Чекка ҳудудларда яшовчи аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатишдаги энг катта муаммолардан бири соғлиқни сақлаш тизимидаги кадрлар етишмаслигидир. Мисол учун, бугунги кунда биргина Сурхондарё вилоятида 3600 дан ортиқ шифокорга эҳтиёж сезилмоқда.
Албатта, бунинг ўзига хос сабаблари бор. Биринчи навбатда бу марказлар билан олис ҳудудлардаги шароит ўртасидаги тафовут билан боғлиқ. Негаки ҳеч бир мутахассис ёки ёш кадр барча қулайлик ва шароитлар мавжуд бўлган жойни ташлаб, чекка ҳудудларда ишлашни хоҳламайди. Бунинг учун уларга рағбатлантириш, имтиёзлар тизими жорий этилиши зарур. Бу ғоя Халқ демократик партиясининг Сайловолди дастурида илгари сурилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 ноябрдаги "Бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари фаолиятига мутлақо янги механизмларни жорий қилиш ва соғлиқни сақлаш тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонига кўра, 2021 йилдан бошлаб олис ва чекка ҳудудларда оилавий шифокор пунктлари ва оилавий поликлиникалари шифокорлари учун "Қишлоқ шифокори" дастури жорий этилди.
Жойларда депутатлар томонидан ўтказилган ўрганишларда ва аҳоли билан учрашувларда “Қишлоқ шифокори” дастурининг аҳамияти катта экани маълум бўлди. Бироқ, юқорида номи келтирилган фармондаги “охирги 3 йил ичида тамомлаган” жумласи олис ҳудудларга бориб ишлаш истагидаги тиббиёт ходимларига нисбатан чеклов ўрнатмоқда эди. Яъни, битирганига 3 йилдан ошган мутахассислар истаса ҳам бу дастурда қатнаша олмайди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Халқ демократик партияси фракцияси томонидан мазкур масала бўйича ҳукуматга мурожаат билан чиқди. Унда йил бўйича ўрнатилган чекловни олиб ташлаш таклиф қилинди.
Ҳукумат томонидан дастyрга жалб қилинадиган мутахассислар доирасини кенгайтириш бўйича билдирилган таклиф маъқуллангани, ҳозирда тегишли ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилаётгани маълум қилинди.
Бу амалга ошса, “Қишлоқ шифокори” дастурида истаган мутахассис қатнашиши мумкин бўлади.
Маълумот учун, амалдаги тартибда тиббиёт олий таълим ташкилотини охирги 3 йил ичида тамомлаган ва бошқа ҳудудда яшовчи шифокорлар олис ва чекка ҳудудларда жойлашган оилавий шифокор пунктлари ва оилавий поликлиникаларига ишга қабул қилинганда уларга камида 3 йил ишлаб бериш шарти билан 30 миллион сўм миқдорида бир марталик пул маблағлари, уй-жойи бўлмаганларга эса 3 йил давомида хизмат уй-жойлари берилиши ёки базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида ҳар ойлик ижара тўловлари давлат бюджетидан компенсация қилиниши кўзда тутилган.

Одной из самых больших проблем в предоставлении качественных медицинских услуг людям, живущим в отдаленных районах, является нехватка кадров в системе здравоохранения. Например, сегодня только в Сурхандарьинской области имеется потребность в более чем 3600 врачах.
Безусловно, для этого есть определенные причины. В первую очередь это связано с разницей между условиями, имеющимися в центрах и отдаленных районах. Потому как ни один специалист или молодой кадр не захочет оставлять свое место, где есть все удобства и условия, и работать в отдаленных территориях. Для этого им нужен стимул, поощрение, система льгот и преференций. Эта идея выдвинута в Предвыборной программе Народно-демократической партии Узбекистана.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 12 ноября 2020 года «О мерах по внедрению принципиально новых механизмов в деятельность учреждений первичной медико-санитарной помощи и дальнейшему повышению эффективности проводимых в системе здравоохранения реформ» с 2021 года для врачей пунктов семейного врача и семейных поликлиник отдаленных и труднодоступных районов внедрена программа «Сельский врач».
Проведенные депутатами изучения и встречи с населением на местах показали важность программы «Сельский врач». Однако, упомянутая в указе фраза «окончившие в течении последних 3 лет» налагает определенные ограничения на медицинских работников, желающих работать в отдаленных и труднодоступных районах. То есть специалисты, окончившие вузы более 3 лет назад, не могут участвовать в этой программе даже при желании.
Исходя из этого фракция Народно-демократической партии в Законодательной палате Олий Мажлиса выступила с обращением к правительству по этому поводу. В нем предлагается отменить ограничение, касательно срока окончания вуза.
Сообщается, что предложение по расширению количества специалистов, задействованных в программе, одобрено правительством, и в настоящее время разрабатывается соответствующий проект документа.
Реализация данного документа позволит любому специалисту принять участие в программе «Сельский врач».
Напомним, что согласно действующему порядку врачам, проживающим в других регионах и окончившим медицинские высшие образовательные учреждения в течение последних 3 лет, при принятии на работу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, расположенные в отдаленных и труднодоступных районах, выделяются единовременные денежные средства в размере 30 миллионов сумов, не имеющим жилье — служебные жилые помещения сроком на три года или компенсируется ежемесячная арендная плата в двукратном размере базовой расчетной величины из Государственного бюджета.