2023 йил 26 июль куни Ҳудудларда аҳоли бандлигини таъминлаш ва иш ўринларини яратиш борасида амалга оширилаётган ишларнинг ҳолатини ўрганиш бўйича ишчи гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда аҳоли бандлигини таъминлаш ва иш ўринларини яратиш борасида амалга оширилаётган ишларнинг ҳолати Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Бухоро, Навоий ҳамда Самарқанд вилоятлари мисолида назорат-таҳлил тартибида ўрганиш якунлари муҳокама қилинди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда аҳоли бандлигини таъминлаш, уларни касбга ўқитиш ва қайта тайёрлаш, янги иш ўринлари яратиш, ишсизларни меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касб-ҳунарга тайёрлаш ҳамда малакасини ошириш бўйича самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Таъкидланганидек, ўрганиш давомида депутатлар давлат ва маҳаллий инвестиция дастурлари бўйича яратилган иш ўринлари, ажратилган субсидия, грантлар, нафақалар, ишсиз аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг иш билан таъминланиш ҳолатларига алоҳида эътибор қаратган.
Хусусан, Бухоро вилоятида аҳоли бандлигини таъминлаш, иш ўринларини яратиш борасида қатор амалий ишлар қилинган. Яъни, 2023 йилда 4,2 минг нафар банд бўлмаган фуқароларни қамраб олиш қувватига эга бўлган — 1 та "Ишга марҳамат" мономаркази, 3 та касб-ҳунарга ўқитиш маркази ҳамда 480 нафар қувватга эга бўлган 8 та маҳалла аҳолисини касб-ҳунарга ўқитиш масканлари ташкил этилган.
Шунингдек, вилоятда меҳнат органлари йўлланмалари асосида 2023 йил январ-апрел ойлари давомида 2,9 минг нафар иш билан банд бўлмаган фуқаролар касб-ҳунарга, тадбиркорлик кўникмаларига ўқитишга жалб этилган. 2023 йилнинг ўтган даврида банд бўлмаган фуқароларнинг қарийб 518 нафари ўқишни тамомлаган. Уларнинг 502 нафари бандлиги таъминланган.
Йиғилишда қайд этилганидек, Самарқанд вилоятида жорий йилнинг 1 июнь ҳолатига 123,4 минг аҳоли бандлиги таъминланган. Хусусан, маҳаллабай ишлаш тизими асосида ҳоким ёрдамчилари кўмагида 9,9 минг аҳоли доимий ва мавсумий иш ўринларига жойлаштирилган. Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида ҳоким ёрдамчилари тавсияномалари асосида 9,4 мингта лойиҳа учун қарийб 241,7 млн. сўмлик кредит маблағлари ажратилган.
Қорақалпоғистон Республикасида ҳам 2023 йилда жами 192 987 нафар аҳолини даромадли меҳнат билан бандлигини таъминлаш режалаштирилган. Жорий йилнинг январ-апрел ойларида 44 426 та доимий ва мавсумий иш ўринлари яратилиб, белгиланган режа 105 фоизга бажарилган.
Хоразм вилоятидаги ўрганишларда маълум бўлишича, Янгиариқ туманида 2023 йилнинг январ-май ойларида 348 нафар фуқаро касбга ўқитишга жалб қилинган. Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган 393,4 гектар ерларни аҳолига "Е-аукцион" савдоси орқали ажратиш ҳисобига 1022 нафар фуқароларнинг бандлиги таъминланган. Шунингдек, январ-май ойларида 26 нафар ижтимоий муҳофазага муҳтож шахслар ишга жойлаштирилган.
Йиғилишда келтириб ўтилганидек, Навоий вилоятида 2023 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш дастури доирасида, жорий йилда 240 минг аҳолини даромадли меҳнат билан банд қилиш, шу жумладан 77 мингдан зиёдини доимий иш билан бандлигини таъминлаш режалаштирилган.
Ўрганишларда маълум бўлишича, жорий йилнинг 1 июнь ҳолатига вилоятда 123,4 минг аҳолининг бандлиги таъминланган. Аҳолини иш билан таъминлаш режаси самарали бажарилишига қарамай соҳада айрим камчиликлар аниқланган. Хусусан, шу йилнинг 1 июнь ҳолатига Навоий вилоятида "Аёллар дафтари"га киритилган 5 259 нафар ишсиз хотин-қизларнинг атиги 861 нафари доимий иш билан таъминланган. Бу кўрсаткич Кармана туманида 7 фоиз, Хатирчи туманида 9 фоиз, Зарафшон шаҳрида 9 фоиз ташкил қилиб, мазкур ҳудудлардаги бўш ва янги иш ўринлари бўйича мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланилмагани депутатларнинг эътирозларига сабаб бўлди.
Шунингдек йиғилишда, Самарқанд вилоятида ҳудудий инвестиция лойиҳалари ҳисобига яратиладиган иш ўринларининг прогноз кўрсаткичлари бажарилиши январ-май ойларида атиги 14 фоизни ташкил этгани танқид қилинди.
Муҳокамаларга бой бўлган тадбирда ишчи гуруҳ томонидан ўрганилган ҳудудларда аҳоли даромадларини ошириш ва камбағалликни қисқартириш мақсадида 0,1 сотихдан 1 гектаргача ер майдонлари аҳолига "Е-аукцион" платформаси орқали ернинг норматив қийматини ошириш ва савдо натижасига кўра юқори нарх берган талабгорларга ажратиб келинмоқда. Натижада ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган "Темир", "Аёллар" ва "Ёшлар" дафтаридаги ишсиз ва кам даромадли аҳолининг ушбу ер майдонини сотиб олиш имкониятини пасайтирмоқда.
Мазкур ҳолатнинг ечими сифатида депутатлар томонидан "Е-аукцион" платформаси орқали ижтимоий ҳимояга муҳтож "Темир", "Аёллар" ва "Ёшлар" дафтаридаги ишсиз ва кам даромадли аҳолининг ер майдони сотиб олиш учун ернинг норматив қийматини ошириб бориш қисмини бекор қилиш, дафтарларга киритилган фуқароларга халқ депутатлари туман (шаҳар) кенгашлари қарорларига асосан тўғридан-тўғри ер ажратиш ва норматив қиймат бўйича тўловни бир йил давомида ердан олинган даромад эвазига бўлиб-бўлиб тўлашни жорий қилиш мақсадида тегишли қонунчилик ва меъёрий ҳужжатларга қўшимча ва ўзгартириш киритиш лозимлиги таъкидланди.
Савол-жавобларга бой бўлган йиғилишда депутатлар янги иш ўринларини яратиш бўйича олиб борилган ишларни эътироф этган ҳолда, аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармасидан хотин-қизларни касбга ўқитиш харажатларини қоплаш, тадбиркорликка жалб этиш, шахсий томорқаларни ривожлантириш мақсадида субсидиялар етарли даражада ажратилмаганлигини танқид остига олишди. Депутатлар мазкур муаммоларни бартараф этишга қаратилган таклиф ва тавсиялар берди. Аҳоли бандлигидаги соҳалар бўйича амалга ошириладиган ишлар, инвестиция лойиҳалари асосида янги иш ўринларини яратишни ўз вақтида амалга ошириш юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

On July 26, 2023, a regular working group meeting was held to study the ongoing work to ensure employment and create jobs in the regions.
The participants considered the results of a control and analytical study of work to ensure employment and create jobs in the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, Navoi, and Samarkand regions.
In recent years, practical work has been carried out in the country to ensure employment of the population, its education and professional retraining, the creation of new jobs, the preparation of the unemployed for professions in demand in the labor market, and advanced training.
It was noted that during the studies, the deputies focused on the jobs created within the framework of local investment programs, allocated subsidies, grants, allowances, vocational training for the unemployed, and employment of persons with disabilities.
In particular, several practical activities have been carried out in Bukhara region to ensure employment and create jobs. In 2023, to cover 4,200 unemployed citizens, 1 “Ishga Markhamat” monocenter, 3 vocational training centers, and 8 vocational training centers for residents of mahallas for 480 people were created.
Based on the recommendations of the labor authorities in the region, in January-April 2023, 2,900 remaining out-of-work citizens were involved in vocational and entrepreneurial training. Over the past period of 2023, about 518 unemployed citizens have been trained. Of these, employment is provided for 502 people.
As of June 1 this year, 123.4 thousand people were employed in Samarkand region. In particular, with the support of hokim’s assistants, 9.9 thousand people were employed for permanent and seasonal work based on the Mahallabay system. As part of the family business development program, on the recommendation of hokim’s assistants, loans worth 241.7 million UZS were allocated to implement 9.4 thousand projects.
In 2023, it is planned to provide 192,987 people with profitable work in the Republic of Karakalpakstan. In January-April this year, 44,426 permanent and seasonal jobs were created, and the plan was fulfilled by 105%.
According to the results of studies in Khorezm region, in January-May 2023, 348 citizens were involved in vocational training in Yangiariq district. Employment of 1,022 citizens was provided by allocating 393.4 hectares of agricultural land to the population through the Electronic Auction. Also, 26 people in need of social protection were employed in January-May.
As noted at the meeting, within the framework of the program for ensuring employment in Navoi region in 2023, it is planned to employ 240,000 people, including more than 77,000 citizens permanently.
According to the results of studies, as of June 1 this year, 123.4 thousand people were employed in the region. Despite the effective implementation of the employment plan, some areas for improvement have been defined in this area.
In particular, in Navoi region, as of June 1 this year, only 861 out of 5,259 unemployed women included in the “Women’s Notebook” are provided with permanent jobs. This figure is 7% in Karmana district, 9% in Khatirchi district, and 9% in the city of Zarafshan, that is, inefficient and incomplete use of the available opportunities to create new and vacant jobs in these areas caused objections from the deputies.
Also, at the meeting, the deputies critically noted that implementing the forecast indicators for creating jobs in Samarkand region through regional investment projects in January-May amounted to only 14 percent.
At the event, to increase the income of the population and reduce poverty in the regions studied by the working group, land plots from 0.1 ha to 1 ha are allocated to the people through the Electronic Auction platform by increasing the standard cost of land and, based on the results of the auction, to the applicant who offered the highest price. As a result, this reduces the possibility of acquiring this land plot by the unemployed and low-income residents in need of social protection, included in the “iron”, “women’s” and “youth” notebooks.
As a way out of this situation, the deputies noted the need to cancel the increase in the standard cost of land for its purchase by the unemployed and low-income residents in need of social protection, included in the “iron”, “women’s” and “youth” notebooks, through the Electronic Auction platform, introducing additions and changes to the relevant legislative and regulatory documents to introduce direct allocation of land plots to citizens included in these notebooks, based on decisions of district (city) Councils of people’s deputies and payment of the standard cost in installments for one year from the income received from the land.
At the meeting, deputies, emphasizing the work carried out to create new jobs, critically noted the insufficient allocation of subsidies from the fund for attracting the population to entrepreneurship to cover the costs of vocational training for women, involving them in entrepreneurial activities, and developing household plots. The deputies introduced proposals and recommendations to eliminate the noted problems. It was decided to ensure effective parliamentary control over the timely execution of work carried out in population employment and the creation of new jobs based on investment projects.