Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракциясининг навбатдаги йиғилишда Ҳисоб палатасининг 2020 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи тингланди. Бу ҳақда Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Б.Турабов ахборот берди.
Ўтган йилда Ҳисоб палатаси томонидан давлат бюджетининг самарали ижро этилишига, молиявий маблағлардан мақсадли фойдаланилишига, иқтисодиёт барча соҳасининг барқарор ривожланишини таъминлаш учун мўлжалланган давлат дастурлари ва минтақавий ривожланиш дастурларининг ижроси ўрганилган.
Фракция аъзолари муҳокама жараёнида ЎзХДП ғояларидан келиб чиққан ҳолда, асосий эътиборни ижтимоий соҳаларда амалга оширилган ишларга қаратди.
Ҳисоботда давлат дастурлари ва худудий дастурларнинг амалга оширилиши назорат қилингани, бевосита жойларга чиқиб муаммоли масалаларни ҳал этишга ёрдам кўрсатилгани қайд этилган.
Фракция аъзолари маҳаллий бюджетлар даромадларининг прогноздан ошириб бажарилган қисми ҳисобидан 2020 йилда 4,4 трлн. cÿм маблағ ҳокимликлар ихтиёрида қолдирилгани ҳудудлардаги ижтимоий-иқтисодий масалалар ҳал этилишида муҳим аҳамият касб этишини таъкидлашди.
Ҳисоб палатаси томонидан бюджет тизими ва бошқа бюджетдан ташқари жамғармаларнинг харажатлари самарадорлиги ҳамда қонунийлиги бўйича назорат тадбирлари ўтказилган.
Хусусан, Инқирозга қарши кураш жамғармасидан ажратилган маблағларнинг ишлатилиши юзасидан Молия вазирлиги билан ҳамкорликда доимий мониторинг ташкил этилган. Жамғармадан 69 та ҳолатда мақсадсиз сарфланган 13,9 млрд. сўм маблағ жамғармага қайтарилган.
Жойлардаги ўрганишларда аниқланган камомад ва ноқонуний харажатларнинг 23,8 млрд. сўми, ортиқча молиялаштирилган маблағларнинг 8,4 млрд. сўми жамғармага тикланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг пандемия даврида ижтимоий ҳимояни кучайтириш мақсадида қабул қилган тегишли фармони ва “Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланишига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Назорат тадбирлари давомида 2,8 млрд. сўмлик молиявий хато ва камчиликлар аниқланган. Бу маблағнинг асосий қисми кейинчалик бюджетга қайтарилган.
Пандемия даврида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш учун ажратилган маблағларнинг нотўғри сарфланиши билан боғлиқ ҳолатларга Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари қатъий муносабат билдирди.
Эҳтиёжманд оилаларнинг бандлиги бўйича ҳисоботларда Тошкент вилоятида 2878 нафар фуқаро доимий, 4909 нафари мавсумий, Қашқадарё вилоятида 956 нафар фуқаро доимий, 5843 нафари мавсумий иш билан таъминлангани келтирилган бўлса-да, шундан 442 нафар фуқаронинг бандлиги таъминланганлиги ўз тасдиғини топмагани, 72 нафар фуқаро эса янгидан ишга жойлаштирилган деб нотўғри кўрсатилган.
Депутатлар бу йўналишда парламент ва депутатлик назоратини кучайтириш бўйича тизимли иш олиб бориш зарурлигини таъкидлашди.
Фракция аъзоси Шербек Бўронов давлат бюджети маблағларининг мақсадсиз ёки самарасиз ишлатилгани билан боғлиқ ҳолатлар ҳар йили кузатилаётгани, давлатнинг молиявий назорат тизимини такомиллаштириш зарурати юзага келганини таъкидлади. Молия вазирлигига “Давлат молиявий назорати тўғрисида”ги қонун лойиҳасини қисқа муддатда ишлаб чиқиш таклифини билдирди.
Ҳисобот ЎзХДП фракцияси аъзолари томонидан қизғин муҳокама этилди. Муҳокамалар давомида билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда, ЎзХДП фракцияси Ҳисоб палатасининг 2020 йилдаги фаолияти юзасидан ҳисоботини маъқуллади.
Фракция йиғилишида бир қатор қонун лойиҳалари ҳам партия дастури ва электорат манфаатларидан келиб чиққан ҳолда муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

На очередном заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса был заслушан отчет Счетной палаты о ее деятельности в 2020 году. Отчет представил первый заместитель председателя Счетной палаты Б. Турабов.
В прошлом году Счетная палата изучила эффективное исполнение государственного бюджета, целевое использование финансовых ресурсов, выполнение государственных программ и программ регионального развития, направленных на обеспечение устойчивого развития всех секторов экономики.
В ходе обсуждения члены фракции исходя из идей Народно-демократической партии Узбекистана, акцентировали внимание на проделанной работе в социальной сфере.
В отчете отмечено, что был проведен тщательный мониторинг за реализацией государственных и региональных программ, с непосредственным выездом на места оказано содействие в решении проблемных вопросов.
Члены фракции отметили, что оставшиеся в распоряжении хокимиятов 4,4 трлн. сумов за счет превышающей прогнозы части доходов местного бюджета в 2020 году сыграет важную роль в решении важных социально-экономических проблем в регионах.
Счетной палатой также осуществлен контроль за эффективностью и законностью расходов бюджетной системы и других внебюджетных фондов.
Так, совместно с Министерством финансов организован регулярный мониторинг использования средств, выделенных Антикризисным фондом. Выявлено 69 случаев нецелевого расходования средств, в результате 13,9 млрд сумов были возвращены в распоряжение фонда.
Недостатки и незаконные расходы в размере 23,8 миллиарда сумов, а также 8,4 млрд. сумов излишне профинансированных средств также возвращены в фонд.
Особое внимание также уделялось целевому использованию средств, выделенных на основании соответствующего указа Президента Республики Узбекистан для усиления социальной защиты населения в период пандемии, а также постановления «О дополнительных мерах по социальной поддержке населения». В ходе проведения контрольных мероприятий выявлены финансовые ошибки и недостатки в размере 2,8 млрд. сумов. Большая часть этих денег позже была возвращена в бюджет.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана резко отреагировали на нецелевое использование средств, выделенных на социальную поддержку населения во время пандемии.
Согласно отчетам о трудоустройстве малообеспеченных семей, в Ташкентской области 2878 человек были обеспечены постоянной работой, 4909 - сезонной работой, в Кашкадарьинской области - 956 человек были обеспечены постоянной и 5843 - сезонной работой. Однако обеспечение работой 442 человека не нашло подтверждения, а 72 человек были неправильно указаны в качестве повторно трудоустроенных.
Депутаты подчеркнули необходимость проведения системной работы по усилению парламентского и депутатского контроля в этом направлении.
Член фракции Шербек Буронов отметил, что случаи нецелевого или неэффективного использования средств госбюджета наблюдаются каждый год, и существует острая необходимость в совершенствовании системы финансового контроля государства. Он выдвинул предложение Министерству финансов разработать законопроект «О государственном финансовом контроле».
Члены фракции НДПУ всесторонне обсудили отчет. Учитывая мнения и суждения, высказанные в ходе обсуждений, фракция Народно-демократической партии Узбекистана утвердила отчет о деятельности Счетной палаты в 2020 году.
На заседании фракции также был обсужден ряд законопроектов исходя из программных целей партии и интересов электората, приняты соответствующие решения.