Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2019 йил 9 ойлик ижроси тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Алоҳида қайд этилдки, ҳисобот даврида мамлакатнинг ялпи ички маҳсулоти қарийб 361,8 трлн. сўмни ташкил этган ҳолда, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 5,7 % га ўсди. Ўтган йилнинг мос даври билан таққосланганда ЯИМ тармоқлари таркибида қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигининг улуши 27,7 % дан 25,5 % га камайди, саноатнинг улуши 22,5 % дан 26,6 % га, қурилишнинг улуши 5,8 % дан 6,2 % га ўсди.
Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзолари Давлат бюджетининг 2017 йилдаги ижросида ижтимоий соҳани қўллаб-қувватлаш, аҳолининг турмуш даражасини ошириш ва ижтимоий ҳимоясини таъминлаш ишлари молиялаштирилишига алоҳида эътибор қаратди.
Қайд этилдики, 2019 йилнинг 9 ойида ҳолатига аҳоли умумий даромадлари 251,8 трлн. сўмни ташкил этди ва 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 107,1 фоиз реал ўсишга эришилди. Аҳоли жон бошига ҳисобланган умумий даромадлар 7,5 млн. сўмни, номинал ўсиш суръати 120,0 % ни, реал ўсиш суръати эса 105,2 % ташкил этди.
Йиғилишда аҳоли жон бошига ўртача умумий даромадлар ҳудудлар кесимида таҳлил этилди. Таъкидландики, бундай даромадлар бўйича Тошкент шаҳрида (14 761,7 минг. сўм) ҳамда Навоий (11 629,0 минг сўм), Бухоро (9 421,1 минг сўм) ва Хоразм (7 935,3 минг сўм) вилоятларида ўртача республика даражасидан юқори кўрсаткичлар қайд этилганлиги кузатилди. Аҳоли жон бошига даромадларнинг энг қуйи кўрсаткичлари эса Қорақалпоғистон Республикаси (5 437,0 минг. сўм) ҳамда Наманган
(5 909,6 минг сўм) ва Фарғона (5 828,1 минг сўм) вилоятларида қайд этилди.
Жорий йилнинг 9 ойи давомида истеъмол нархлари ошиши
9,7 фоизни ташкил этиб, 2018 йилнинг мос давридаги кўрсаткичдан 1,6 фоизга кўп бўлди.
Ҳисобот даврида ижтимоий харажатларни молиялаштириш учун Давлат бюджетидан 45 970,9 млрд. сўм ёки умумий харажатларнинг 53,2 фоизи миқдорида маблағ сарфланди. Бу харажатлар ЯИМ га нисбатан 12,7 фоизни ташкил этди. Ушбу харажатларнинг 93,3 % и ёки 42 881,3 млрд. сўми Ижтимоий соҳа ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш харажатлари ҳиссасига тўғри келди.
Ижтимоий соҳа ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш харажатлари учун ажратилган маблағларнинг 24,6 трлн. сўми ёки қарийб 53,5 фоизи иш ҳақи ва унга унга тенглаштирилган тўловларни молиялаштиришга йўналтирилди.
Ижтимоий харажатларнинг асосий қисмини ёки 52,6 фоизини ташкил этган таълим тизими муассасаларини сақлаш ва уларни ривожлантириш харажатларига Давлат бюджетидан 24 193,2 млрд. сўм маблағ ажратилди. Шундан, умумтаълим соҳасига Давлат бюджетидан йўналтирилган маблағлар миқдори 13 792,5 млрд. сўмни ташкил этди.
Сўзга чиққанлар шуни алоҳида таъкидлашдики, Президентимизнинг 2019 йил 11 февралдаги ПҚ-4185-сонли қарори билан 2019 йилда “Мехрибонлик” уйлари, жисмоний ва ақлий ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган таълим муассасалари ва айрим фанларга ихтисослаштирилган умумтаълим муассасалари айрим ходимларининг иш ҳақи ҳам иккита босқичда 2 баробарга оширилди.
Масалан: “Мехрибонлик” уйи олий маълумотли тарбиячисининг ойлик иш ҳақи 2019 йил 1 мартгача устама билан бирга 1 млн. 180 минг сўм бўлган бўлса, бугунги кунда уларнинг ойлик иш ҳақи 1 млн. 816 минг сўмни,
2019 йил 1 октябрдан эса 2 млн. 422 минг сўмни ташкил этиб, йил бошидага иш ҳақи тўлови миқдорига нисбатан 1 млн. 242 минг сўмга ёки 2,1 баробарга ортмоқда.
Худди шундай, имконияти чекланган болалар учун махсус таълим муассасаларининг олий маълумотли тарбиячиси 2019 йил 1 мартгача қўшимча устама билан ҳисобланганда 1 млн. 573 минг сўм иш ҳақи олган бўлса, 2019 йил 1 мартдан уларнинг ойлик иш ҳақи тўлови миқдори
2 млн. 422 минг сўмга, 2019 йил 1 октябрдан 2 млн. 825 минг сўмга етказилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг жойлардаги учрашувларида бюджет соҳасидаги камчилик ва муаммолар сабаб аҳоли томонидан эътирозлар бўлаётганлиги, муаммоларни бартараф этишга алоҳида этибор қаратиш лозимлигига алоҳида урғу берилди.
Юқоридагиларни инобатга олиб, фракция аъзолари Давлат бюджети ва мақсадли жамғармалар бюджетларининг ижроси тўғрисидаги ҳисоботларни қўллаб-қувватлади.

Состоялось очередное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса. На нем был рассмотрен вопрос о выполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 9 месяцев 2019 года.
Отмечалось, что за отчетный период валовый внутренний продукт страны составил 361,8 трлн.сумов, что на 5,7 % выше по сравнению с аналогичным периодом прошедшего года. Если сравнивать с этим же периодом прошлого года, доля сельского, лесного и рыбного хозяйства в отраслях ВВП снизилась с 27,7% до 25,5% , доля промышленной отрасли выросла с 22,5 % до 26,6%, строительства – с 5,8% до 6,2 %.
В исполнении Государственного бюджета 2019 года члены фракции НДПУз уделили особое внимание вопросу финансирования работы по поддержке социальной сферы, повышению уровня жизни и обеспечению социальной защиты населения.
Отмечалось, что по состоянию 9 месяцев 2019 года общий объем доходов населения составил 251,8 трлн.сумов, что свидетельствует о том, что по сравнению с этим же периодом 2018 года реальный прирост составил 107,1 %. Общий доход на душу населения составил 7,5 млн.сумов, темпы номинального роста – 120,0%, темпы реального роста – 105,2 %.
В ходе заседания в отрезке регионов был проанализирован средний общий доход на душу населения. Так,  в городе Ташкенте  (14 761,7 тысяч сумов) и Навоийской области  (11 629,0 тысяч сумов), Бухарской (9 421,1 тысяч сумов) и Хорезмской областях  (7 935,3 тысяч сумов) зафиксированы показатели выше среднего республиканского уровня.  Самые низкие показатели дохода на душу населения зафиксированы в Республике Каракалпакстан (5 437,0 тысяч сумов), а также Наманганской
(5 909,6 тысяч сумов) и Ферганской областях (5 828,1 тысячи сумов).
За 9 месяцев текущего года рост потребительной стоимости составил 9,7 процента, что на 1,6 процента превышает показатель аналогичного периода 2018 года.
За отчетный период из Государственного бюджета на финансирование социальных расходов было направлено 45 970,9 млрд.сумов или 53,2% общих расходов, что составило 12,7 % в отношении ВВП. 93,3% или 42 881,3 млрд сумов этих расходов пришлись на долю социальной сферы и социальной поддержки населения.
24,6 трлн.сумов или почти 53,5 % средств, выделенных на расходы социальной сферы и социальную поддержку населения, направлены на выплату заработной платы и приравненных к ней других выплат.
На расходы по сохранению и развитию учреждений народного образования, составивших основную часть или 52,6% всех социальных расходов, из Государственного бюджета выделено 24 193,2 млрд.сумов. Из них объемы средств, направленных на общеобразовательную сферу, составили 13 792,5 млрд.сумов.
Выступившие на заседании отметили, что в соответствии с Постановлением Президента нашей страны от 11 февраля 2019 года № ПП-4185 в 2019 году заработная плата некоторых работников домов «Мехрибонлик», специализированных образовательных учреждений для детей с отклонениями в физическом и умственном развитии, а также общеобразовательных учреждений, специализирующихся на некоторых предметах, была увеличена вдвое в два этапа. Так, если до 1 марта 2019 года ежемесячная заработная плата (включая надбавку) воспитателей домов «Мехрибонлик» с высшим образованием составляла 1 млн.180 тысяч сумов, то с соответствующего числа их заработная плата составила 1 млн.816 тысяч сумов, а с 1 октября 2019 года – 2 млн.422 тысяч сумов. Это значит, что по сравнению с началом года размер их заработной платы вырос на 1 млн.242 тысяч сумов или в 2.1 раза.
Также, если воспитатели с высшим образованием специализированных образовательных учреждений для детей с ограниченными физическими возможностями до 1 марта 2019 года получали 1 млн.573 тысяч сумов включая надбавку, то с 1 марта 2019 года размер их заработной платы вырос до 2 млн.422 тысяч сумов, а с 1 октября 2019 года – до 2 млн.825 тысяч сумов.
На заседании отмечалось, что недостатки и пробелы в бюджетной сфере становятся причиной недовольства граждан во время проходящих на местах встреч депутатов с населением, отмечалось, что следует уделить особое внимание изучению и решению имеющихся проблем.
Принимая во внимание вышесказанное члены фракции одобрили отчеты об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов.