Бугун Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши медия марказида “Субсидия ажратишнинг янги мезонлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия Марказий Кенгаши масъул ходимлари, Халқ депутатлари Тошкент шаҳри ва туманлари Кенгашлари депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги, давлат ва тижорат банклари мутахассислари иштирок этган тадбирда Президентимизнинг 2023 йил 13 апрелдаги “2023 йилда бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлаш дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижросини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Йиғилишда таъкидланганидек, кейинги йилларда ижтимоий кам таъминланган аҳоли, эҳтиёжманд, ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларимизни камбағалликдан чиқариш, уй-жой билан таъминлаш орасида жуда кўплаб ишлар амалга оширилди. Президентимизнинг 2023 йил 13 апрелдаги 51-сонли Фармони эса бу борадаги амалий чораларнинг мантиқий давомидир.
Дастлаб йиғилишда Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши Бошқарма бошлиғи Боймурат Юсупов Президент Фармони ижросини таъминлашда Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳининг иштироки ҳақида сўзлаб, ижро депутатлар томонидан жамоатчилик назоратига олиниши муҳимлигига эътибор қаратди.
Субсидия банклар орқали ажратилар экан, бу борада молиявий муассасалар фаоллиги ва шаффофлигини ошириш масаласи ҳам алоҳида аҳамиятга эга эканлиги таъкидланди. Субсидия кимларга ва қай тартибда ажратилаётгани, адолатга эришиш учун қандай тартиб жорий қилингани, банкларда расмий даромадга эга бўлмаган шахсларга ипотека кредитини ажратишда уларнинг тўлов қобилиятини аниқлашнинг муқобил усулларидан фойдаланиш ва қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа харажатларини инобатга олувчи скоринг тизимини жорий қилиш юзасидан саволлар берилди. Депутатларнинг шу ва бошқа саволларига Халқ банки Кредит андеррайтинги департаменти Жисмоний шахслар кредит андеррайтинги бошқармаси бошлиғи - Мардиев Акром Джумабоевич ҳамда Қишлоқ қурилиш банки ипотека кредитлаш департаменти бошлиғи ўринбосари. Хасанов Дилшод Ғайратовичлар жавоб қайтаришди.
Давра суҳбатида шунингдек, кўп қаватли уй-жойларнинг қурилиши якунланган қисмини (қаватларини) гаровга қўйиш амалиётини жорий қилиш, “Менинг биринчи уйим” дастури ижроси юзасидан олиб борилаётган ишлар ҳақида суҳбатлашилди ва Ўзбекистон Республикаси Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигидан келган масъуллар билан айрим масалалар юзасидан савол-жавоб қилинди.
Қизғин бахс-мунозараларга бой тарзда кечган учрашувда ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашда юзага келаётган айрим камчиликларни бартараф этиш бўйича таклифлар ва фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Today, a roundtable discussion on “New criteria for allocating subsidies” was held in the media center of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
Deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, responsible employees of the Central Council of the party, deputies of the Councils of People’s Deputies of Tashkent City and Districts, Ministry of Construction and Housing and Communal Services of the Republic of Uzbekistan, specialists of state and commercial banks attended the event. The work being carried out to ensure the implementation of the Presidential decree of April 13, 2023, “On measures to implement the program of providing housing to the population through market-based mortgage loans in 2023” was discussed.
As noted at the meeting, much work has been carried out in the following years to lift the socially disadvantaged population and needy citizens out of poverty and provide them with housing. Decree No. 51 of the President of April 13, 2023, is a logical continuation of practical measures.
At the beginning of the meeting, the head of the Central Council of the PDP of Uzbekistan, Boymurat Yusupov, spoke about the participation of the party group of People’s Deputies in the local Councils in ensuring the implementation of the Presidential Decree and drew attention to the importance of public control of the performance by the deputies.
As the subsidy is allocated through banks, it was noted that the issue of increasing the activity and transparency of financial institutions is of particular importance in this regard. To whom and in what order is the subsidy allocated, what procedure has been introduced to achieve justice, the use of alternative methods of determining the solvency of mortgage loans to persons without official income in banks, and the introduction of a scoring system that takes into account other expenses not prohibited by legislation were asked. These and other questions of the deputies were answered by the Head of the Credit Underwriting Department of the People’s Bank – Mardiyev Akrom Djumaboyevich, and the Deputy Head of the Mortgage Lending Department of the Qishloq Qurilish Bank Hasanov Dilshod Gayratovich.
At the event, a discussion also took place about the implementation of the practice of mortgaging the completed part (floors) of high-rise buildings, the performance of the “My First House” program, and the Construction and Housing and Communal Services Ministry of the Republic of Uzbekistan. A question-and-answer session was held with officials from the Ministry of Agriculture.
At the meeting, which was full of heated debates, suggestions and opinions were expressed on eliminating some shortcomings arising in providing housing to the population through mortgage loans.