Дунёда шундай касб эгалари борки, уларсиз ҳаётимизни тасаввур қилиш қийин. Ўқитувчилар ҳаётимиз чароғбонларидир. Ким бўлмайлик, қайси соҳада ишламайлик, барчамизга муаллимлар таълим ва тарбия беришган. Ўқитувчи қалбларга яхшилик, эзгулик, комиллик олиб кирувчи файзли шахсдир. Устозларимиз ёшларга илм, билим бериш билан бир қаторда баркамоллик сари етаклайди.
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши томонидан 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театрида адабий-бадиий байрам тадбири ўтказилди. Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси ҳамда халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашидаги партия гуруҳлари аъзолари, Халқ таълими вазирлиги масъуллари, Тошкент шаҳри ва вилоятидан самарали фаолият юритаётган ўқитувчи ва педагоглар қатнашди.
Тадбир аввалида кейинги йилларда мамлакатимиз таълим тизимини тубдан ислоҳ қилиш борасидаги кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, тизимни ривожлантиришга оид аниқ мақсадлар белгилаб олингани, педагогларнинг жамиятдаги нуфузини оширишга катта эътибор қаратилаётганлиги алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси раҳбари У.Иноятов машаққатли ва шарафли касб эгаларининг билимли, ҳар томонлама етук авлодни тарбиялашдаги фидокорона меҳнатини эътироф этиб, устоз ва мураббийларни касб байрами билан самимий табриклади.
Муқимий театр ижодий жамоаси репертуаридан намойиш этилган концерт дастури йиғилганларга кўтаринки кайфият улашди.

В мире есть профессионалы, без которых сложно представить нашу жизнь. Учителя – свет нашей жизни. Независимо от того, кто мы, независимо от того, в какой сфере мы работаем, учителя дали нам образование и подготовку. Учитель – это милосердный человек, несущий в сердца добро, благость и совершенство. Наши преподаватели ведут молодых людей к совершенству вместе со знаниями.
Центральный совет Народно-демократической партии Узбекистана провел литературно-художественный праздник в Государственном музыкальном театре Узбекистана имени Мукими по случаю 1 октября – Дня учителя и тренера. В нем приняли участие фракция партии в Законодательной палате Олий Мажлиса и члены партийных групп в Ташкентском городском Совете народных депутатов, сотрудники Министерства народного образования, эффективные педагоги и педагоги города и Ташкентской области.
В начале мероприятия говорилось о масштабных реформах системы образования нашей страны в последующие годы.
Также было отмечено, что поставлены конкретные цели по развитию системы, большое внимание уделяется повышению влияния педагогов в обществе.
Председатель Центрального совета НДП Узбекистана, лидер фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса У.Иноятов высоко оценил самоотверженный труд трудолюбивых и достойных профессионалов в воспитании образованного, зрелого поколения во всех странах. с уважением и искренне поздравил учителей и тренеров с профессиональным праздником.
Концертная программа, представленная из репертуара творческого коллектива Национального театра, подарила зрителям приподнятое настроение.