2021 йил 17 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Депутатлар бир қатор қонун лойиҳаларини муҳокамадан ўтказишди. «Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни ратификация қилиш ҳақида (Нью-Йорк, 2006 йил 13 декабрь)»ги қонун лойиҳасига алоҳида эътибор қаратилди.
Сабаби – Халқ демократик партияси Сайловолди дастурида айнан шу масалада таклиф билдирилган. Депутатлар ва партия фаоллари тарғибот-тушунтириш жараёнларини фаол олиб боришмоқда.
Конвенция йигирма биринчи асрда қабул қилинган инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги биринчи шартнома; халқаро қонун тарихида инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги энг тез келишилган шартнома ва интернет орқали олиб бориладиган кенг миқёсдаги консултациялардан келиб чиққан биринчи шартнома ҳисобланади. БМТ Ногиронлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Конвенцияси ўзининг имзолаш учун очилган кунидан бошлаб ҳар қандай бошқа инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциялардан ҳам кўпроқ имзоларни қабул қилди. Конвенция янги инсон ҳуқуқларини ўрнатмасада, давлатларга ногиронлиги бор одамларга нисбатан, ўта аниқлик билан, уларни ҳурмат қилиш, ҳимоя қилиш ва қўллаш мажбуриятларини кўрсатиб беради.
Конвенцияда ногиронларнинг ҳуқуқлари ва асосий эркинликлари, хусусан, уларнинг яшаш, фуқаролик, ҳуқуқий ҳимояланиш, таълим олиш, саломатликларини сақлаш, бошқалар билан тенг равишда меҳнат қилиш, сиёсий, ижтимоий, маданий ҳаётда, бўш вақтни ўтказиш, дам олиш ва спорт билан шуғулланишда иштирок этиш, ўзлари ва оиласи учун етарлича турмуш шароитига эга бўлиш ва ижтимоий ёрдам ҳуқуқлари эътироф этилган ва уларни амалга оширишнинг ҳуқуқий кафолатлари белгиланган.
Ўзбекистон Ногиронлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Конвенциясига 2009 йилда имзо чеккан. Аммо уни муваффақиятли амалга ошириш учун зарур бўлган ратификация масаласи чўзилиб кетди. Ўзбекистон ХДП ногиронлиги бор шахсларнинг ижтимоий манфаатларини ҳимоя қилиш масаласига доимий эътибор қаратиб келади. Депутатлар Конвенция ратификацияси билан боғлиқ қонун лойиҳасини имкон қадар қисқа муддатларда қабул қилиш зарурлигини таъкидлашди.
Йиғилишда кўриб чиқилган барча қонун лойиҳалари ЎзХДП электорат манфаатлари нуқтаи назаридан атрофлича муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

17 мая 2021 года состоялось очередное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса.
Депутаты обсудили ряд законопроектов. Особое внимание было уделено законопроекту «О ратификации Конвенции о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 г.)».
Причина в том, что в своей Предвыборной программе Народно-демократическая партия выдвинула предложение именно по этому вопросу. Депутаты и активисты партии ведут активную пропагандистско-агитационную работу в этом направлении.
Конвенция - первый договор по правам человека, принятый в двадцать первом веке; самый быстро согласованный договор по правам человека в истории международного права и первый договор, исходящий из широких консультаций, проводимых через Интернет. Конвенция ООН о правах инвалидов с момента открытия для подписания получила больше подписей, чем любая другая конвенция по правам человека. Хотя Конвенция не устанавливает новых прав человека, в ней четко указано, что государства обязаны уважать, защищать и обеспечивать соблюдение прав и интересов людей с ограниченными возможностями.
Конвенцией закреплены права и основные свободы лиц с инвалидностью, в частности их право на жизнь, гражданство, правовую защиту, образование, здравоохранение, равноправный труд, участие в политической, социальной, культурной жизни, досуг, отдых и занятие спортом, обеспечение достойных условий жизни для себя и своих семей, право на социальную помощь, а также правовые гарантии для их осуществления.
Узбекистан подписал Конвенцию о правах инвалидов в 2009 году. Однако, вопрос ратификации, необходимой для ее успешного выполнения, затянулся. Народно-демократическая партия Узбекистана всегда уделяет особое внимание защите социальных интересов людей с ограниченными возможностями. Депутаты подчеркнули необходимость принятия в кратчайшие сроки законопроекта, касательно ратификации данной Конвенции.
Все рассмотренные на заседании законопроекты были подробно обсуждены с точки зрения интересов электората Народно-демократической партии Узбекистана, приняты соответствующие решения.