Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятовнинг сайловчилар ҳузуридаги навбатдаги учрашуви Бухоро вилоятининг Олот туманида бўлиб ўтди.
Учрашувда вилоят ёшлари, жамоат ташкилотлари аъзолари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари ва оммавий ахборот вакиллари иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Бухоро вилоят кенгаши раиси Зулфия Туйева олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушинтириб берди.
Хусусан, номзод томонидан қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ҳамда аҳолини хавфсиз озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича ташаббусларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Маълумки, ички бозорни ўзимизда ишлаб чиқарилган юқори қўшимча қийматга эга товарлар билан тўлдириш – барқарор иқтисодий ривожланишнинг асосий омилларидан биридир. Шу мақсадда номзоднинг сайловолди дастурида маҳаллий ҳокимликлар даражасида ҳаёт учун муҳим ва хавфсиз озиқ-овқат маҳсулотлар ҳамда кундалик зарур товарларни ишлаб чиқариш бўйича ўрта муддатли ҳудудий дастурларни шакллантириш ва тасдиқлаш, шунингдек, мазкур дастурларни ҳудудларда иш ўринлари ташкил этишга доир давлат буюртмалари ҳамда ўрта махсус, олий маълумотли мутахассисларни тайёрлаш дастурларига мувофиқлаштириш бўйича ташаббус илгари сурилмоқда.
Шунингдек, номзод томонидан озиқ-овқат маҳсулотлари ва кундалик эҳтиёждаги бошқа товарларни ишлаб чиқариш соҳасида давлат томонидан тартибга солиш чораларини қонуний жиҳатдан мустаҳкамлаш, шу билан бирга импорт ўрнини босадиган ижтимоий аҳамиятга молик товар ва хизматларни ишлаб чиқариш бўйича асосли бизнес-лойиҳаларни амалга ошириш учун имтиёзли кредитларни жорий этиш зарурати қайд этиб ўтилди.
Номзоднинг сайловолди дастурида ҳудудий ривожлантириш дастурларида маҳаллий саноатнинг ўсиши билан бир қаторда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришнинг самарадорлигини ошириш, бу борада ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, бу борада қишлоқ хўжалигида натижадорликни ошириш имконини берадиган хўжалик юритиш шаклларини жорий қилиш, шу асосда озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришнинг барқарор ва самарали тизимини яратиш, қишлоқ инфратузилмаси, қишлоқ хўжалиги тадқиқотлари ва технологияларини ривожлантиришга сармоя киритишни кўпайтириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари ҳамда қайта ишлаш корхоналари ўртасида кооперацияни ривожлантириш каби таклифлар илгари сурилди.
Ушбу таклифлар қишлоқ хўжалигини замонавий техника ва технологияларни, илмий асосланган, пухта ўйланган ёндашувларни қўллаш ҳисобига самарадорлигини янада оширишга, қишлоқ хўжалигида маҳаллий ишлаб чиқаришни ривожлантиришга ҳамда қишлоқ хўжалигида рақобатни ошириш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархини арзонлаштиришга қаратилган.
Учрашувда ушбу ташаббуслар ички бозорни арзон озиқ-овқат маҳсулотлари ва ижтимоий аҳамиятга молик товарлар билан тўлдириш, ушбу маҳсулот ва товарлар нархлари кескин ўсиб кетишини олдини олиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ҳамда уларни қайта ишлаш корхоналарида барқарор ва юқори ҳақ тўланадиган янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳолининг турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланди.
Халқ демократик партиясидан Президентликка номзод дастурида иқтисодиётни ривожлантириш бўйича ҳам қатор таклифлар ўрин олган. Хусусан, давлат улуши бўлган йирик ишлаб чиқариш корхоналари кузатув кенгашлари таркибига жамоатчилик вакилларини ҳам киритиш орқали уларнинг шаффофлигини янада ошириш назарда тутилган.
Дастурда давлат функцияларини босқичма-босқич фуқаролик жамияти институтларига бериб бориш, шу орқали уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш ҳам таклиф этилмоқда. Бу ташаббус партия электорати, жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий шериклик асосида хизмат кўрсатилишида долзарб аҳамият касб этади.

Очередная встреча кандидата от Народно-демократической партии Узбекистана Улугбека Иноятова с избирателями состоялась в Алатском районе Бухарской области.
В мероприятии приняли участие молодежь области, члены общественных организаций, представители органов самоуправления граждан, депутаты местных Кенгашей, активисты партии и представители средств массовой информации.
Встречу вела председатель Бухарского областного Кенгаша Народно-демократической партии Узбекистана Зульфия Туйева. После того как доверенное лицо ознакомила избирателей с биографией кандидата, Улугбек Иноятов выступил с речью и разъяснил избирателям суть и значение предложений и инициатив, определенных в программу.
В частности, кандидат остановился на инициативах по развитию сельского хозяйства и обеспечению населения безопасными продуктами питания.
Известно, что наполнение внутреннего рынка товарами отечественного производства с высокой добавленной стоимостью является одним из основных факторов устойчивого экономического развития.
В этих целях в предвыборной программе предусмотрено формирование и утверждение среднесрочных территориальных программ по производству жизненно важных и безопасных продуктов питания и товаров первой необходимости на уровне местных органов власти, а также привести эти программы в соответствие с государственными заказами на создание рабочих мест в регионах и программами подготовки специалистов со средним специальным и высшим образованием.
Кроме того, кандидатом отмечено о необходимости законодательного закрепления мер государственного регулирования в сфере производства продуктов питания и других товаров повседневного спроса и в то же время предоставление льготных кредитов для осуществления обоснованных бизнес-проектов по производству импортозамещающих социально значимых товаров и услуг.
В предвыборной программе кандидата, помимо обеспечения роста местной промышленности в программах регионального развития, особое внимание уделяется вопросам повышения эффективности выращивания сельскохозяйственной продукции, эффективного использования земельных и водных ресурсов.
В частности, выдвинуты предложения по созданию устойчивых и эффективных систем производства продуктов питания на основе внедрения методов ведения сельского хозяйства, которые позволяют повысить продуктивность сельскохозяйственного производства, увеличить инвестиции в развитие сельской инфраструктуры, сельскохозяйственные исследования и технологии, развитию кооперации между производителями сельскохозяйственной продукции и перерабатывающими предприятиями.
Эти предложения направлены на повышение эффективности сельского хозяйства за счет использования современной техники и технологий, научно обоснованных, продуманных подходов, развития местного производства в сельском хозяйстве, повышения конкуренции в сельском хозяйстве и снижения цен на сельскохозяйственную продукцию.
На встрече подчеркнуто, что данные инициативы направлены на насыщение внутреннего рынка доступными продуктами питания и социально значимыми товарами, недопущение резкого роста цен на эти товары и услуги, создание стабильных и высокооплачиваемых новых рабочих мест на предприятиях по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, что послужит повышению благосостояния населения.
Программа кандидата в Президенты от Народно-демократической партии включает ряд предложений по экономическому развитию. В частности, предусматривается дальнейшее повышение прозрачности деятельности крупных производственных предприятий с долей государства путем включения представителей общественности в состав их наблюдательных советов.
В программе предлагается повысить общественную активность институтов гражданского общества путем поэтапной передачи им функций государства, включая переход к оказанию социальных услуг лицам с инвалидностью на основе социального партнерства.
Встреча прошла в дружеской и веселой атмосфере. Избиратели обратились к кандидату в Президенты со своими вопросами и высказали свое мнение.
Выступившие на встрече активисты призвали поддержать программу кандидата в Президенты Узбекистана от Народно-демократической партии, проявив активную гражданскую позицию принять участие в выборах.