Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятов сайловчилар билан навбатдаги учрашувини Хоразм вилоятида ўтказди.
Жамоат ташкилотлари аъзолари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари, ёшлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва оммавий ахборот вакиллари учрашувда иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Хоразм вилоят кенгаши раиси Раҳимберган Юсупов олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб, дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушунтириб берди.
Жумладан, номзоднинг Сайловолди дастурида давлатнинг ижтимоий мажбуриятларини самарали амалга ошириш механизмларини белгилаш ҳамда демократик ижтимоий давлатни барпо этиш ғояларига урғу берилган.
Маълумки, ижтимоий давлатни барпо этиш аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифаларининг ҳаёти сифатини оширишга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ва давлат ҳаётида тўлақонли иштирокини таъминлашга, умуман инсон манфаатлари билан боғлиқ ҳуқуқларини адолатли ҳамда демократия тамойилларига асосланган ҳолда ҳимоя қилишга хизмат қилади. Шу сабабдан ҳам номзоднинг дастуридан бу масала ўрин олган.
Дастурда давлат ва жамият томонидан иқтисодий ривожланишни мувофиқлаштириш ҳамда тартибга солиш бўйича тизимни шакллантириш учун иқтисодиётда таркибий ислоҳотларни амалга ошириш ва янги технологияларни жорий этиш масалалари бўйича барча жабҳаларда ижтимоий мулоқот ва жамоат назорати механизмини жорий этиш таклиф қилинмоқда.
Шунингдек, ушбу жараёнларни аҳолининг барқарор, юқори ҳақ тўланадиган иш ўринларида бандлигини ошириш, меҳнат муҳофазаси, ишлаб чиқаришнинг экологик тозалигини таъминлаш билан уйғунликда олиб бориш орқали жамиятни ижтимоий ривожлантириш мақсадларига эришиш кўзда тутилган.
Номзоднинг дастурида аҳоли муаммоларини ҳал этишнинг энг самарали ва адолатли шакли сифатида маҳалла тизимини ривожлантириш, маъмурий, ижтимоий, экологик, маданий ва бошқа муаммоларни ҳал этишда унинг тўлиқ иштирокини таъминлаш борасида илгари сурилган ғоялар ҳам диққатга моликдир.
Зеро, демократик давлатда маҳалла ўзининг таъсир кўрсатиш усуллари орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоялаш, фуқаролик жамиятининг муҳим элементи сифатида катта аҳамиятга эга.
Учрашувда ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётининг асоси сифатида барқарор иш ўринлари билан таъминлашга қаратилган қонунчилик базасини такомиллаштириш ҳамда меҳнатга лаёқатли аҳолининг шахсий ташаббусларини янада рағбатлантиришга дастурда алоҳида урғу берилгани айтиб ўтилди.
Фуқароларнинг касбий тайёргарлиги, қайта тайёрланишини ташкил этиш ва рағбатлантириш, якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш билан боғлиқ таклифлар ишсизлик, ижтимоий тенгсизлик каби муаммоларнинг натижадор ечими сифатида ижтимоий йўналтирилган иқтисодиётнинг барқарор ривожини кафолатлайди.
Учрашув самимий ва кўтаринки кайфиятда ўтди. Унда сайловчилар ўзларининг қизиқтирган саволлар билан Президентликка номзодга мурожаат қилди. Номзод ҳам сайловчиларнинг саволларига бирма-бир жавоб қайтарди ва фикр-мулоҳазаларини тинглади.

Кандидат от Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов провел очередную встречу с избирателями в Хорезмской области.
В ней приняли участие члены общественных организаций, депутаты местных Кенгашей, активисты партии, молодежь, органы самоуправления граждан и представители средств массовой информации.
Встречу вел председатель Хорезмского областного Кенгаша Народно-демократической партии Узбекистана Рахимберган Юсупов. После того как доверенное лицо ознакомил избирателей с биографией кандидата, выступивший с речью У. Иноятов разъяснил избирателям суть и значение предложений и инициатив, внесенных в программу.
В частности, в Предвыборной программе кандидата акцент сделан на определение механизмов эффективной реализации социальных обязательств государства и идей построения демократического социального государства.
Создание социального государства служит повышению качества жизни социально нуждающихся слоев населения, обеспечению полноценного участия лиц с инвалидностью в жизни общества и государства, в целом защите прав, связанных с интересами человека на основе принципов справедливости и демократии. По этой причине данный вопрос был включен в программу кандидата.
В программе для формирования системы демократического государственного и общественного регулирования и контроля за экономическим развитием предлагается внедрить механизмы социального диалога и общественного контроля по вопросам осуществления структурных реформ в экономике и внедрения новых технологий.
Также планируется достижение целей социального развития общества путем проведения этих процессов в соответствии с повышением уровня занятости населения на стабильных, высокооплачиваемых рабочих местах, охраной труда, обеспечением экологической чистоты производства.
Участников встречи заинтересовали и выдвинутые в программе кандидата идеи о развитии системы махалли как наиболее эффективной и справедливой формы решения проблем населения, обеспечивающей его полноценное участие в решении административных, социальных, экологических, культурных и других проблем.
Ведь в демократическом государстве махалля имеет большое значение как важный элемент гражданского общества, защищающий права человека путем методов воздействия.
Отмечалось, что особый акцент в программе сделан на совершенствование законодательной базы, направленной на обеспечение устойчивыми рабочими местами, стимулирование личной инициативы и предприимчивости трудоспособного населения.
Предложения, связанные с организацией и содействием профессиональной подготовки, переподготовки граждан, расширением сфер деятельности, которыми могут заниматься индивидуальные предприниматели и юридические лица, а также перечнем видов деятельности, осуществляемой в порядке самозанятости, гарантируют устойчивое развитие социально ориентированной экономики в результате решения таких проблем, как безработица и социальное неравенство.
Встреча прошла в искренней форме и приподнятом настрое. Избиратели обратились к кандидату в Президенты с интересующими их вопросами. Кандидат дал подробные ответы на вопросы избирателей и выслушивал их мнения.