2021 йил 6 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XII қурултойи бўлиб ўтди.
Унда партия аъзолари томонидан ҳудудлардан сайланган делегатлар, партия Марказий Кенгаши аъзолари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия фаоллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Қурултой кун тартибида “Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг сайловолди дастури тўғрисида”ги масалалар кўриб чиқилди.
Қурултойда 2021 йил 24 октябр куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайлов қонунчилигининг янги тамойиллари, умумэътироф этилган халқаро стандартлар асосида, очиқ ва шаффоф ўтказилиши, сайлов кампанияси даврида барча сиёсий партиялар ва улар томонидан кўрсатилган номзодлар учун соғлом рақобат муҳити, тенг шароит яратилиши зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Миллий сайлов қонунчилиги мамлакатимизда ўтказилган ўнга яқин сайловларда тўпланган бой амалий тажриба, халқаро сайлов стандартлари, фуқароларнинг сиёсий-ҳуқуқий онги ва маданиятининг юксалиб бориши ҳамда мамлакатда амалга оширилаётган демократик ислоҳотларга мос тарзда, тадрижий ривожланиб, такомилга етиб бораётгани эътироф этилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги масала атрофлича муҳокама қилинди.
Партия Марказий Кенгашининг 7 август куни бўлиб ўтган пленумида Халқ демократик партиясидан ЎзХДП Марказий Кенгаши раис ўринбосари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мақсуда Азизовна Ворисова номзодини илгари суриш ҳақида қарор қабул қилган эди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 14, 16, 63-моддаларига мувофиқ, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Ваколатли вакили Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этишга ижозат сўраб Марказий сайлов комиссиясига ҳужжатларни топширди. Ҳужжатларни ўрганиб чиққан Марказий сайлов комиссияси ЎзХДПнинг 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган Президент сайловида иштирок этиши учун ижозат берди.
Мақсуда Ворисова 1961 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Маълумоти – олий. 1984 йили Тошкент давлат тиббиёт институтини тамомлаган. Мутахассислиги – шифокор. Оилали, уч нафар фарзанди бор. Ўзбекистон ХДП аъзоси.
У қатьий сиёсий иродага эга, жамият манфаатини ҳамма нарсадан устун қўйишдек фазилат соҳибаси, фидойи раҳбар сифатида партиянинг кўп минг сонли аъзолари ва халқимиз ўртасида катта ҳурмат ва эътиборга эга.
Мақсуда Ворисова Халқ демократик партиясининг электорати бўлган эҳтиёжманд фуқароларни сифатли, тиббий хизмат билан таъминлаш бўйича бирламчи бўғинда узоқ йиллар фидойилик кўрсатган.
Унинг таклифлари ва шахсий ташаббуси асосида Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш борасидаги ислоҳотларни ҳаётга тадбиқ этиш бўйича Парламент комиссияси ташкил қилинган. Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси ушбу комиссияни самарали фаолият олиб боришга масъул этиб белгиланган.
Мақсуда Ворисова кўп йиллик депутатлик, сенаторлик фаолияти давомида давлат ва жамият бошқаруви, ички ва ташқи сиёсат, ҳуқуқ ва ижтимоий ҳимоя масалаларида улкан тажриба тўплаган, халқ хақида ғамхўрлик қилувчи, тажрибали сиёсатчи аёллардан биридир.
Қурултойда номзод масаласи бўйича бир қатор фикр-мулоҳазалар тингланди. Муҳокамалардан сўнг Ўзбекистон Президенти сайловида Халқ демократик партиясидан Мақсуда Азизовна Ворисовани номзод сифатида кўрсатиш ҳақида якдил қарор қабул қилинди.
Мақсуда Ворисовани Президент сайловида номзод сифатида кўрсатилиши партия тарихида янги саҳифа очади, у киши Халқ демократик партиясидан Президентлик учун биринчи аёл номзод бўлади.
Таъкидланганидек, сайлов кампаниясининг ҳар бир босқичида масъулият билан иштирок этиш, аввало, жамоатчиликка, электорат вакилларига партия ташкилотлари ҳамда депутатларимизнинг амалий ишлари ҳақида кенг ахборот бериб бориш муҳим аҳамиятга эга. Сайловдан кейинги қарийб икки йиллик фаолиятимиз натижаларига эътибор қаратадиган бўлсак, 2019 йилги сайловолди дастурда белгиланган 82 та вазифадан бугунги кунгача 32 таси ёки 40 фоизини амалга оширишга эришилди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг Сайловолди Дастури тўғрисидаги масала қизғин муҳоқама қилинди.
Дастур лойиҳасининг асосий мақсади мамлакатимизда ижтимоий тенглик ва халқ демократияси мезонларига мос бўлган давлат ва жамият барпо этишдир.
Дастур лойиҳасида тўққизта йўналишда таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда. Хусусан:
- аҳолининг даромадига қараб табақалаштирилган солиқ солиш тизимини жорий этиш;
- ҳар бир инсоннинг минимал ижтимоий хизматларни бепул олишини қонунчилик даражасида кафолатлаш;
- олис ва чекка ҳудудларда шифокорлар ҳамда ўқитувчиларга бўлган эҳтиёжни қоплаш учун “Қишлоқ шифокори” ва “Қишлоқ ўқитувчиси” дастурларини амалга ошириш, уларни моддий ва маънавий рағбатлантириш тизимини қонунчилик асосида мустаҳкамлаш;
- аҳолининг кам таъминланган қатламларига бепул, сифатли ва тўлақонли, шу жумладан профилактика тиббий хизматларни ўз ичига олган тиббий ёрдам кўрсатиш;
- ёшларнинг касб-ҳунар танлаши, бепул ва сифатли таълим олиши, ўқув муассасаларини тугатгандан сўнг ишга жойлашиш кафолатини мустаҳкамлаш;
- пенсия ва ижтимоий нафақа олувчиларнинг ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондиришни кафолатлайдиган пенсия ва ижтимоий таъминотнинг мақбул тизимни шакллантириш;
- кам таъминланган, лекин боқимандалик кайфиятида юрган фуқароларни жамиятимизнинг фаол иштирокчисига айлантириш;
- ногиронлиги бўлган шахсларга оид халқаро меъёрлар ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш;
- умумхалқ аҳамиятига эга иқтисодиёт тармоқларининг бошқарувида давлат иштирокини мустаҳкамлаш.
Қурултой делегатлари номзоднинг Сайловолди дастурини шакллантириш бўйича бир неча ой давомида изчил иш олиб борилгани, бошланғич ташкилотлардан тортиб, ҳудудий кенгашларгача таклифлар шакллантирилгани, партиянинг кўп минг сонли фикри ва қарашлари дастурда ўз ифодасини топаётганини таъкидлашди.
Қурултойда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига Халқ демократик партиясидан кўрсатиладиган номзоднинг Сайловолди дастури тасдиқланди.

6 сентября 2021 года в Ташкенте прошел XII съезд Народно-демократической партии Узбекистана.
В нем приняли участие делегаты, избранные членами партии из регионов, члены Центрального совета партии, депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, активисты партии, эксперты и представители СМИ.
В повестке дня съезда были рассмотрены вопросы «О выдвижении кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана», «О Предвыборной программе кандидата в Президенты от Народно-демократической партии Узбекистана. "
На съезде подчеркивалась необходимость обеспечения проведения выборов Президента Республики Узбекистан, намеченных на 24 октября 2021 года, в соответствии с новыми принципами национального избирательного законодательства, общепризнанными международными стандартами, открыто и прозрачно, в духе здоровой конкуренции и равных условий для всех политических партий и их кандидатов.
Было подчеркнуто, что национальное избирательное законодательство последовательно развивается и совершенствуется в соответствии с богатым практическим опытом, накопленным в ходе около десяти выборов, прошедших в нашей стране, международными избирательными стандартами, в условиях повышения политического и правового сознания и культуры граждан, осуществляемых в стране демократических реформ.
Подробно обсуждался вопрос о выдвижении кандидата в Президенты от Народно-демократической партии Узбекистана.
На прошедшем 7 августа пленуме Центрального совета партии было принято решение о выдвижении от Народно-демократической партии Узбекистана кандидатуры заместителя председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Максуды Азизовны Ворисовой. Затем, в соответствии со статьями 14, 16, 63 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, полномочный представитель Народно-демократической партии Узбекистана подал в Центральную избирательную комиссию документы с просьбой о разрешении на участие в выборах Президента Республики Узбекистан. После ознакомления с документами Центральная избирательная комиссия разрешила НДПУ участвовать в президентских выборах 24 октября 2021 года.
Максуда Ворисова родилась в 1961 году в городе Ташкенте. Образование - высшее. В 1984 году окончила Ташкентский государственный медицинский институт. По специальности - врач. Замужем, мать троих детей. Член Народно-демократической партии Узбекистана.
Обладает сильной политической волей, ставит интересы общества превыше всего, как самоотверженный лидер пользуется большим уважением среди членов партии и нашего народа.
Максуда Ворисова долгие годы работала в первичном звене здравоохранения, является приверженцем обеспечения качественной медицинской помощью нуждающихся граждан, составляющих основную часть электората Народно-демократической партии Узбекистана.
На основе ее предложений и личной инициативы в Законодательной палате Олий Мажлиса создана Парламентская комиссия по реализации реформ, направленных на укрепление здоровья населения. За эффективное функционирование данной комиссии отвечает фракция Народно-демократической партии Узбекистана.
Максуда Ворисова - одна из опытных женщин-политиков нашей страны, накопивших за свою многолетнюю депутатскую и сенаторскую деятельность богатый опыт в вопросах государственного и общественного управления, внутренней и внешней политики, права и социальной защиты, искренне радеющих за свою страну и свой народ.
На съезде был заслушан ряд мнений и суждений по вопросу о кандидате. По итогам обсуждений было единогласно принято решение о выдвижении кандидатуры Максуды Азизовны Ворисовой от Народно-демократической партии на выборах Президента Республики Узбекистан.
Выдвижение М.Ворисовой кандидатом на президентских выборах открывает новую страницу в истории партии, она станет первой женщиной-кандидатом в президенты от Народно-демократической партии Узбекистана.
Отмечалась важность ответственного участия на каждом этапе избирательной кампании, прежде всего, информировать общественность, представителей электората о практической работе партийных организаций и депутатов. Если мы посмотрим на результаты нашей работы за почти два года после выборов, то из 82 задач, поставленных в предвыборной программе 2019 года, к настоящему времени выполнено 32 или 40% намеченных задач.
На съезде также обсуждался вопрос о предвыборной программе кандидата в президенты от Народно-демократической партии Узбекистана.
Основной целью проекта программы является построение государства и общества, которая отвечает критериям социального равенства и народной демократии. В проекте программы выдвигаются направления и инициативы в девяти направлениях. В частности, введение дифференцированной налоговой системы, основанной на доходах населения; гарантирование на законодательном уровне обеспечения бесплатного доступа каждого человека к минимальным социальным услугам, реализация программ «Сельский врач» и «Сельский учитель» для удовлетворения потребностей отдаленных районов и сел в квалифицированных врачах и учителях-педагогах, укрепление законодательством системы их материального и морального стимулирования; оказание малообеспеченным слоям населения бесплатных, качественных и полноценных медико-профилактических услуг; укрепление гарантий на бесплатное и качественное образование молодежи, ее трудоустройство после окончания учебного заведения; сформировать приемлемую систему пенсионного и социального обеспечения, которая гарантирует полное удовлетворение жизненно важных потребностей пенсионеров, и лиц, получающих социальные пособия, превращение малообеспеченных граждан, живущих с иждивенческим настроением, в активных участников нашего общества; имплементация в национальное законодательство международных норм и стандартов, касательно лиц с инвалидностью; укрепление государственного участия в управлении экономическими секторами экономики.
Участники съезда отметили, что для разработки Предвыборной программы кандидата в течение нескольких месяцев велась последовательная работа, сформированы предложения, полученные от первичных организаций до региональных советов партии, приняты во внимание мнения, взгляды и основные задачи партии.
На съезде была одобрена Предвыборная программа кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана.