Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг парламент қуйи палатасидаги фракциясининг видеоселектор йиғилиши янгича форматда ўтказилди. Унда партия Сайловолди дастурида белгиланган долзарб ижтимоий масалалар бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари ҳамда Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирликларининг партия электоратини қийнаб келаётган муаммолар юзасидан ахборотлари эшитилди, айни кунларда долзарб бўлиб турган вазифалар ҳақида мунозара юритилди.
Дастлаб аҳоли бандлигини таъминлаш ва хуқуқларини ҳимоя қилишда давлат мақсадли жамғармалари маблағларининг қай даражада самарали сарфланаётгани ҳақида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ўринбосари депутатларга ахборот берди.
| Йиғилишни тўлиқ бу ерда кўринг |
Фракция йиғилиши муҳокамаларида партиянинг маҳаллий Кенгашлардаги депутатлари, ҳудудий ташкилотлари фаоллари ҳам масофадан қатнашиб, мутасадди вазирликларга электорат манфаатлари ҳимояси нуқтаи-назаридан ўз савол ва фикр-мулоҳазаларини билдириш имкониятига бўлди.
Шу ўринда айтиш керакки, Халқ демократик партиясининг амалий Ҳаракат дастурига асосан жорий йил ўтган ойларида халқ депутатлари махаллий Кенгашларидаги партия гуруҳлари томонидан аҳолини иш билан таъминлашга оид 124 масала ўрганилиб, муҳокама этилган, бу борада ҳудудлар миқёсида аниқ вазифаларни белгилаш бўйича 84 та масала доимий комиссиялар, 76 та масала сессиялар муҳокамасига олиб чиқилган.
Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳлари бандлик ва меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш йўналишларида ҳақиқий аҳволни доимий ўрганмоқда. Ушбу ўрганишлар натижалари асосида йиғилишда Давлат бюджетидан бандликка кўмаклашиш мақсадида субсидия сифатида ажратилган маблағларнинг самарали сарфланиши, касб-ҳунарга ўқитиш ишлари жойларда суст ташкил этилаётгани, меҳнат ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича давлат назоратида хато-камчиликлар кузатилаётгани ҳақида танқидий фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармон ва қарорлари ҳамда Вазирлар Маҳкамаси қарорларида белгилаб берилган вазифалар ижросини тўлиқ таъминлаш, бутун республика бўйлаб ишларни тизимли ташкил этиш, бандлик юзасидан барча имкониятлардан унумли фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича вазирлик тизимидаги барча тузилмалар фаолиятидан аҳолининг хабардорлигини ошириш, шу орқали улар фаолияти устидан жамоатчилик ва парламент назоратини кучайтириш бўйича вазифалар белгиланди. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг тегишли ахборотини эшитиш масаласини Халқ демократик партияси фракциясининг келгуси йил иш режасига киритиш ҳамда бошқа йўналишлар юзасидан таклифлар берилди.
Халқ демократик партияси депутатлари уй-жой ва коммунал хизматларнинг ижтимоий мақбуллигини ошириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини арзон ва сифатли уй-жой билан таъминлаш, тоза ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, айниқса, бу йилги совуқ қиш мавсумида ниҳоятда долзарб эканини таъкидлашди.
Фракция видеоселектор йиғилишида аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлашдаги муаммоларнинг ечимлари олиб борилаётган ишлар юзасидан ахборот тақдим этиш учун Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири ўринбосарига сўз берилди.
Депутатлар жойлардаги ўрганишлар, аҳоли мурожаатлари асосида аниқланган муаммоли ҳолатлар бўйича ўз саволлари билан мурожаат этишди.
Маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳлари жорий йил давомида аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш, коммунал хизматлар сифатини ошириш масалаларини ўрганиб, 54 та доимий комиссия, 36 та сессияга олиб чиқиб, тегишли қарорлар қабул қилинишига эришган.
Таъкидланишича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармон ва қарорлари асосида аҳолининг ичимлик суви билан таъминланганлик даражасини ошириш, сув ресурсларини бошқаришни такомиллаштириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Охирги 2 йилда ичимлик суви ва канализация тизимини яхшилашга 2 триллион 400 миллиард сўм ажратилди. Бу аввалги 10 йилда ажратилган жами маблағдан 2 баравар кўп, демакдир. Шунга қарамасдан, мамлакатимизда марказлашган тармоқлар орқали тоза ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 68 фоизни ташкил этмоқда.
Ҳукуматнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган Ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизимини ривожлантириш стратегияси кўра, 2030 йилда аҳолининг ичимлик суви таъминоти даражасини 91 фоизга, шаҳарлар ва туман марказларидаги оқова сув тизими таъминоти даражасини 16 фоиздан 31 фоизга етказилиши режалаштирилган.
Йиғилишда депутатлар 1993 йилда қабул қилинган “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги қонунни бугунги кун талабларига мувофиқ равишда янгилаш зарурати юзага келгани ҳақида фикр билдирди.
Халқ демократик партияси депутатлари Бандлик ва меҳнат муносабатлари ҳамда Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирликлари мутасаддиларига бугунги кунда аҳолини, партия электоратини ўйлантириб келаётган масалалар бўйича савол беришди, таклифлари билан ўртоқлашишди.
Иккита вазирликнинг республикадаги барча тузилмалари фаолияти бўйича қатъий парламент ва депутатлик назоратини мунтазам амалга ошириш, бандлик ва ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ муаммоларни бартараф этишга қаратилган режалар белгиланди.

The videoconference of PDPU faction in the lower house of parliament was held in a new format. Information from the Ministry of Employment and Labor Relations and the Ministry of Housing and Communal Services about social problems concerning the electorate of the party was heard. Current issues and tasks identified in the Pre-electoral program of the party were discussed.
First, the Deputy Minister of Employment and Labor Relations informed the deputies about how effectively the state trust funds are spent in ensuring employment and protecting the rights of the population.
Deputies of local councils, activists of the territorial organizations of the party, who had the opportunity to express their views and ask questions from representatives of the relevant ministries, regarding the protection of the interests of the electorate, attended the online discussions.
It should be noted that, in accordance with the Plan of Practical Actions of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, over the past months of this year, party groups in local councils of people’s deputies studied and discussed 124 issues on employment of the population, 84 issues on defining specific tasks in this direction in the segment of regions for consideration of standing commissions, 76 issues – for discussion at sessions.
Party groups in local Councils of people’s deputies regularly study the real situation in ensuring employment and labor rights of citizens. Based on the results of these studies, at the meeting, a critical assessment was given to the work carried out on the effective use of subsidies allocated from the State budget to promote employment, the organization of vocational training at places, shortcomings were noted in conduction of the state supervision over the observance of labor rights of citizens.
In this regard, it was noted that it is necessary to ensure the full implementation of the tasks set by relevant decrees and resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers, the systemic organization of work throughout the country, and the effective use of all employment opportunities.
Tasks have been identified to raise public awareness of the activities of all structures of the Ministry, thereby strengthening public and parliamentary control over their activities. A proposal was made to include the issue of hearing the relevant information from the Minister of Employment and Labor Relations in the work plan of the faction of the People’s Democratic Party for the next year.
Deputies of the People’s Democratic Party of Uzbekistan emphasized the need for increasing the social acceptability of housing and communal services, providing affordable and high-quality housing to vulnerable groups of the population, and solving problems related to providing the population with drinking water, which is especially important in this winter period.
To provide information on the work being carried out to solve the problem of providing the population with clean drinking water, the floor was given to the Deputy Minister of Housing and Communal Services.
The deputies asked questions on problematic situations identified during field studies, as well as on the basis of appeals from the population.
This year, party groups in local councils studied the issues of providing the population with clean drinking water and improving the quality of public services, as a result of which 54 issues were brought up for discussion by the standing commission, 36 at the session. Appropriate decisions were made.
It was noted that, on the basis of relevant decrees and resolution of the President of the Republic of Uzbekistan, successive reforms are being carried out to increase the level of drinking water supply to the population, and to improve water resources management.
Over the past two years, 2 trillion 400 billion soums have been allocated to improve the drinking water supply and sewerage system. This is twice the total amount allocated for this purpose over the previous 10 years. Unfortunately, despite this, in the country the level of provision of clean drinking water through centralized systems is only 68%.
According to the Government’s Strategy for the Development of the Drinking Water Supply and Sewerage System for 2020-2030, in 2030 it is planned to increase the level of drinking water supply for the population to 91%, and the level of supply with sewage systems in urban and regional centers from 16% to 31%.
At the meeting, the deputies noted the need for revision and improvement in accordance with the requirements of the present day of the Law “On water and water use”, adopted in 1993.
Deputies of the People’s Democratic Party of Uzbekistan asked the officials of the Ministries of Employment and Labor Relations, and Housing and Communal Services on the current issues concerning the population, in particular the electorate of the party, and shared their proposals.
Plans have been outlined to ensure strict parliamentary and deputy supervision over the activities of all structures of the two ministries, as well as to solve problems related to the employment and drinking water supply to the population.