2021 йил 27 июль куни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши Ижроия қўмитасининг кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди.
Унда ЎзХДП Марказий Кенгаши Ижроия қўмитаси аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, партия Марказий Кенгаши, вилоят ва туман (шаҳар) кенгашлари масъул ходимлари ОАВ вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Халқ демократик партиясининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови кампаниясида фаол иштирокини таъминлаш билан боғлиқ долзарб масалалар муҳокама қилинди. Партия Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов партия ташкилотлари олдида турган долзарб вазифалар ҳақида маъруза қилди.
Таъкидландики, Ўзбекистон Халқ демократик партияси мустақил Ўзбекистон тарихидаги барча парламент ва Президентлик сайловида иштирок этган ягона сиёсий партиядир. Шунинг учун партиямиз Президент сайловида фаол қатнашиши бўйича биринчи бўлиб жамоатчиликка маълум қилган эди.
Октябрь ойида бўлиб ўтадиган сайлов аввалги сайловлардан тубдан фарқ қилади. Чунки, бугунги кунда сиёсий партияларнинг ҳокимиятга, ғоя ва мақсадларини амалга оширишга интилиши кескин кучайган. Сиёсий кураш ва рақобат майдонида фаолиятимизни янгича ғоялар ва стратегик мақсадлар билан кучайтиришимиз зарур, деди партия етакчиси.
Мажлисда Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг 2021 йил 24 октябрда бўлиб ўтадиган Президнет сайловида иштироки билан боғлиқ асосий тадбирларнинг календарь режаси, партиянинг марказий сайлов штаби, ваколатли вакилни белгилаш тўғрисидаги масалалар кўриб чиқилди.
Янгича сиёсий муҳитда ўтадиган сайловда партиянинг янги сиёсий рекламаси ва мафтункор имижини яратиш билан боғлиқ масала ҳам қизғин муҳокама этилди. Партия Марказий Кенгашида тузилган махсус ишчи гуруҳи бу йўналишда чуқур таҳлилий иш олиб борди, жаҳон мамлакатлари сиёсий партиялари тажрибалари ўрганилди, давлатчилик ва сиёсий мафкуралар тарихи тадқиқ қилинди.
Мажлисда ишчи гуруҳи партиянинг янгича сиёсий брендини яратиш, логотипини янгилаш бўйича амалга оширилган ишлар хусусида маълумот берди. Янги Ўзбекистонда сиёсий жараёнларда катта янгиланишлар, ўзгаришлар рўй бераётгани, Ўзбекистон Халқ демократик партияси рақобат майдонида кучли позицияга эга бўлишга интилмоқда. Мутахассис ва экспертлар, фаоллар ҳамда фахрийлардан партиянинг кўп йиллик рамзларини ўзгартириш бўйича 30 га яқин таклифлар олинди. Ишчи гуруҳ узоқ муҳокамалардан сўнг танлаган таклифлар бўйича фикр-мулоҳазалар ҳам тингланди.
Мажлис иштирокчиларга тақдим этилган партиянинг янги логотип лойиҳаларидан бири параллелограмм шаклида бўлиб, бинафша рангда акс эттирилган, марказида “XDP” деган ёзув оқ фонда ёзилган.
Рамздаги бинафша ранг – меҳр-оқибат, саховатлилик рамзи бўлиб, етакчилар, лидерлар ранги ҳисобланади. Ушбу ранг партия ўз электорати вакиллари манфаатини ҳимоя қилишга, уларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқаришга ва қўллаб-қувватлашга доимо тайёр эканлигига ишорадир.
Мажлисда кун тартибидаги масалалар юзасидан музокараларда сўзга чиққанлар партия олдида муҳим вазифалар тургани, уларнинг ижросини юқори савияда, уюшқоқлик билан бажариш лозимлиги, бу жараёнда партия аъзоларидан қатъият ва фаоллик талаб этилишини таъкидлашди.
Якунда 2021 йил 24 октябрда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг иштирок этиши мақсадга мувофиқ деб топилди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодекси 63-моддасига мувофиқ Марказий сайлов комиссиясига Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш юзасидан ариза билан мурожаат этиши тўғрисида қарор қабул қилинди. Партиянинг сайловда иштироки бўйича асосий тадбирларнинг календарь режаси тасдиқланди. Шунингдек, мажлисда Халқ демократик партиясининг ваколатли вакили белгиланди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгашининг IV пленуми Тошкент шаҳрида чақириладиган бўлди.

On 27 July 2021, An expanded meeting of the Executive Committee of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan took place.
It was attended by members of the Executive Committee of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, members of the party faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, senior officials of the Central Council, regional and district (city) councils of the party, media representatives.
The current issues related to ensuring the active participation of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the election campaign for the election of the President of the Republic of Uzbekistan were discussed at the meeting. Chairman of the Central Council of the party Ulugbek Inoyatov made a presentation on the current tasks facing the party organizations.
It was noted that the People’s Democratic Party of Uzbekistan is the only political party in the history of independent Uzbekistan that participated in all parliamentary and presidential elections. Therefore, our party was the first to inform the public about its active participation in the presidential elections.
“The October elections will be different from the previous ones. Because today the aspiration of political parties to power, to realize their ideas and goals has increased. On the platform of political struggle and competition, we need to strengthen our activities with new ideas and strategic goals”, the party leader said.
The schedule of the main events related to the participation of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the Presidential Elections on 24 October 2021, issues related to the formation of the central election headquarters of the party, the appointment of a plenipotentiary representative was considered at the meeting.
The issue of creating a new political advertisement and the image of the party at the elections, which will be held in a new political atmosphere, was also actively discussed. A special working group created under the Central Council of the party carried out deep analytical work in this direction, studied the experience of political parties of several countries, the history of statehood and political ideologies.
At the meeting, the working group informed about the activities carried out to create a new political brand of the party, update its logo. In the context of major updates and transformations in the political process taking place in the new Uzbekistan, the People’s Democratic Party of Uzbekistan is striving to take a strong position in the arena of competition. About 30 proposals were received from specialists and experts, activists and veterans to change the long-term symbols of the party. After the discussions, the working group also received views and judgments on the selected proposals.
One of the projects of the new logo, presented to the meeting participants, is made in the form of a purple parallelogram with the inscription “XDP” in the center on a white background.
Purple is a symbol of kindness, generosity and the color of leadership. This color symbolizes the fact that the party is always ready to defend the interests of its electorate, to implement and support their aspirations.
Speakers noted that the party faces important tasks, their implementation should be carried out at a high level and in an orderly manner. It was emphasized that in this process, the party members need special dedication and activity.
Following the event, the participation of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan on 24 October 2021 was considered expedient.
In accordance with Article 63 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan, it was decided that the People’s Democratic Party of Uzbekistan would submit an application to the Central Election Commission to participate in the election of the President of the Republic of Uzbekistan. The schedule of the main events for the participation of the party in the elections was approved. A plenipotentiary representative of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was also appointed at the meeting.