Президентликка номзод Тошкент шаҳрида сайловчилар билан учрашди
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятов Президентлик сайлови олдидан сайловчилар билан охирги учрашувини Тошкент шаҳрида ўтказди.
Турли соҳа вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари ва ёшлар иштирок этган учрашувни Халқ демократик партияси Тошкент шаҳар кенгаши раиси Нигора Эшметова олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларни номзоднинг таржимаи ҳоли билан таништирди. Сўнгра номзод сўзга чиқиб, дастуридан ўрин олган ғоя ва ташаббуслар мазмун-моҳиятини сайловчиларга тушинтириб берди.
Хусусан, дастурда ижтимоий тенгликка асосланган халқ ҳокимиятчилиги принципини мустаҳкамлаш орқали демократик ижтимоий давлатни барпо этиш ғоясига урғу берилгани қайд этилди.
Демократик жамиятнинг энг муҳим белгиларидан бири – жамият аъзоларининг қонун олдида тенглиги, Конституция ва қонун устуворлигининг таъминланганидадир. Бинобарин, демократик қадриятлар амал қилинган шароитда давлат фаолияти фуқаролар назорати остида бўлади.
Дастурда давлат органлари фаолиятига аҳолининг ижтимоий кайфиятига таъсир кўрсатадиган муаммоларни олдиндан аниқлаш ва уларни самарали ҳал қилиш механизмларини кенг татбиқ этиш таклиф этилган.
Шу билан бирга, демографик жараёнларни тизимли ўрганишни йўлга қўйиш орқали, давлатнинг истиқболдаги ижтимоий мажбуриятларини аниқ белгилаб бориш тизимини жорий этиш таклиф этилмоқда.
Ўзбекистонда йиллик туғилиш деярли бир миллионни ташкил қилади. Демак, аҳоли сонининг ошиши соҳавий тармоқларда ўз аксини кўрсатади. Яъни, аҳоли сони ошгани сари унинг эҳтиёжлари, истеъмол қуввати ошиб боради. Мамлакатдаги демографик ўсишни ҳисобга олиб, энг муҳим эҳтиёжларни мунтазам ўрганиб бориш тизимини йўлга қўйишнинг ижтимоий аҳамияти катта экани қайд этилди.
Бундан ташқари, номзод дастурда ёшлар масаласига ҳам аҳамият қаратилган бўлиб, салоҳиятли ёшлар сиёсий партиялар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари тизимида ишлашини рағбатлантириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилган.
Дарҳақиқат, дунёвий тараққиётдан маълумки, ёшлар барча даврда жамиятнинг фаол қатлами сифатида эътироф этилган. Шу жиҳатдан мунтазам шаклланиб борувчи бу қатлам доимий рағбатлантириб, қўллаб-қувватлаб борилиши муҳим.
Халқ ҳокимиятчилигига асосланган бошқарувни қарор топтириш, фуқаролик институтларининг давлат ва жамият ҳаётидаги иштирокини кенгайтириш, ижтимоий тенглик ҳамда ижтимоий барқарорлик асоси бўлган демократик қадриятлар устуворлиги кўп жиҳатдан аҳолининг катта қисмини ташкил этувчи ёшларимизга боғлиқ.
Маҳалла халқимизнинг турмуш тарзини ифода этувчи, руҳий-маънавий эҳтиёжи, мафкураси, тафаккури, инсонларнинг ўзаро қўшничилик алоқалари, оилавий муносабатларни шакллантирувчи маънавий-маърифий маскан, серқирра ижтимоий тузилма ҳисобланади.
Маҳалла ўзининг таъсир кўрсатиш усуллари орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоялаш, фуқаролик жамиятининг муҳим элементи сифатида катта аҳамиятга эга.
Шу боис номзоднинг Сайловолди дастурида белгиланган аҳоли муаммоларини ҳал этишнинг энг самарали ва адолатли шакли сифатида маҳалла тизимини ривожлантириш, маъмурий, ижтимоий, экологик, маданий ва бошқа муаммоларни ҳал этишда унинг иштирокини янада кенгайтириш борасида илгари сурилган ғоялар алоҳида диққатга молик.
Ушбу ташаббус маҳалланинг ноёб демократик институт сифатида давлат ва жамият ҳаётидаги мақомини янада мустаҳкамлашга ва шу орқали фуқароларнинг муаммоларини маҳалланинг ўзида, ортиқча оворагарчиликларсиз ҳал этиш учун шарт-шароит яратишга хизмат қилади.
Умуман, Халқ демократик партияси сиёсий платформасига мувофиқ шакллантирилган номзод Сайловолди дастуридаги асосий таклиф ва ташаббусларнинг самарали амалга ошиши мамлакатимизда халқ ҳокимиятчилигини мустаҳкамлаш, фуқаролик жамияти институтларининг фаоллигини оширишга хизмат қилади.
Учрашув номзод ва сайловчилар ўртасидаги савол-жавоб ва фикр алмашишлар билан якунланди.
Сўзга чиққан фаоллар Халқ демократик партиясидан номзод дастурини қўллаб-қувватлашга, фуқаролик позициясини намоён этган ҳолда сайловда фаол иштирок этишга даъват қилишди.

The candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov regularly met with voters in Tashkent city.
Nigora Eshmetova, Chairman of Tashkent City Council of the People’s Democratic Party, chaired the meeting, attended by representatives of various fields, deputies of local councils, party activists, and young people. The proxy introduced the candidate’s biography to the voters. Then the candidate delivered a speech and explained to the voters the essence of the ideas and initiatives included in his program.
In particular, it was noted that the program emphasizes establishing a democratic social state by strengthening the principle of people’s power based on social equality.
One of the most important signs of a democratic society is the equality of society members before the law, the provision of the Constitution, and the rule of law. Consequently, in conditions where democratic values are practiced, state activities are controlled by citizens.
In the program, it is proposed to identify the problems that affect the social mood of the population in advance and implement the mechanisms of their effective solution to the activities of state bodies.
At the same time, by establishing a systematic study of demographic processes, it is proposed to introduce a system of clearly defining the future social obligations of the state.
The annual birth rate in Uzbekistan is almost one million. Therefore, the increase in the number of the population shows its reflection in the industrial sectors. As the population increases, its needs and consumption power increase. Considering the country's demographic growth, it was noted that the social importance of establishing a system of regular study of the most important needs is great.
In addition, the candidate program focuses on the issue of youth, and special attention is paid to the need to encourage potential young people to work in the system of political parties and other civil society institutions.
It is known from worldly development that young people have always been recognized as an active layer of society. In this regard, it is important to constantly encourage and support this layer, which is formed regularly.
The decision-making of governance based on people’s power, expansion of the participation of civil institutions in the life of the state and society, and the priority of democratic values, which are the basis of social equality and social stability, depend to a large extent on our youth, who make up a large part of the population.
The neighborhood is a spiritual and educational place that expresses the lifestyle of our people, spiritual needs, ideology, thinking, mutual neighborly relations of people, family relations, and a rich social structure.
The neighborhood is an important element of civil society, protecting human rights through its means of influence.
Therefore, the ideas put forward regarding the development of the neighborhood system as the most effective and fair form of solving the problems of the population defined in the election program of the candidate and the further expansion of its participation in solving administrative, social, ecological, cultural and other problems deserve special attention.
This initiative serves to further strengthen the status of the neighborhood as a unique democratic institution in the life of the state and society and thereby create conditions for solving the problems of citizens in the community itself without excessive distractions.
In general, the effective implementation of the main proposals and initiatives of the candidate election program formed by the political platform of the People’s Democratic Party will strengthen people’s power in the country and increase the activity of civil society institutions.