Маълумки, Ўзбекистон Президенти ва ҳукумат қарорлари ижросини таъминлашда амалий иштирок этиш-нафақат соҳага масъул вазирлик ёки давлат идоралари, балки, нодавлат нотижорат ташкилотлар, жумладан сиёсий партиялар ва уларнинг депутатлик бирлашмалари олдида турган устувор вазифалардан бири саналади.
Шу мақсадда ЎзХДП Жиззах шаҳар Кенгаши партия депутатлик гуруҳи “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати вилоят ҳудудий бўлими билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 майдаги “2023-2025 йилларда Жиззах вилоятини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли турмуш даражасини янада яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорининг ижросини таъминлашда Жиззах шаҳрида олиб борилаётган ишларнинг ҳолатини ўрганиб чиқди.
Ўрганишлар жараёнида ушбу долзарб аҳамиятга эга қарор ижросини таъминлашда муайян ишлар амалга оширилаётганлиги билан бир қаторда баъзи хато ва нуқсонлар (белгиланган меъёрлардан четга чиқиш, графикдан кечга қолиш ва ҳоказолар) га йўл қўйилаётганлиги ҳолатлари аниқланди.
Юқоридагиларни эътиборга олган ҳолда мазкур қарор талабларини тўлақонли таъминлаш юзасидан таъсир чораларни кўриш ва мавжуд нуқсонларни бартараф этиш мақсадида ўрнатилган тартибда Халқ депутатлари Жиззах шаҳар Кенгаши сессияси йиғилиши муҳокамасига киритиш мақсадга мувофиқ деб топилди.

Практическое участие в обеспечении исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан и Правительства является одной из приоритетных задач, стоящих не только перед министерствами или государственными ведомствами, отвечающими за сферу, но и перед негосударственными некоммерческими организациями, в том числе политическими партиями и депутатскими объединениями.
С этой целью партийная депутатская группа Джизакского городского Кенгаша НДПУ во взаимодействии с региональным отделением общенационального движения «Юксалиш» изучили состояние проводимой в городе Джизаке работы по обеспечению реализации Постановления Президента страны от 2 мая 2023 года «О дополнительных мерах по комплексному социально-экономическому развитию и дальнейшему повышению уровня жизни населения Джизакской области в 2023 — 2025 годах».
В ходе изучения выявлено, что наряду с принимаемыми определенными мерами по исполнению постановления, наблюдаются случаи допущения некоторых ошибок и недостатков, как отклонения от установленных норм, отставание от графика и т.д.
Исходя из вышеотмеченного с целью принятия действенных мер по полному обеспечению требований настоящего постановления и устранению имеющихся недостатков было решено целесообразным вынести данный вопрос на обсуждение заседания сессии Джизакского городского Кенгаша народных депутатов.