Prezidentlikka nomzod Toshkent viloyatidagi saylovchilar bilan uchrashdi
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan nomzod Ulug‘bek Inoyatovning saylovchilar huzuridagi navbatdagi uchrashuvi Qibray tumanida bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda viloyat yoshlari, jamoat tashkilotlari a’zolari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari vakillari, mahalliy Kengashlar deputatlari, partiya faollari va ommaviy axborot vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Toshkenti viloyat kengashi raisi Akmal Umaraliyev olib bordi. Ishonchli vakil saylovchilarga nomzodning tarjimai holini o‘qib berganidan so‘ng, nomzod so‘zga chiqib dasturidan o‘rin olgan taklif va tashabbuslar mazmuni saylovchilarga tushintirib berdi.
Xususan, nomzod tomonidan mamlakatimizda kuchli fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha tashabbuslarga alohida to‘xtalib o‘tildi. Fuqarolik jamiyati institutlari mamlakatda demokratiya, huquqiy davlat va shaxs erkinliklarini ta’minlashning muhim kafolati bo‘lib xizmat qilishini inobatga olib, dasturda davlat boshqaruvida fuqarolik jamiyati institutlarining bevosita ishtirokini kengaytirishga, jamoatchilik nazoratini yanada mustahkamlashga qaratilgan bir qator takliflar o‘z aksini topganligi ta’kidlandi.
Dasturda taklif etilayotgan davlat funksiyalarini bosqichma-bosqich fuqarolik jamiyati institutlariga berib borish orqali ularning ijtimoiy faolligini oshirish, shu jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy sheriklik asosida xizmat ko‘rsatishga o‘tish, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasidagi ijtimoiy hamda davlat-xususiy sheriklik amaliyotini keng rivojlantirish tashabbusi nodavlat notijorat tashkilotlarining roli va ahamiyatini, ijtimoiy faolligi va faoliyati samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, fuqarolik jamiyatining muhim elementi sifatida mahalla tizimini rivojlantirish, ma’muriy, ijtimoiy, ekologik, madaniy va boshqa muammolarni hal etishda uning to‘liq ishtirokini ta’minlash bo‘yicha taklif ham mahallalarning aholi muammolarini hal etishning eng samarali va adolatli shakli sifatidagi maqomini yanada mustahkamlaydi.
Dasturda fuqarolik jamiyati institutlarini mahalliy miqyosda qo‘llab-quvvatlash, tumanlardagi nodavlat notijorat tashkilotlarini faoliyatini kengaytirish masalasi ham o‘z aksini topgan. Bu borada salohiyatli yoshlarga siyosiy partiyalar, fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari tizimida ishlashni rag‘batlantirish bo‘yicha taklif yoshlarning mamlakat siyosiy hayotidagi faol ishtirokini ta’minlashga xizmat qiladi.
Yoki bo‘lmasa, davlat ulushi bo‘lgan yirik ishlab chiqarish korxonalari kuzatuv kengashlari tarkibiga jamoatchilik vakillarini ham kiritish to‘g‘risidagi tashabbus, ularning shaffofligini yanada oshiradi, iqtisodiyotda ijtimoiy muloqot va jamoat nazorati mexanizmini joriy etishga xizmat qiladi.
Dasturda fuqarolik jamiyati rivojining asosiy omili sifatida jamoatchilik nazoratini kuchaytirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratilgan. Xususan, uchrashuvda ushbu ta’sirchan institutdan ijtimoiy hayotning turli sohalarida faol foydalanish uchun zarur shart-sharoit yaratib berish ochiqlik va oshkoralik muhitini yanada mustahkamlashga, Konstitutsiya va qonun ustuvorligiga erishishga xizmat qilishi qayd etib o‘tildi. Jamoatchilik nazorati xalqning fikri bilan hisoblashishning samarali vosita bo‘lib, uchrashuvda uni yanada mustahkamlash bo‘yicha nomzodning saylovoldi dasturidan o‘rin olgan bir qator takliflar yangradi.
Xususan, ehtiyojmand shaxslarga ajratilayotgan moddiy-ijtimoiy yordam mablag‘larining manzilli va maqsadli yetib borishi ustidan jamoatchilik nazoratini kuchaytirish masalasi partiyaning maqsadi va uning elektorati manfaatlaridan kelib chiqib taklif etilayotganligi ta’kidlandi.
Dasturda kommunal xizmatlar tariflari, ijtimoiy ahamiyatga ega tovar va xizmatlarning narxlarini shakllantirish, fuqarolarning mehnat huquqlariga rioya etilishi ustidan jamoatchilik nazoratini ta’minlash bo‘yicha aniq takliflar ilgari surilgan bo‘lib, bu fuqarolarning ijtimoiy, sotsial-iqtisodiy faolligini oshirishga hamda ushbu sohalarda qonuniylik, oshkoralikni ta’minlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Nomzod tomonidan, shuningdek, shaharlarda noqonuniy qurilishlarga qarshi kurashishning eng samarali usuli sifatida jamoatchilik nazoratini yanada kuchaytirish, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining faoliyati ustidan ta’sirchan jamoatchilik nazoratini o‘rnatish zarurati ham ta’kidlab o‘tildi.
Shu bilan birga yangilangan Konstitutsiyada belgilangan mamlakatimizning ijtimoiy davlat maqomi va u bilan bog‘liq ijtimoiy majburiyatni to‘laqonli bajarish uchun Davlat budjeti xarajatlari ustidan jamoatchilik nazoratini kuchaytirish to‘g‘risidagi taklif ham saylovchilar tomonidan qizg‘in muhokama qilindi.
Umuman, nomzod dasturida barcha insonlarning yoshi, jinsi, nogironligi, millati, dini va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy hayotda faol ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash ustuvor g‘oyalardan biri sifatida belgilangan.
Uchrashuvda samimiy va ko‘tarinki muhit hukmron bo‘ldi. Saylovchilar o‘zlarining qiziqtirgan savollar bilan Prezidentlikka nomzodga murojaat qildi va o‘zlarining fikr-mulohazalarini ham bildirishdi.

The presidential candidate meets with voters from Tashkent region
The next meeting of the candidate of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov with voters took place in Qibray district.
Youth of the region, members of public organizations, representatives of civil society institutions, deputies of local councils, party activists, and media representatives participated in the meeting.
The meeting was led by Akmal Umaraliyev, Chairman of Tashkent Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan. After the proxy read the candidate’s biography to the voters, the candidate delivered a speech and explained to the voters the content of the proposals and initiatives included in his program.
In particular, the candidate emphasized the initiatives for further developing a strong civil society in the country. Taking into account that civil society institutions serve as an important guarantee of ensuring democracy, the rule of law, and individual freedoms in the country, it was noted that the program reflected several proposals aimed at expanding the direct participation of civil society institutions in state management and further strengthening public control.
The initiative to increase the social activity of civil society institutions by gradually handing over the state functions proposed in the program to these institutions, including the transition to providing services to persons with disabilities based on social partnership, extensive development of the practice of social and public-private collaboration between state bodies and civil society institutions will increase the role and importance of non-governmental non-profit organizations, social activity, and efficiency of their actions.
Also, the proposal to develop the mahalla system as an important element of civil society and ensure its full participation in solving administrative, social, ecological, cultural, and other problems will further strengthen the status of mahallas as the most effective and fair form of solving population problems.
The program also reflects the local-level support of civil society institutions and the expansion of non-governmental non-commercial organizations in the districts. In this regard, the proposal to encourage potential young people to work in the system of political parties and other civil society institutions ensures the active participation of young people in the country's political life.
Otherwise, the initiative to include public representatives in the supervisory boards of large production companies with a state share will further increase their transparency and introduce a mechanism of social dialogue and public control in the economy.
The program also focuses on strengthening public control as the main factor in developing civil society. In particular, it was noted that creating the necessary conditions for the active use of this influential institution in various spheres of social life will further strengthen the atmosphere of openness and transparency and achieve the rule of law and the Constitution. It was emphasized that public control is an effective means of considering the people’s opinions. Several proposals from the candidate’s Election Program for its further strengthening were presented at the meeting.
In particular, it was noted that the issue of strengthening public control over the targeted delivery of material and social assistance funds allocated to needy persons is proposed based on the party’s goals and the interests of its electorate.
Specific proposals are put forward in the program to ensure public control over communal services tariffs, the formation of prices for socially important goods and services, and the observance of the labor rights of citizens. It was noted that this serves to increase citizens' social and socio-economic activity and ensure legality and transparency in these areas.
The candidate also emphasized the need for strengthening public control and establishing effective public control over the activities of the External Labor Migration Agency as the most effective way to combat illegal constructions in cities.
At the same time, the voters also discussed the proposal to strengthen the public control over the State budget expenses to fully fulfill the status of the social state of the country and the social obligations related to it, as defined in the renewed Constitution.
In the candidate’s program, support for the active participation of all people in social, economic, and political life, regardless of age, gender, disability, nationality, religion, and social origin, is defined as one of the priority ideas.
The meeting took place in a friendly and cheerful atmosphere. Voters addressed the presidential candidate with their questions and expressed their opinions.
Activists called to support the candidate’s program for the President of Uzbekistan from the People’s Democratic Party, to participate in the election, showing an active citizenship position.