Гулшан АСАТОВА, Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши Хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш сектори мудири:
— Бугунги кунда ўзбек аёлларининг нафақат оила ва фарзандлар тарбиясидаги ўрни, балки, мамлакатимиз тараққиётига қўшаётган ҳиссаси ҳам беқиёс. Бугун юртимизда хотин-қизларнинг ҳақ-ҳуқуқларини, қонуний манфаатларини таъминлаш, қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариш, бир сўз билан айтганда опа-сингилларимизни жамиятнинг тенг ҳуқуқли, фаол ва бунёдкор аъзосига айлантириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Аёллар ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, жумладан, бандлигини таъминлаш, соғлигини мустаҳкамлаш, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, уларнинг турмуш даражасини яхшилашга эътибор юксак даражага кўтарилди десак хато бўлмайди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев 2019 йил 21 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирманчи ялпи мажлисида сўзлаган нутқида, мамлакатнинг сиёсий-ижтимоий ҳаётида аёлларнинг ўрни ва нуфузини мустаҳкамлашга алоҳида тўхталди.
Мазкур маърузадан келиб чиқиб, биз партия ходимлари ўз фаолиятимизни яна бир карра таҳлил қилиб, танқидий кўриб чиқдик.
Барчамизга маълумки, ўтган қисқа давр мобайнида хотин-қизлар манфаатларини ҳимоя қилиш, улар аҳволини тубдан яхшилашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2 та фармони, 2 та қарори, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 6 та қарори ва 4 та фармойиши қабул қилиниб, изчил амалга оширилмоқда ва самарали натижалар бермоқда. Давлатимиз раҳбари томонидан хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, улар учун барча шароитларни яратиб беришга алоҳида эътибор қаратилаётгани, аёллар ва оила масалалари давлат сиёсати даражасига кўтарилиб, мазкур сиёсатни мамлакатимиздаги барча идора ва ташкилот раҳбарлари қўллаб-қувватлаётгани ва уни амалга оширишда фаол иштирок этаётганлигига барчамиз гувоҳ бўлаяпмиз. Айниқса, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ногиронлиги бўлган, иш билан таъминланмаган хотин-қизлар ижтимоий ҳимояси борасида мамлакатимизда мисли кўрилмаган ишлар олиб борилаётганини нафақат мамлакатимиз балким, жаҳон ҳамжамияти, нуфузли халқаро ташкилотлар, чет элликлар ҳам тан олиб, қизиқиш билдиришмоқда, биздан тажриба ўрганишга ҳаракат қилишмоқда.
Ўз навбатида бу масаланинг бутун дунёдаги бугунги ҳолатига эътибор қаратадиган бўлсак, маълумотлар шуни кўрсатадики, жаҳонда мавжуд жамиятлар аҳолисининг ярмини, ҳаттоки ундан кўпроғини аёллар ташкил этади, аммо инсон фаолиятининг ва жамиятнинг кўпгина мураккаб соҳалари, яъни билим, ихтисос, малака, кўникмалар талаб қилинадиган соҳаларида уларнинг иштироки ниҳоятда оздир. Шунингдек, ҳозирги кунда дунёдаги ўта камбағал одамларнинг 60 фоиздан ортиғини, саводсиз аҳолининг эса учдан икки қисмини аёллар ташкил қилади. Мактабга жалб қилинмаган болаларнинг ҳам учдан икки қисми қизлар ҳисобланади. Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотларига кўра, бутун дунёда ҳар учинчи аёл (35%) ҳаёти давомида у ёки бу турдаги зўравонликка дуч келар экан.
Бу мисолларни келтиришимдан мақсад - қиёсий таҳлилгина бугунги ислоҳотларнинг мазмун - моҳиятини янада чуқурроқ англаш имконини беради.
Президентимиз томонидан олиб борилаётган оқилона сиёсатга ана шундай таҳлилий нуқтаи назардан ёндашсак, унда хотин - қизлар ҳаёти билан боғлиқ бир қатор жиддий муаммоларнинг аниқ ечими ифода этилаётганлиги ва бу муаммоларни бартараф этишда мустаҳкам пойдевор бўлаётганининг гувоҳи бўлаяпмиз. Яна бир қувонарли жиҳати хотин-қизларнинг ҳақ - ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, оила ва жамиятдаги нуфузини оширишда республикамиздаги мавжуд барча вазирлик ва идоралар кенг жалб қилинаяпти, бугун аёллар масалаларига барча ташкилотлар ва уларнинг раҳбарлари бошқача кўз билан, яъни ижобий ва жиддий қарашмоқда. Бундай ёндашув амалий ва самарали натижаларни бермоқда, хотин-қизларнинг яхши яшаши, меҳнат қилиши учун барча шароит ва имкониятлар яратилмоқда.
Бундай имконият албатта ҳар бир аёлда меҳнатга, ўз иқтидор ва қобилиятини рўёбга чиқаришга, янги ғоялар устида ишлашга, ташаббускорлик кўрсатишга иштиёқ ҳамда келажакка ишонч уйғотаяпти. Янги-янги ютуқ ва марралар сари етаклаяпти, иқтидорли, қобилиятли, билимли, салоҳиятли хотин-қизлар сафи кенгайиб бормоқда.
Шу ўринда бир мисол, жорий йил 11-17 март кунлари бўлиб ўтган, мамлакатимиз делегацияси ҳам қатнашган БМТ Хотин-қизлар аҳволи бўйича комиссиясининг 63-сессиясида БМТ Бош котиби Антонио Гутерриш қуйидаги фикрларни билдирди: “Қаердаки сиёсий ва ижтимоий ҳаётда хотин-қизлар фаол иштирок этаётган бўлса, ўша жойда иқтисодиёт ўсмоқда, барқарорлик мустаҳкамланмоқда ва фуқароларнинг фаровонлиги юксалмоқда”.
Бу фикрлардан шундай хулосага келиш мумкинки, мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, аёлларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида тўлақонли иштирок этишига эришиш, гендер тенгликни таъминлаш бўйича олиб борилаётган давлат сиёсати нақадар тўғрилигига ишонч ҳосил қиламиз.
Аччиқ бўлса ҳам тан олишимиз керак, узоқ йиллар аёллар муаммоларига етарлича эътибор қаратилмаган, лекин эътироф этиш жоизки, бугун Ўзбекистонда хотин-қизларни ижтимоий ҳимоя қилиш, уларни ишга жойлаштириш, уй-жой билан таъминлаш, бир сўз билан айтганда ҳар қандай муаммоларнинг ечими юзасидан аниқ, ҳуқуқий механизмлар ишлаб чиқилиб, амалиётга татбиқ этилган ва самарали натижалар бермоқда.
Бугунги кун талаби хотин-қизларни янгича ёндашув, янгича ғоя ва янгича ташаббуслар билан чиқишларига кўмак бериш, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, янгиланишлар, сиёсий жараёнларда уларнинг фаол иштирок этишларини таъминлашдан иборат. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг йигирманчи ялпи мажлисида сўзлаган нутқида таъкидлаганидек, “Ҳозирги кунда ҳар бир хотин-қиз демократик жараёнларнинг кузатувчиси эмас, балки фаол ва ташаббускор иштирокчиси бўлмоғи шарт.” Бу даъват ўз навбатида барча вазирлик, идора ва ташкилотлар қатори сиёсий партиялар зиммасига ҳам алоҳида масъулият юклайди.
Биз ўз вазифамизга таҳлилий танқид асосида ёндашадиган бўлсак, ҳали олдимизда ечимини кутаётган масалалар анчагина эканлигига гувоҳ бўламиз. Давр шиддат билан ўзгариб бораётган бугунги кунда вақтнинг ҳар бир дақиқасидан унумли фойдаланган ҳолда, бор куч ва имкониятимизни, билим ва салоҳиятимизни сафарбар этиб, хотин-қизларни демократик жараёнларнинг фаол иштирокчисига айлантирмоғимиз лозим.
Хўш, бунинг учун биз энг аввало нималарга жиддий эътибор қаратмоғимиз даркор?
Биринчи навбатда, партия тизимидаги ходимлар ва аъзоларимизни демократик жараёнларнинг фаол иштирокчисига айлантиришга ҳаракат қилишимиз лозим.
Айниқса бу йил мамлакатимизда бўлиб ўтадиган энг муҳим сиёсий жараён - сайловларда хотин - қизлар иштирокини кенгайтириш, улар орасидан сиёсий етук, билимли, салоҳиятли, меҳнаткаш, халқ орасида обрў эътиборга эга бўлган муносиб номзодларни танлаш, уларни депутатликка тайёрлаш, халққа танитиш ҳамда аёлларнинг кўпроқ депутат этиб сайланишига эришиш каби муҳим вазифалар ва уларни самарали амалга ошириш каби юксак масъулият зиммамизда турибти.
Биринчидан, партия тизими ва сафида хотин-қизлар салмоғини кенгайтиришимиз, уларнинг сиёсий ва ижтимоий фаоллигини оширишимиз зарур, таҳлилларга кўра бугунги кунда 250 000 нафарга яқин хотин-қизлар Ўзбекистон ХДП аъзолари ҳисобланади, партия тизимида эса 200 нафарга яқин хотин-қизлар фаолият олиб бормоқда, шундан 4 та вилоят, 50 та туман кенгашида аёллар раҳбарлик қилмоқда, йиллар кесимидаги мазкур рақамларга қарайдиган бўлсак, ўсиш борлигини кузатамиз, аммо бу мақташга арзигули рақамлар эмас.
Сир эмас, қайси вилоят, туман, шаҳар партия ташкилотларининг раҳбарлари аёл киши бўлса, ўша ерда ишлар тизимли олиб борилмоқда, ижро интизомига риоя этилмоқда, ишга ёндашув тўғри ташкил этилган, бир сўз билан айтадиган бўлсак, аёллар ўз ишига масъулият билан ёндашади.
Демак, партия аъзолари орасида билимли, салоҳиятли, ташаббускор хотин-қизлар кўпчиликни ташкил этишини инобатга олиб, кадрлар захирасини қайта кўриб чиқиш, захира кадрлар билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштириш лозим;
партия сафига инновацион ғояларга эга бўлган, фаол хотин-қизларни кўпроқ жалб этишимиз, уларни раҳбарлик лавозимларига тайёрлашимизни бугунги кун тақозо этмоқда.
Иккинчидан, партиямиздан сайланадиган депутат аёллар сонини кўпайтиришимиз шарт. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлардаги депутат аёллар сони ҳам бизни қониқтирмайди, таҳлиллар натижалари шуни кўрсатмоқдаги 2014 йилда бўлиб ўтган сайловларда Ўзбекистон ХДПдан Қонунчилик палатасига 8 (25%) нафар аёллар депутат этиб сайланган, 2019 йил эса бу кўрсаткич 5 (18,5%) нафарни ташкил этган, ҚҚР Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашларида 2014 йил депутат аёллар сони 43 (15%) нафарни, 2019 йил 55 (25,7%) нафарни, туман, шаҳар Кенгашларида эса 2014 йил 384 (16,8%), 2019 йил 416 (23,9%) нафарни ташкил этган, кўриниб турибдики, Бироқ Қонунчилик палатасига хотин-қизлар салмоғи камайган.
Биз бу йилги сайловларга бошқача тайёргарлик билан кириб боришимиз, хотин-қизлар орасидан энг муносиб номзодларни танлаб, депутат этиб сайланишига барчамиз бирдек ҳаракат қилишимиз, бу борада хотин-қизлар қўмитасининг барча бўғинлари билан ҳамкорликни янада кучайтиришимиз лозим;
мазкур ишларга ҳар бир маҳалладан фаол партия аъзоларимизни, жумладан, партия фахрийлари, тарғиботчилар гуруҳи аъзоларини, халқни ўз орқасидан эргаштира оладиган кайвони онахонларни, отинойиларни, кўча бошиларни жалб қилишимиз яхши самра беради.
биз депутатликка кўрсатиладиган номзодларнинг 50 фоизини хотин-қизлар ташкил этиши ва 30 фоизи депутат этиб сайланиши бўйича бошқа муҳим зарурий чораларни кўришимиз лозим.
Учинчидан, барчамизга маълум, Ўзбекистон ХДП ижтимоий кўмакка муҳтож бўлган инсонлар манфаатини ҳимоя қилади ва бу масала партиянинг бош мақсади ҳисобланади. Халқ ичига кириб бориш, уларга яқин бўлиб, дарду ташвишлари, муаммоларини бартараф этишда кўмак бериш партияга хайрихоҳлар сонини оширишнинг энг мақбул йўлларидан бири ҳисобланади. Шунингдек, мазкур хайрли ишларга депутатликка номзодларни жалб этиш, уларни халққа яқиндан танитиш имконини беради.
Шу нуқтаи назардан янгича усул ва механизмлардан фойдаланган ҳолда оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ногиронлиги бўлган, иш билан таъминланмаган хотин-қизлар муаммоларини манзилли ўрганиб, уларга кўмак бериш ишларини тубдан такомиллаштириш лозим;
Боқувчисини йўқотган, ногиронлиги бўлган аёллар, пенсонерлар, ёлғиз кексалар учун қонунчиликда белгиланган имтиёзлардан қай даражада фойдаланаётганликларини янада чуқурроқ ўрганиб, уларга ҳуқуқий маслаҳатлар бериш ишларининг самарадорлигини ошириш олдимизда турган муҳим вазифалардан бири ҳисобланади
Тўртинчидан, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш борасида юртимизда амалга оширилаётган ишларда ҳар биримиз масъулиятни, шахсий жавобгарликни ҳис қилган ҳолда ёндашувимиз, реал ва амалий натижа учун ҳаракат қилишимиз лозим.
Айниқса, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ногиронлиги бўлган хотин-қизларни, жазо муддатини ўтаб қайтган ҳамда чет эллардан қайтаётган хотин-қизларни иш билан таъминлаш, уларни касбга тайёрлаш ишларини ҳамкор ташкилотлар билан бирга тизимли амалга оширишга жиддий эътибор қаратмоғимиз лозим.
Шунингдек, аёлларга ўз бизнесини ташкил этиш, бизнес ғояларини тайёрлашда ёрдам бериш, узоқ вақт давомида бола тарбияси билан банд бўлган, оғир иқтисодий аҳволга тушиб қолган аёлларни талаб катта бўлган касбга тайёрлаш ҳам олдимиздаги муҳим вазифалардан бири ҳисобланади.
Аслида хотин-қизларни иш билан таъминлаш, жуда кўпгина муаммоларнинг олдини олишга хизмат қилади, жумладан, оилавий келишмовчилик, оилавий ажримлар, ҳамда хотин-қизлар ўртасида хуқуқбузарлик ва жиноятчилик каби иллатларнинг камайишига асос бўлади.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, аёлларимизни ижтимоий ҳимояга муҳтож шахсдан, ижтимоий фаол шахсга айлантиримоғимиз лозим. Аёл фаол бўлса, фарзандлари баркамол бўлади, оиласи фаровон бўлади, жамиятимиз эса гуллаб яшнайди.

Гулшан АСАТОВА, заведующая сектором по повышению общественно-политической активности женщин Центрального Совета НДПУз:
— Женщины по традиции являются хранительницами семейного очага, отвечают за мир и уют в доме, воспитывают детей и внуков. Отрадно, что сегодня в нашей стране все более повышается роль женщин и в жизни страны и общества. Они активно участвуют в общественно-политической жизни страны, вносят достойный вклад в ее развитие. В нашей стране ведется широкомасштабная работа, направленная на обеспечение прав и законных интересов женщин, реализацию их способностей и возможностей, превращение женщин в равноправных, активных и инициативных членов общества. На уровень государственной политики поднят вопрос усиления социальной защиты женщин, их обеспечения работой, укрепления здоровья, охраны материнства и детства, улучшения уровня жизни.
Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев в своем выступлении на прошедшем 21 июня 2019 года двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан особо отметил необходимость дальнейшего укрепления роли и статуса женщин в общественно-политической жизни страны.
Исходя из доклада главы государства, мы – работницы и члены партии еще раз проанализировали и пересмотрели свою деятельность с критической точки зрения.
Как известно, за прошедший короткий период времени в нашей стране принято и последовательно реализуются 2 указа, 2 постановления Президента, 6 постановлений и 4 распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан, направленных на защиту интересов женщин. Сегодня мы все становимся свидетелями особого внимания, уделяемого главой нашего государства всесторонней поддержке женщин, созданию для них необходимых условий. Как результат этого вопросы женщин и семьи подняты на уровень государственной политики, которая активно поддерживается руководителями всех ведомств и организаций нашей страны. Особое внимание в этом процессе уделяется социальной защите женщин, находящихся в трудной жизненной ситуации, женщин с инвалидностью, а также безработных женщин. Проводимая в нашей стране такая масштабная работа широко признается не только в нашей стране, но и в мировом масштабе, престижными международными организациями.
Следует отметить, что женщины составляют половину, и даже больше половины части населения всех стран мира. Однако все еще низким остается их активность и участие во многих важных сферах общества, то есть, в сферах, требующих знаний, специальности, квалификации и навыков. Так, на сегодняшний день женщины составляют более 60 процентов людей, проживающих в нищете, а также 2/3 неграмотной части населения. Девочки также составляют 2/3 детей, не привлеченных к школьному образованию. По сведениям Всемирной организации здравоохранения, каждая третья женщина в мире (35%) хотя бы раз в жизни сталкивается с домашним насилием.
Мы не зря привели эти цифры в качестве примера. Ведь, только сравнительный анализ позволит нам еще глубже понять и осознать суть и значение осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ в данном направлении.
Если мы с такой аналитической точки зрения подойдем к осуществляемой Президентом нашей страны мудрой и дальновидной политике, то сможем увидеть, что она направлена на конкретное решение проблем и забот женщин. Все министерства и ведомства широко привлекаются к работе по защите прав и интересов женщин, повышению их статуса и роли в семье и обществе, в результате чего все организации и их руководители начали воспринимать и подходить к вопросам женщин с особой ответственностью. Такой подход к вопросу дает свои положительные результаты, создаются необходимые условия для обеспечения достойной жизни и труда женщин и девушек.
Такие широкие возможности и условия призывают представительниц прекрасного пола работать над собой, повышать свои знания и навыки, реализовывать таланты и способности, работать над новыми идеями, проявлять инициативность и активность, достигать высокие результаты. В результате, с каждым годом в нашей стране ширятся ряды одаренных, образованных и перспективных женщин и девушек.
Здесь приведем один пример. На состоявшейся 11-17 марта текущего года 63-й сессии комиссии ООН по положению женщин, в работе которой приняла участия и делегация нашей страны, Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш отметил, “Где женщины принимают активное участие в политической и общественной жизни, там растет экономика, укрепляется стабильность и повышается благосостояние граждан”.
Исходя из этого, можно с полной уверенностью утверждать насколько правильной является избранная нашей страной государственная политика, направленная на защиту прав и интересов женщин, достижение их полноценного участия в общественно-политической жизни страны, обеспечение гендерного равенства.
Следует признать, что в нашей стране долгие годы проблемам женщин не уделялось должного внимания. Сегодня все кардинально изменилось. Разработаны и эффективно внедряются в практику конкретные, правовые механизмы решения любых проблем женщин.
Сегодня само время требует близкого содействия женщинам, выступающим с новыми идеями, инициативами и подходами, обеспечения их активного участия в осуществляемых в стране реформах, политических процессах и преобразованиях. Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев в своем выступлении на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан отметил, что сегодня каждая женщина должна быть не пассивным наблюдателем, а активным и инициативным участником демократических преобразований, осуществляемых в стране. Такой призыв возлагает особу ответственность и на все министерства, ведомства, организации и политические партии.
Если мы будем подходить к своей задачи с критической точки зрения то поймем, что перед нами еще много нерешенных вопросов. Сегодня, когда мир меняется ускоренными темпами, мы должны эффективно воспользоваться каждым днем, каждой минутой, направить все свои силы и возможности, знания и потенциал на то, чтобы сделать женщин активного участниками демократических процессов.
Итак, на что следует уделять серьезное внимание в этом процессе?
В первую очередь, мы должны постараться, чтобы все сотрудники и члены партии активно участвовали в проходящих в стране демократических процессах.
Это, прежде всего, касается расширения участия женщин в предстоящем в нашей стране важном политическом процессе – выборах. Необходимо избрать среди них самых образованных, трудолюбивых, инициативных завоевавших уважение народа кандидаток, подготовить их к депутатству, представить народу, а самое главное достичь того, чтобы как больше из них были избраны депутатами.
Во первых, одной из важных задач является расширение числа женщин в рядах нашей партии, повышение их политической и социальной активности. Как показывают анализы на сегодняшний день около 250 000 женщин являются членами Народно-демократической партии Узбекистана, в системе партии ведут эффективную деятельность около 200 женщин и девушек, 4 областными и 50 районными советами партии руководят женщины. Как видно, за прошедший отрезок времени эти цифры заметно выросли.
Следует отметить, что в тех областных, районных и городских партийных организациях, которыми руководят женщины, налажена эффективная системная работа, соблюдается исполнительная дисциплина, правильно организован внутренний подход к работе, словом женщины подходят к своей работе и задачам с особой ответственностью.
Учитывая тот факт, что среди членов партии много образованных, перспективных и инициативных женщин, необходимо еще раз пересмотреть кадровый резерв, кардинально улучшить систему работу с ними;
Привлекать в систему партии побольше активных женщин с инновационными идеями, готовить их к руководящим должностям.
Во вторых, необходимо увеличить число женщин-депутатов, которые будут избраны от нашей партии. Не удовлетворительной остается и количество женщин-депутатов в Законодательной палате Олий Мажлисе и местных кенгашах. Как показывают анализы, на прошедших в 2014 году выборах от НДПУз в Законодательную палату было избрано 8 (25%) женщин-депутатов, а в 2019 году данный показатель составил 5 (18,5%), в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентском городском советах число женщин-депутатов в 2014 году составило 43 (15%), в 2019 году 55 (25,7%), в районных и городских советах – в 2014 году 384 (16,8%), в 2019 году – 416 (23,9%). Как видно, доля женщин в Законодательной палате заметно сократилась.
Поэтому к предстоящим выборам нужно провести особую подготовку, выбрать среди женщин самых достойных кандидатов, добиться их избрания депутатами. Для этого необходимо усилить наше сотрудничество со всеми звеньями комитета женщин:
Хорошие результаты даст широкое привлечение к этой работе активных членов партии, в том числе ветеранов партии, членов пропагандистских групп, почтенных онахон, активисток махаллей, пользующихся уважением среди населения и способных повести за собой народ.
Словом, необходимо приложить все усилия для того, чтобы 50 процентов выдвинутых нами кандидатов являлись женщинами, а не менее 30 процентов из них были избраны депутатами.
В третьих, как известно главной целью НДПУз является защита интересов людей, нуждающихся в социальной помощи. Быть ближе к народу, изучать и решать их насущные проблемы и заботы является одним из самых оптимальных и эффективных путей увеличения числа последователей партии. Кроме того, это поможет широко привлекать к таким добрым делам кандидатов в депутатов, близко представить их народу.
С этой точки зрения важное значение имеет адресное изучение проблем женщин, попавших в трудную жизненную ситуацию, женщин с инвалидностью, не обеспеченных работой с использованием новых методов и механизмов, оказывать им тесное содействие;
Всесторонне изучить насколько эффективно женщины с инвалидностью, безработные, пенсионеры, одинокие престарелые, потерявшие кормильца пользуются предоставленными законодательством льготами, повысить эффективность работ по предоставлению им правовой консультации.
В четвертых, каждый из нас должен с глубокой ответственностью и особым подходом участвовать в проводимой в стране работе по обеспечению занятости женщин, стараться добиться реальных и практических результатов в этом направлении.
Особенно серьезное внимание необходимо уделить обеспечению работой женщин, находящихся в сложной жизненной ситуации, женщин-инвалидов, вернувшихся из мест отбывания наказания, из зарубежных стран, совместно с партнерскими организациями системно проводить работу по их профессиональной ориентации.
Вместе с тем, одним из стоящих перед нами важных задач является тесное содействие женщинам в организации собственного бизнеса, подготовке бизнес идей, обучение по востребованным профессиям женщин, долгое время занимавшихся воспитанием детей, находящихся в сложной жизненной ситуации.
Следует отметить, что обеспечение женщин работой на деле решит многие проблемы женщин, предупредит семейные конфликты, разводы, а также будет служить снижению уровня преступности и правонарушений среди женщин.
В качестве заключения отметим, что мы – женщины должны превратиться из нуждающихся в социальной помощи пассивных наблюдателей в активных и инициативных участников демократических преобразований. А активная женщина способна воспитать гармонично развитых детей, обеспечить благополучие своей семьи, вносить достойный вклад в процветание страны и общества.