaxslarni davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash tizimini tubdan takomollashtirish chora-tadbirlar toʼgʼrisidagi” masala Ijtimoiy-madaniy rivojlantirish masalalari doimiy komissiyasi yigʼilishida koʼrib chiqildi.
Yigʼilishda dastlab nazorat-tahlil natijalari koʼrib chiqildi. OʼzXDP guruhi aʼzolarining qayd etishicha, tumandagi jami 46 ta tashkilot, korxona va muassasalarda 42 ta kvotalangan ish oʼrni tasdiqlangan. Hozirda tumandagi 8 ta tashkilotdagi kvotalalangan ish oʼrinlarida nogironligi boʼlgan fuqarolar ishlab kelmoqda. Lekin shunga qaramasdan, 3 ta tashkilotda birorta ham kvotalangan ish oʼrinlari tasdiqlanmagan.
Tuman bandlikka koʼmaklashish markazi tumandagi kvotalangan ish oʼrinlariga tegishli toifadagi fuqarolarning ishga qabul qilinishi yuzasidan yetarli nazorat ishlarini olib bormagani oqibatida ushbu yoʼnalishdagi qarorlarning bajarilishini taʼminlash ishi oʼz holiga tashlab qoʼyilgan.
Jumladan «Taza xudud» Ulugʼnor tuman filiali, Ulugʼnor tuman «Obordonlashtirish» boʼlimi tashkilotlari rahbarlari bilan oʼtkazilgan suhbat davomida ular kvotalalangan ish oʼrinlari toʼgʼrisida yetarli maʼlumot va bilimga ega emasligi maʼlum boʼldi.
Yigʼilishda nogironligi boʼlgan shaxslarni davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash boʼyicha olib borilayotgan ishlar atroflicha tahlil etildi, bu boradagi xato va kamchiliklar ochiq-oydin muhokama etildi. Bildirilgan taklif va tavsiyalar asosida tegishli qarorlar qabul qilindi. Masʼul rahbarlarga aniq vazifalar yuklatildi.
Xususan, tuman hokimining birinchi oʼrinbosarlari K.Nabiev oʼrinbosari N.Jobborova, А.Umarov, J.Sattorovlarga nogironlikni belgilash va tibbiy-ijtimoiy yordam koʼrsatish sohasida vakolatli davlat organlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash, nogironligi boʼlgan shaxslarga tibbiy-ijtimoiy yordam koʼrsatish va ularni ijtimoiy reabilitatsiya qilish sohasida davlat-xususiy va ijtimoiy sheriklikni rivojlantirish, tibbiy-ijtimoiy muassasalarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, protez-ortopediya buyumlari va texnik reabilitatsiya vositalari bilan taʼminlanganlik darajasini doimiy nazorat qilish vazifasi topshirildi.

По инициативе руководителя партийной группы НДПУз в Улугнарском районном кенгаше народных депутатов Ихтиёра Курчиева вопрос «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью» был рассмотрен на заседании постоянной комиссии по вопросам социально-культурного развития.
Заседание началось с рассмотрения результатов контрольно-аналитической деятельности. Как отметили члены партийной группы, в действующих в районе 46 организациях, предприятиях и учреждениях утверждены 42 квотных рабочих мест. В настоящее время лица с инвалидностью трудятся в квотных рабочих местах 8 организаций района. Однако, в трех организациях не утверждено ни одно квотное рабочее место.
Районным центром содействия занятости не проведен соответствующий контроль за обеспечением приема на работу соответствующей категории граждан в квотные рабочие места, в результате чего не выполняются требования постановлений в данном направлении.
Так, в ходе беседы руководители Улугнарского районного филиала организации «Тоза худуд» и Улугнарского районного отделения «Ободонлаштириш» заявили, что не располагают достаточной информацией, касательно квотных рабочих мест.
В ходе мероприятия также была подробно проанализирована работа, проводимая по поддержке лиц с инвалидностью со стороны государства, открыто обсуждены допускаемые в данном вопросе ошибки и недостатки. На основе высказанных предложений и рекомендаций приняты соответствующие решения. На ответственных лиц возложены конкретные задачи.
С учетом необходимости проведения контроля народных депутатов и важности данного вопроса, принято решение о его включении в повестку дня очередной сессии районного кенгаша народных депутатов.