Qonunchiligimizga ko‘ra, siyosiy partiya saylovda ishtirok etishi uchun saylov kampaniyasi boshlangani e’lon qilingan kundan kamida to‘rt oy oldin O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan bo‘lishi lozim.
Shu bilan birga, o‘zining saylovda ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlovchi kamida qirq ming saylovchining imzosini to‘plagan holda deputatlikka nomzodlar ko‘rsatishi mumkin.
Shundan kelib chiqib, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasining vakolatli vakiliga partiyaning saylovda ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlovchi saylovchilar imzosini to‘plash uchun belgilangan namunadagi imzo varaqalari topshirildi.
Ma’lumki, bitta ma’muriy-hududiy tuzilmada (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyat, Toshkent shahri) siyosiy partiya qirq ming saylovchining ko‘pi bilan sakkiz foiz imzosini to‘plashi mumkin.
Saylovchilar imzosini to‘plash O‘zbekiston XDPning 10 mingdan ortiq boshlang‘ich tashkilotlarida, ish, xizmat, o‘qish, yashash joyida, saylovoldi tadbirlarida, shuningdek, tashviqot yuritish va imzo to‘plash qonun bilan taqiqlanmagan boshqa joylarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.

Уполномоченный представитель Народно-демократической партии принял подписные листы
Центральной избирательной комиссией зарегистрированы уполномоченные представители политических партий, и мандаты им были переданы через информационную систему «Е-сайлов» в электронном формате.
В соответствии с законодательством, для участия в выборах политическая партия должна быть зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан за четыре месяца до объявления о начале избирательной кампании.
Вместе с тем, она может выдвинуть своих кандидатов в депутаты, собрав подписи не менее сорока тысяч избирателей, поддерживающих ее участие в выборах.
Исходя из этого, Центральной избирательной комиссией уполномоченному представителю Народно-демократической партии Узбекистана переданы бланки подписных листов указанного образца для сбора подписей избирателей, поддерживающих участие политической партии в выборах.
Как известно, с одной административно-территориальной структуры (Республика Каракалпакстан, область, город Ташкент) политическая партия может собрать не более восьми процентов подписей сорока тысяч избирателей.
Планируется проведение сбора подписей в более 10 тысячах первичных организациях НДП Узбекистана, а также по месту работы, службы, учебы, жительства, на предвыборных мероприятиях, а также в других местах, где агитация и сбор подписей не запрещены законом.