2024 йил 23 октябрь куни Самарқанд шаҳар кўп тармоқли марказий поликлиникасида Халқ демократик партияси раҳбарларининг ногиронлиги бўлган шахслар билан сайловолди ташвиқотига бағишланган учрашуви бўлиб ўтди. Сўзга чиққанлар Халқ демократик партияси Сайловолди дастури ҳамда депутатликка номзодларнинг дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмунини сайловчиларга туштириб беришди. Хусусан, ногиронлиги бўлган шахсларнинг талаб ва эҳтиёжлари, қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш масаласи партиянинг мақсади ва унинг электорати манфаатларидан келиб чиқиб таклиф этилаётганлиги таъкидланди. Партия бу орқали давлат аҳоли манфаатларини тўлақонли таъминлаш мақсадида кучли ижтимоий сиёсат юритишимиз лозим, деган позициясида содиқ қолгани алоҳида қайд этилди.
Учрашувда таъкидландики, партия миллий қонунчиликни БМТнинг Ногиронлар учун тенг имкониятларни таъминлаш бўйича меъёрий қоидаларига тўлиқ мувофиқлаштиришга эришишни мақсад қилган. Ногиронлар учун объектлар ва хизматларнинг қулайлиги миллий стандартларини ишлаб чиқиб, қонун даражасида мустаҳкамлаш билан боғлиқ қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурмоқда.
Самимий ва кўтаринки кайфиятда ўтган мулоқотда ногиронлар учун объектлар ва хизматларнинг қулайлиги миллий стандартларини ишлаб чиқиш масаласи кечиктириб бўлмайдиган вазифа эканлиги ҳақида ҳам сўз юритилди. Шу мақсадда ногиронлиги бўлган шахслар ҳаракатланиши учун қўшимча имкониятлар яратиш, жумладан, темир йўл вокзаллари, аэропорт ва шоҳбекатларда кўзи ожизлар учун электрон ахборот эшитиш мосламаларини, светофор ва махсус йўлакларда ногирон шахсларни огоҳлантирувчи овозли электрон жиҳозларни ўрнатиш ҳам вазифалар қаторида белгиланган.
Жамиятнинг ҳар бир аъзоси учун, шунинг билан бирга, ногиронлиги бўлган фуқароларга қулай муҳит ва шароитлар яратилиши керак. Улар ҳам ижтимоий ҳаётнинг фаол қатнашчиси бўлиши, ўз қобилиятларини намоён қила олиши лозим. Шундагина реал ҳаётда соғлом ва эркин муҳит ҳукмрон бўлади, дейишди партия фаоллари.
Шунингдек, ўзгалар парваришига муҳтож бўлган 18 ёшгача болаларнинг касалликлари рўйхатини кенгайтириш, шу орқали доимий парваришга муҳтож бўлган болаларни парваришлаётган оилаларни давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш юзасидан чоралар кўриш борасидаги таклифлар ҳам сайловчилар томонидан илиқ қарши олинди. Бу ташаббуснинг алоҳида таълим эҳтиёжларига эга бўлган болаларни давлат ва жамият ҳаётидаги фаоллигини ошириш билан бирга юрт тақдирига дахлдорлик ҳиссини кучайтиришга хизмат қилиши таъкидланди. Учрашувда таълим олиш учун тенг имкониятлар яратилиши билан бирга, инклюзив таълим бериш билан шуғулланаётган ўқитувчиларга имтиёзлар бериш масаласига ҳам урғу берилди.
Самимий мулоқот давомида депутатликка номзодлар томонидан дастурдаги ҳар бир таклиф атрофлича тушунтириб берилди. Сайловчилар дастур, ундаги таклиф ва ташаббуслар ҳақида фикр-мулоҳазаларини билдиргач, ўзларини қизиқтирган саволлар билан партия фаолларига мурожаат қилдилар.

Участие государства необходимо для безопасности и благополучия населения
23 октября 2024 года в многопрофильной центральной поликлинике Самарканда прошла предвыборная встреча лидеров Народно-демократической партии с инвалидами. Спикеры представили избирателям содержание предложений и инициатив, включенных в Избирательную программу Народно-демократической партии и программы кандидатов в депутаты. В частности, было отмечено, что вопрос обеспечения требований и потребностей, законных прав и интересов лиц с ограниченными возможностями предлагается исходя из целей партии и интересов ее избирателей. Было отмечено, что партия остается верной своей позиции о том, что должны проводить сильную социальную политику, чтобы полностью обеспечить интересы населения государства.
На встрече отмечалось, что партия стремится добиться полной гармонизации национального законодательства с положениями ООН о равных возможностях для людей с ограниченными возможностями. Партия разрабатывает национальные стандарты доступности объектов и услуг для инвалидов и выдвигает ряд предложений и инициатив, связанных с их усилением на законодательном уровне.
В ходе беседы, которая прошла в искреннем и приподнятом настроении, также обсуждалось, что вопрос разработки национальных стандартов доступности объектов и услуг для людей с ограниченными возможностями – задача, которую нельзя откладывать. С этой целью создаются дополнительные возможности для передвижения лиц с ограниченными возможностями, в том числе устанавливаются электронные слуховые аппараты для слепых на вокзалах, в аэропортах и ​​вокзалах, устанавливаются звуковые электронные устройства, предупреждающие людей с ограниченными возможностями на светофорах и специальные коридоры, также помечается как задача.
Поэтому для каждого члена общества одновременно должны быть созданы благоприятная среда и условия для граждан с ограниченными возможностями. Они также должны быть активными участниками общественной жизни и иметь возможность демонстрировать свои способности. Только тогда в реальной жизни будет преобладать здоровая и свободная среда, считают партийные активисты.
Также тепло были восприняты предложения расширить перечень заболеваний детей до 18 лет, нуждающихся в уходе, тем самым принять меры по дальнейшему совершенствованию государственной системы социальной поддержки семей, осуществляющих уход за детьми, нуждающимися в постоянном уходе. Было отмечено, что данная инициатива служит повышению активности детей с особыми образовательными потребностями в жизни государства и общества, а также укреплению чувства сопричастности к судьбе страны. На встрече, наряду с созданием равных возможностей для получения образования, был также подчеркнут вопрос предоставления льгот педагогам, занимающимся инклюзивным образованием.
В ходе искренней беседы кандидаты в депутаты подробно разъяснили каждое предложение программы. Выразив свое мнение о программе, ее предложениях и инициативах, избиратели обратились к активистам партии с интересующими их вопросами.