Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятовнинг сайловчилар ҳузуридаги навбатдаги учрашуви Бухоро вилоятининг Олот туманида бўлиб ўтди.
Учрашувда вилоят ёшлари, жамоат ташкилотлари аъзолари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари ва оммавий ахборот вакиллари иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Бухоро вилоят кенгаши раиси Зулфия Туйева олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушинтириб берди.
Хусусан, номзод томонидан қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ҳамда аҳолини хавфсиз озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича ташаббусларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Маълумки, ички бозорни ўзимизда ишлаб чиқарилган юқори қўшимча қийматга эга товарлар билан тўлдириш – барқарор иқтисодий ривожланишнинг асосий омилларидан биридир. Шу мақсадда номзоднинг сайловолди дастурида маҳаллий ҳокимликлар даражасида ҳаёт учун муҳим ва хавфсиз озиқ-овқат маҳсулотлар ҳамда кундалик зарур товарларни ишлаб чиқариш бўйича ўрта муддатли ҳудудий дастурларни шакллантириш ва тасдиқлаш, шунингдек, мазкур дастурларни ҳудудларда иш ўринлари ташкил этишга доир давлат буюртмалари ҳамда ўрта махсус, олий маълумотли мутахассисларни тайёрлаш дастурларига мувофиқлаштириш бўйича ташаббус илгари сурилмоқда.
Шунингдек, номзод томонидан озиқ-овқат маҳсулотлари ва кундалик эҳтиёждаги бошқа товарларни ишлаб чиқариш соҳасида давлат томонидан тартибга солиш чораларини қонуний жиҳатдан мустаҳкамлаш, шу билан бирга импорт ўрнини босадиган ижтимоий аҳамиятга молик товар ва хизматларни ишлаб чиқариш бўйича асосли бизнес-лойиҳаларни амалга ошириш учун имтиёзли кредитларни жорий этиш зарурати қайд этиб ўтилди.
Номзоднинг сайловолди дастурида ҳудудий ривожлантириш дастурларида маҳаллий саноатнинг ўсиши билан бир қаторда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришнинг самарадорлигини ошириш, бу борада ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, бу борада қишлоқ хўжалигида натижадорликни ошириш имконини берадиган хўжалик юритиш шаклларини жорий қилиш, шу асосда озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришнинг барқарор ва самарали тизимини яратиш, қишлоқ инфратузилмаси, қишлоқ хўжалиги тадқиқотлари ва технологияларини ривожлантиришга сармоя киритишни кўпайтириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари ҳамда қайта ишлаш корхоналари ўртасида кооперацияни ривожлантириш каби таклифлар илгари сурилди.
Ушбу таклифлар қишлоқ хўжалигини замонавий техника ва технологияларни, илмий асосланган, пухта ўйланган ёндашувларни қўллаш ҳисобига самарадорлигини янада оширишга, қишлоқ хўжалигида маҳаллий ишлаб чиқаришни ривожлантиришга ҳамда қишлоқ хўжалигида рақобатни ошириш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархини арзонлаштиришга қаратилган.
Учрашувда ушбу ташаббуслар ички бозорни арзон озиқ-овқат маҳсулотлари ва ижтимоий аҳамиятга молик товарлар билан тўлдириш, ушбу маҳсулот ва товарлар нархлари кескин ўсиб кетишини олдини олиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ҳамда уларни қайта ишлаш корхоналарида барқарор ва юқори ҳақ тўланадиган янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳолининг турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланди.
Халқ демократик партиясидан Президентликка номзод дастурида иқтисодиётни ривожлантириш бўйича ҳам қатор таклифлар ўрин олган. Хусусан, давлат улуши бўлган йирик ишлаб чиқариш корхоналари кузатув кенгашлари таркибига жамоатчилик вакилларини ҳам киритиш орқали уларнинг шаффофлигини янада ошириш назарда тутилган.
Дастурда давлат функцияларини босқичма-босқич фуқаролик жамияти институтларига бериб бориш, шу орқали уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ҳам таклиф этилмоқда. Бу ташаббус партия электорати, жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий шериклик асосида хизмат кўрсатилишида долзарб аҳамият касб этади.

Presidential candidate meets with voters from Bukhara region
The next meeting of the candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov with voters took place in Alat district of Bukhara region.
The event was attended by youth of the region, members of public organizations, representatives of civil society institutions, deputies of local Councils, party activists, and media representatives.
The meeting was chaired by the Chairman of Bukhara Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Zulfiya Tuyeva. After the authorized person acquainted the voters with the biography of the candidate, Ulugbek Inoyatov delivered a speech and explained to the voters the essence and significance of the proposals and initiatives defined in the program.
In particular, the candidate focused on initiatives to develop agriculture and provide the population with safe food.
It is known that filling the domestic market with domestically produced goods with high-added value is one of the main factors of sustainable economic development.
To this end, the election program provides for the formation and approval of medium-term territorial programs for the production of vital and safe food and essential goods at the level of local authorities, as well as to bring these programs in line with state orders for the creation of jobs in the regions and training programs for specialists with secondary special and higher education.
In addition, the candidate noted the need for legislative consolidation of state regulation measures in producing food and other consumer goods and, simultaneously, providing soft loans to implement good business projects to produce import-substituting socially significant goods and services.
In the candidate’s election program, in addition to ensuring the growth of the local industry in regional development programs, special attention is paid to improving the efficiency of growing agricultural products and the efficient use of land and water resources.
In particular, proposals were put forward to create sustainable and efficient food production systems based on the introduction of agricultural methods that can increase the productivity of agricultural production, increase investment in the development of rural infrastructure, agricultural research, and technology, and develop cooperation between agricultural producers and processing enterprises.
These proposals aim to improve agriculture’s efficiency through modern equipment and technologies, scientifically based, well-thought-out approaches, the development of local production in agriculture, increased competition in agriculture, and lower prices for agricultural products.
At the meeting, it was emphasized that these initiatives are aimed at saturating the domestic market with affordable food and socially significant goods, preventing a sharp rise in prices for these goods and services, creating stable and well-paid new jobs in enterprises for the production and processing of agricultural products, which will serve to improve welfare population.
The program of the Presidential candidate from the People’s Democratic Party includes several proposals for economic development. In particular, it is envisaged to further increase the transparency of the activities of large industrial enterprises with a state share by including members of the public in their supervisory boards.
The program proposes to increase the social activity of civil society institutions through the gradual transfer of state functions to them, including the transition to the provision of social services to persons with disabilities based on social partnership.
The meeting was held in a friendly and cheerful atmosphere. The voters asked the Presidential candidate their questions and expressed their opinion.
The activists who spoke at the meeting called for supporting the program of the candidate for President of Uzbekistan from the People’s Democratic Party, showing an active civil position to participate in the elections.