Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятов сайловчилар билан навбатдаги учрашувини Хоразм вилоятида ўтказди.
Жамоат ташкилотлари аъзолари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари, ёшлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва оммавий ахборот вакиллари учрашувда иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Хоразм вилоят кенгаши раиси Раҳимберган Юсупов олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб, дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушунтириб берди.
Жумладан, номзоднинг Сайловолди дастурида давлатнинг ижтимоий мажбуриятларини самарали амалга ошириш механизмларини белгилаш ҳамда демократик ижтимоий давлатни барпо этиш ғояларига урғу берилган.
Маълумки, ижтимоий давлатни барпо этиш аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифаларининг ҳаёти сифатини оширишга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ва давлат ҳаётида тўлақонли иштирокини таъминлашга, умуман инсон манфаатлари билан боғлиқ ҳуқуқларини адолатли ҳамда демократия тамойилларига асосланган ҳолда ҳимоя қилишга хизмат қилади. Шу сабабдан ҳам номзоднинг дастуридан бу масала ўрин олган.
Дастурда давлат ва жамият томонидан иқтисодий ривожланишни мувофиқлаштириш ҳамда тартибга солиш бўйича тизимни шакллантириш учун иқтисодиётда таркибий ислоҳотларни амалга ошириш ва янги технологияларни жорий этиш масалалари бўйича барча жабҳаларда ижтимоий мулоқот ва жамоат назорати механизмини жорий этиш таклиф қилинмоқда.
Шунингдек, ушбу жараёнларни аҳолининг барқарор, юқори ҳақ тўланадиган иш ўринларида бандлигини ошириш, меҳнат муҳофазаси, ишлаб чиқаришнинг экологик тозалигини таъминлаш билан уйғунликда олиб бориш орқали жамиятни ижтимоий ривожлантириш мақсадларига эришиш кўзда тутилган.
Номзоднинг дастурида аҳоли муаммоларини ҳал этишнинг энг самарали ва адолатли шакли сифатида маҳалла тизимини ривожлантириш, маъмурий, ижтимоий, экологик, маданий ва бошқа муаммоларни ҳал этишда унинг тўлиқ иштирокини таъминлаш борасида илгари сурилган ғоялар ҳам диққатга моликдир.
Зеро, демократик давлатда маҳалла ўзининг таъсир кўрсатиш усуллари орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоялаш, фуқаролик жамиятининг муҳим элементи сифатида катта аҳамиятга эга.
Учрашувда ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётининг асоси сифатида барқарор иш ўринлари билан таъминлашга қаратилган қонунчилик базасини такомиллаштириш ҳамда меҳнатга лаёқатли аҳолининг шахсий ташаббусларини янада рағбатлантиришга дастурда алоҳида урғу берилгани айтиб ўтилди.
Фуқароларнинг касбий тайёргарлиги, қайта тайёрланишини ташкил этиш ва рағбатлантириш, якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш билан боғлиқ таклифлар ишсизлик, ижтимоий тенгсизлик каби муаммоларнинг натижадор ечими сифатида ижтимоий йўналтирилган иқтисодиётнинг барқарор ривожини кафолатлайди.
Учрашув самимий ва кўтаринки кайфиятда ўтди. Унда сайловчилар ўзларининг қизиқтирган саволлар билан Президентликка номзодга мурожаат қилди. Номзод ҳам сайловчиларнинг саволларига бирма-бир жавоб қайтарди ва фикр-мулоҳазаларини тинглади.

The candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov held a regular meeting with voters in Khorezm region.
It was attended by members of public organizations, deputies of local Councils, party activists, youth, civil society institutions, and media representatives.
Chairman of Khorezm Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Rakhimbergan Yusupov chaired the meeting. After the authorized person acquainted the voters with the candidate’s biography, U. Inoyatov delivered a speech. He explained to the voters the essence and significance of the proposals and initiatives included in the program.
In particular, in the Candidate’s Election Program, emphasis is placed on determining the mechanisms for the effective implementation of the social obligations of the state and the ideas of building a democratic social state.
The creation of a social state serves to improve the quality of life of socially needy segments of the population, ensure the full participation of persons with disabilities in the life of society and the state, and, in general, protect rights related to human interests based on the principles of justice and democracy. For this reason, this issue was included in the candidate’s program.
The program for forming a democratic state and public regulation and control over economic development proposes introducing mechanisms of social dialogue and public authority on implementing structural reforms in the economy and the introduction of new technologies.
It is also planned to achieve the social development goals of society by carrying out these processes in accordance with an increase in the level of employment in stable, highly paid jobs, labor protection, and ensuring environmental cleanliness of production.
The participants of the meeting were also interested in the ideas put forward in the candidate’s program on the development of the mahalla system as the most effective and fair form of solving the problems of the population, ensuring its full participation in solving administrative, social, environmental, cultural and other issues.
After all, in a democratic state, mahalla is of great importance as an important element of civil society that protects human rights through methods of influence.
It was noted that a special emphasis in the program is placed on improving the legislative framework to provide sustainable jobs, stimulating personal initiative, and the entrepreneurial spirit of the able-bodied population.
Proposals related to the organization and promotion of vocational training, retraining of citizens, expansion of areas of activity that individual entrepreneurs and legal entities can engage in, as well as a list of activities carried out in self-employment, guarantee the sustainable development of a socially oriented economy as a result of solving such problems as unemployment and social inequality.