2023 йил 29 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XIII қурултойи бўлиб ўтди.
Унда партия аъзолари томонидан ҳудудлардан сайланган делегатлар, партия Марказий Кенгаши аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия фаоллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Қурултой кун тартибида Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш ҳамда номзоднинг дастури тўғрисидаги масалалар кўриб чиқилди.
Қурултойда 2023 йил 9 июль куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайлов қонунчилигининг янги тамойиллари, умумэътироф этилган халқаро стандартлар асосида очиқ ва шаффоф ўтказилиши, сайлов кампанияси даврида барча сиёсий партиялар ва улар томонидан кўрсатилган номзодлар учун соғлом рақобат муҳити, тенг шароитлар таъминланиши таъкидланди.
Мамлакатимизда миллий сайлов қонунчилиги ва амалиёт бой амалий тажриба, халқаро сайлов стандартлари асосида такомиллашиб бораётгани, фуқароларнинг сиёсий-ҳуқуқий хабардорлиги ва фаоллиги ортгани демократик ислоҳотларни ривожлантиришга катта туртки бераётгани, мана шундай муҳим даврда ўтаётган Президент сайловида муносиб иштирок этиш Халқ демократик партиясининг ҳар бир аъзоси зиммасига катта масъулият юклаши қайд этилди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги масала атрофлича муҳокама қилинди. Партия Марказий Кенгашининг жорий йил
12 май куни бўлиб ўтган пленумида Халқ демократик партиясидан партия Марказий Кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Улуғбек Илясович Иноятов номзодини илгари суриш ҳақида қарор қабул қилинган эди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ваколатли вакили Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этишга ижозат сўраб Марказий сайлов комиссиясига ҳужжатларни топширди. Ҳужжатларни ўрганиб чиққан Марказий сайлов комиссияси ЎзХДПнинг 2023 йил 9 июль куни бўлиб ўтадиган Президент сайловида иштирок этиши учун ижозат берди.
Сўзга чиққан партия фаоллари Улуғбек Иноятов номзодини қўллаб-қувватладилар. Қурултойда номзод масаласи бўйича муҳокамалардан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Халқ демократик партиясидан Улуғбек Илясович Иноятовни номзод сифатида кўрсатиш ҳақида қарор қабул қилинди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг Дастури тўғрисидаги масала ҳам атрофлича муҳокама қилинди.
Номзод дастурида кўзланган асосий мақсад мамлакатимизда ижтимоий адолат, ижтимоий тенглик ва халқ ҳокимиятчилиги мезонларига мос келадиган демократик ижтимоий давлатни барпо этишдир.
Дастурда давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритиш йўналишларида 100 га яқин таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда. Хусусан, ижтимоий давлатчилик пойдевори, барқарор жамият ва фаровон турмуш асоси сифатида кучли ижтимоий сиёсат соҳасида пенсия тизимини такомиллаштириш, “Энг кам истеъмол харажатларини белгилаш тартиби тўғрисида”ги, “Кўп квартирали уйлар ва бошқа кўчмас мулк объектларини улуш қўшган ҳолда қуришда иштирок этиш тўғрисида”ги, “Уй-жой қурилишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги қонунларни қабул қилиш, тиббий хизматларни рақамлаштириш, мактаблар ўқув дастурларида чет тиллар ва IT бўйича ўқув соатларини кескин кўпайтириш, “мактаб солиғи”ни жорий этиш, ижара компенсация тизимини докторантларга нисбатан ҳам жорий этиш, пенсионерларнинг ҳаёт даражасини яхшилаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини кучайтириш каби ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Барқарор тараққиёт ва ижтимоий фаровонлик асоси сифатида ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётини шакллантириш мақсадида иқтисодиётда давлатнинг фаол роли ва иштирокини сақлаб қолиш, маҳаллий инвесторларга хорижий инвесторлар билан бир хил имтиёзлар бериш, қимматбаҳо мол-мулк учун солиқ жорий этиш, Интернет, ижтимоий тармоқлар орқали тижорий фаолият, реклама билан шуғулланаётганлар даромадларини солиққа тортиш, якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш каби ташаббуслар ўрин олган.
Қонун устуворлигини, тенглик ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш гарови сифатида суд-ҳуқуқ ислоҳотларига ҳам номзод дастурида алоҳида эътибор қаратилган. Ушбу йўналишда вилоят, туман (шаҳар) судлари раисларининг ҳар йили ротация қилиш, одил судловни амалга оширишда ҳакамлар ҳайъати институтини жорий қилиш, соҳавий назорат органлари (инспекциялар) фаолиятини кучайтириш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини амалга оширилишида жамоатчилик назорати ва меҳнат инспекциясининг ролини ошириш, тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш йўлакларини хатловдан ўтказиб, светофорлар билан жиҳозлаш бўйича дастур қабул қилиш каби бир қатор янги ва муҳим таклиф-ташаббуслар ўрин олган.
Номзоднинг дастурида ижтимоий тенгликка ва халқ ҳокимиятчилигига асосланган демократик бошқарув тизимини ислоҳ этиш бўйича ижро ҳокимияти томонидан муҳим ижтимоий-иқтисодий масалалар бўйича қарорлар қабул қилишда сиёсий партиялар фракциялари билан маслаҳатлашувлар ўтказиш, айрим давлат функцияларини босқичма-босқич фуқаролик жамияти институтларига ўтказиш, давлат бошқарувида фуқаролик жамияти институтларининг бевосита иштирокини кенгайтириш ҳамда сиёсий партиялар, уларнинг депутатлик бирлашмаларининг ҳуқуқ ва ваколатларини янада кенгайтириш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Дастурда очиқлик ва миллий манфаатлар устуворлигига асосланган конструктив ташқи сиёсат масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, ушбу йўналишда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳужжатларга қўшилиш, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг фаолиятида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш ҳамда жамоатчилик назоратини кучайтириш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Қурултой делегатлари номзод дастури Халқ демократик партиясининг устувор дастурий ғоя ва мақсадларига мос эканини, дастурда партия электорати, аҳолининг эҳтиёжманд қатлами ҳуқуқ ва манфаатлари биринчи навбатда ҳисобга олингани қайд этилди.
Шу билан бирга, делегатлар номзод дастурини шакллантириш бўйича республикамизнинг барча ҳудудларида изчил иш олиб борилгани, партия аъзолари, хайрихоҳлар, бошланғич ташкилотлардан тортиб, ҳудудий кенгашларгача таклифлар олингани, дастурда партиянинг кўп минг сонли аъзолари фикри ва қарашлари ўз ифодасини топаётганини таъкидлашди.
Қурултойда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига Халқ демократик партиясидан кўрсатиладиган номзоднинг дастури ҳам тасдиқланди.

On 29 May 2023, Tashkent hosted the 13th Congress of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
It was attended by delegates elected by party members from the regions, members of the Central Council of the party, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, party activists, experts, and media representatives.
The agenda of the congress included issues on the nomination of a candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan, as well as on the candidate's election program.
At the congress, it was emphasized that the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, which will be held on July 9, 2023, should be held openly and transparently based on the new principles of national electoral legislation, generally recognized international standards, as well as the need to create a healthy competitive environment and equal conditions for all political parties and their candidates during the election campaign.
It was noted that our national electoral legislation and practice are being improved based on the rich practical experience and international electoral standards, a great impetus to the development of democratic reforms is given by the increased political and legal consciousness and activity of citizens, and therefore worthy participation in the Presidential elections, which are taking place in such an important period, places great responsibility on every member of the People’s Democratic Party.
At the congress, the issue of nominating a candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan was discussed in detail.
At the plenum of the Central Council of the party held on May 12, it was decided to nominate a candidate from the People’s Democratic Party – Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Ulugbek Ilyasovich Inoyatov.
After that, in accordance with the Election Code of the Republic of Uzbekistan, the authorized representative of the People’s Democratic Party of Uzbekistan submitted documents to the Central Election Commission with a request for permission to participate in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan. Having studied the documents, the Central Election Commission permitted the participation of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the Presidential elections on 9 July 2023.
Party activists who spoke at the event supported the candidacy of Ulugbek Inoyatov. After discussions about the candidate, it was decided to nominate Ulugbek Ilyasovich Inoyatov as a candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party.
At the congress, the issue of the Election program of the candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan was discussed.
The main goal of the candidate’s program is to create in Uzbekistan a democratic social state that meets the criteria of social justice, social equality, and people’s power.
The Program reflects more than 100 proposals and initiatives for developing the state and society, ensuring equal rights and opportunities, and pursuing a strong social policy.
In particular, initiatives are put forward on the introduction of a fair pension system in ensuring a strong social policy as the basis of social statehood, a stable society, and prosperous life, to adopt laws “On the procedure for establishing minimum consumer spending”, “On participation with a share in the construction of apartment buildings and other real estates”, “On state support for housing construction” and “On the guaranteed volume of medical care”, as well as on the digitalization of medical services, a sharp increase in teaching hours for teaching foreign languages and IT in school curricula, the introduction of a “school tax”, the introduction of a rent compensation system, raising the standard of living of pensioners, strengthening their social activity.
It also contains initiatives such as maintaining an active role and participation of the state in the economy to create a socially oriented market economy as the basis for sustainable development and social welfare, providing local investors with the same benefits as foreign investors, introducing taxes on valuable property, commercial activities through the Internet and social networks, taxation of income of persons involved in advertising, expansion of the list of areas that individual entrepreneurs and legal entities can engage in, as well as types of activities that are included in self-employment, all fees charged should be sent to the State budget.
The candidate’s program also emphasizes judicial reform as a guarantee of the rule of law, equality, and human rights. In this direction, new and vital proposals and initiatives have been put forward, such as the annual rotation of chairpersons of regional, district (city) courts, the introduction of the institution of jury trial in the administration of justice, strengthening the activities of regulatory bodies (inspectorates), public control in the implementation of labor rights of citizens and increasing the role of labor inspections, adoption of a program to equip unregulated pedestrian crossings with traffic lights.
The candidate’s program includes holding consultations with factions of political parties when the executive branch makes decisions on important socio-economic issues to reform a democratic system of government based on social equality and democracy, the gradual transfer of certain state functions to civil society institutions, expanding the direct participation of civil society institutions in public administration, as well as the empowerment of political parties and their deputy associations.
Special attention in the program is also paid to the issue of constructive foreign policy, which is based on the priority of openness and national interests. In particular, in this direction, proposals are being put forward to join international instruments in human rights, protect the interests and rights of our citizens working abroad, ensure openness and transparency in the activities of the Agency for External Labor Migration, and strengthen public control.
The congress delegates noted that the candidate’s Election program corresponds to the priority program ideas and goals of the People’s Democratic Party. The program considers the rights and interests of the party’s electorate and the low-income strata of the population.
The delegates noted that consistent work was carried out in all regions of our country to form the candidate’s program. Proposals were received from party members, volunteers, and primary organizations to regional councils. The views and opinions of thousands of party members were reflected in the program.
The election program of the candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party was approved at the Congress.