2019 йил 29 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтади.
Саммит кун тартибидан сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Томонлар, шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий хавфсизликни таъминлашга оид долзарб масалалар юзасидан фикр алмашадилар.
Учрашув сўнгида якуний ҳужжат қабул қилиниши кутилмоқда.
Маълумки, Марказий Осиё давлат раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини мунтазам ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2017 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган эди. Биринчи саммит ўтган йилнинг март ойида Нур-Султон шаҳрида бўлиб ўтди.

Tashkent to host Second Consultative meeting of the Heads of State of Central Asia
On November 29, 2019, Tashkent will host the second Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia.
The agenda of the summit includes issues of expanding regional cooperation in political, trade-economic, investment, transport-communication, cultural-humanitarian and other fields.
The parties will also exchange views on pressing issues of international politics and ensuring regional security.
Following the meeting, it is expected to adopt the final document.
As is known, the initiative on holding regular Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia was forwarded by the President of the Republic of Uzbekistan during the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017. The first summit was held in March last year in the city of Nur-Sultan.