Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг парламент қуйи палатасидаги фракциясининг видеоселектор йиғилиши янгича форматда ўтказилди. Унда партия Сайловолди дастурида белгиланган долзарб ижтимоий масалалар бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари ҳамда Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирликларининг партия электоратини қийнаб келаётган муаммолар юзасидан ахборотлари эшитилди, айни кунларда долзарб бўлиб турган вазифалар ҳақида мунозара юритилди.
Дастлаб аҳоли бандлигини таъминлаш ва хуқуқларини ҳимоя қилишда давлат мақсадли жамғармалари маблағларининг қай даражада самарали сарфланаётгани ҳақида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ўринбосари депутатларга ахборот берди.
| Йиғилишни тўлиқ бу ерда кўринг |
Фракция йиғилиши муҳокамаларида партиянинг маҳаллий Кенгашлардаги депутатлари, ҳудудий ташкилотлари фаоллари ҳам масофадан қатнашиб, мутасадди вазирликларга электорат манфаатлари ҳимояси нуқтаи-назаридан ўз савол ва фикр-мулоҳазаларини билдириш имкониятига бўлди.
Шу ўринда айтиш керакки, Халқ демократик партиясининг амалий Ҳаракат дастурига асосан жорий йил ўтган ойларида халқ депутатлари махаллий Кенгашларидаги партия гуруҳлари томонидан аҳолини иш билан таъминлашга оид 124 масала ўрганилиб, муҳокама этилган, бу борада ҳудудлар миқёсида аниқ вазифаларни белгилаш бўйича 84 та масала доимий комиссиялар, 76 та масала сессиялар муҳокамасига олиб чиқилган.
Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳлари бандлик ва меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш йўналишларида ҳақиқий аҳволни доимий ўрганмоқда. Ушбу ўрганишлар натижалари асосида йиғилишда Давлат бюджетидан бандликка кўмаклашиш мақсадида субсидия сифатида ажратилган маблағларнинг самарали сарфланиши, касб-ҳунарга ўқитиш ишлари жойларда суст ташкил этилаётгани, меҳнат ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича давлат назоратида хато-камчиликлар кузатилаётгани ҳақида танқидий фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармон ва қарорлари ҳамда Вазирлар Маҳкамаси қарорларида белгилаб берилган вазифалар ижросини тўлиқ таъминлаш, бутун республика бўйлаб ишларни тизимли ташкил этиш, бандлик юзасидан барча имкониятлардан унумли фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича вазирлик тизимидаги барча тузилмалар фаолиятидан аҳолининг хабардорлигини ошириш, шу орқали улар фаолияти устидан жамоатчилик ва парламент назоратини кучайтириш бўйича вазифалар белгиланди. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг тегишли ахборотини эшитиш масаласини Халқ демократик партияси фракциясининг келгуси йил иш режасига киритиш ҳамда бошқа йўналишлар юзасидан таклифлар берилди.
Халқ демократик партияси депутатлари уй-жой ва коммунал хизматларнинг ижтимоий мақбуллигини ошириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини арзон ва сифатли уй-жой билан таъминлаш, тоза ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, айниқса, бу йилги совуқ қиш мавсумида ниҳоятда долзарб эканини таъкидлашди.
Фракция видеоселектор йиғилишида аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлашдаги муаммоларнинг ечимлари олиб борилаётган ишлар юзасидан ахборот тақдим этиш учун Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири ўринбосарига сўз берилди.
Депутатлар жойлардаги ўрганишлар, аҳоли мурожаатлари асосида аниқланган муаммоли ҳолатлар бўйича ўз саволлари билан мурожаат этишди.
Маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳлари жорий йил давомида аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш, коммунал хизматлар сифатини ошириш масалаларини ўрганиб, 54 та доимий комиссия, 36 та сессияга олиб чиқиб, тегишли қарорлар қабул қилинишига эришган.
Таъкидланишича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармон ва қарорлари асосида аҳолининг ичимлик суви билан таъминланганлик даражасини ошириш, сув ресурсларини бошқаришни такомиллаштириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Охирги 2 йилда ичимлик суви ва канализация тизимини яхшилашга 2 триллион 400 миллиард сўм ажратилди. Бу аввалги 10 йилда ажратилган жами маблағдан 2 баравар кўп, демакдир. Шунга қарамасдан, мамлакатимизда марказлашган тармоқлар орқали тоза ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 68 фоизни ташкил этмоқда.
Ҳукуматнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган Ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизимини ривожлантириш стратегияси кўра, 2030 йилда аҳолининг ичимлик суви таъминоти даражасини 91 фоизга, шаҳарлар ва туман марказларидаги оқова сув тизими таъминоти даражасини 16 фоиздан 31 фоизга етказилиши режалаштирилган.
Йиғилишда депутатлар 1993 йилда қабул қилинган “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги қонунни бугунги кун талабларига мувофиқ равишда янгилаш зарурати юзага келгани ҳақида фикр билдирди.
Халқ демократик партияси депутатлари Бандлик ва меҳнат муносабатлари ҳамда Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирликлари мутасаддиларига бугунги кунда аҳолини, партия электоратини ўйлантириб келаётган масалалар бўйича савол беришди, таклифлари билан ўртоқлашишди.
Иккита вазирликнинг республикадаги барча тузилмалари фаолияти бўйича қатъий парламент ва депутатлик назоратини мунтазам амалга ошириш, бандлик ва ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ муаммоларни бартараф этишга қаратилган режалар белгиланди.

Видеоселекторное совещание фракции НДПУз в нижней палате парламента прошла в новом формате. На нем была заслушана информация Министерства занятости и трудовых отношений и Министерства жилищно-коммунального обслуживания о волнующих электорат партии социальных проблемах, обсуждены актуальные вопросы и задачи, определенные в Предвыборной программе партии.
Сначала заместитель министра занятости и трудовых отношений проинформировал депутатов о том, насколько эффективно расходуются средства государственных целевых фондов в обеспечении занятости и защите прав населения.
В обсуждениях заседания в режиме онлайн приняли участие депутаты местных кенгашей, активисты территориальных организаций партии, которые имели возможность высказать свои мнения и задать вопросы представителям соответствующих министерств, касательно защиты интересов электората.
Следует отметить, что в соответствии с Планом практических действий Народно-демократической партии Узбекистана за прошедшие месяцы этого года партийными группами в местных кенгашах народных депутатов было изучено и обсуждено 124 вопроса по трудоустройству населения, 84 вопроса по определению конкретных задач в данном направлении в отрезке регионов вынесены на рассмотрение постоянных комиссий, 76 вопросов - на обсуждение на сессиях.
Партийные группы в местных кенгашах народных депутатов регулярно изучают реальную ситуацию в деле обеспечения занятости и трудовых прав граждан. По результатам этих изучений на заседании была дана критическая оценка работе, проводимой по эффективному использованию субсидий, выделяемых из Государственного бюджета для содействия занятости, организации профессионального обучения на местах, отмечались недостатки и недочеты в ведении государственного надзора за соблюдением трудовых прав граждан.
В связи с этим было отмечено, что необходимо обеспечить полное выполнение задач, поставленных соответствующими указами и постановлениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, системную организацию работы по всей стране, эффективное использование всех возможностей по трудоустройству.
Определены задачи по повышению осведомленности общественности о деятельности всех структур Министерства, тем самым усиливая общественный и парламентский контроль за их деятельностью. Было внесено предложение включить вопрос заслушивания соответствующей информации Министра занятости и трудовых отношений в план работы фракции Народно-демократической партии на будущий год.
Депутаты Народно-демократической партии Узбекистана подчеркнули необходимость повышения социальной приемлемости жилищно-коммунальных услуг, предоставления доступного и качественного жилья уязвимым слоям населения, решения проблем, связанных с обеспечением население питьевой водой, что особенно актуально в этот зимний период.
Для предоставления информации о проводимой работе по решению проблемы обеспечения населения чистой питьевой водой слово было предоставлено заместителю министра жилищно-коммунального обслуживания.
Депутаты задали вопросы по проблемным ситуациям, выявленным в ходе изучений на местах, а также на основе обращений населения.
В этом году партийные группы в местных кенгашах изучили вопросы обеспечения населения чистой питьевой водой и повышения качества коммунальных услуг, по итогам которых 54 вопросы были вынесены на обсуждение постоянной комиссии, 36 - на сессии, было достигнуто принятие соответствующих решений.
Было отмечено, что на основании соответствующих указов и постановлений Президента Республики Узбекистан проводятся последовательные реформы по повышению уровня водоснабжения населения питьевой водой, совершенствованию управления водными ресурсами.
За последние два года на улучшение системы питьевого водоснабжения и канализации выделено 2 трлн.400 млрд. сумов. Это вдвое больше общей суммы, выделенной на эти цели за предыдущие 10 лет. К сожалению, несмотря на это, в стране уровень обеспечения чистой питьевой водой через централизованные системы составляет всего 68%.
Согласно Стратегии Правительства по развитию системы питьевого водоснабжения и канализации на 2020-2030 годы, в 2030 году планируется повысить уровень питьевого водоснабжения населения до 91%, а уровень обеспечения системами канализации в городских и районных центрах с 16% до 31%.
На заседании депутаты отметили необходимость доработки и совершенствования в соответствии с требованиями сегодняшнего дня Закона «О воде и водопользовании», принятого в 1993 году.
Депутаты Народно-демократической партии Узбекистана задали вопросы должностным лицам министерств занятости и трудовых отношений и жилищно-коммунального обслуживания по актуальным вопросам, волнующим население, в частности электорат партии, поделились своими предложениями.
Намечены планы по обеспечению строгого парламентского и депутатского надзора за деятельностью всех структур двух министерств, а также по решению проблем, связанных с трудоустройством и питьевым водоснабжением населения.