Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари «Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили» Давлат дастурининг 2020 йил учинчи чорагида бажарилиш ҳолати юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг ҳисоботини эшитиб, муҳокама қилди.
Давлат дастури ижроси ҳақида Вазирлар Маҳкамасининг Макроиқтисодий таҳлил ва камбағалликни қисқартириш котибияти мудири Аюбхон Камалов 5 та устувор йўналиш атрофлича маълумот берди.
Давлат дастури 284 та банддан иборат бўлиб, унинг 163 та бандида норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, 121 та чора-тадбирлар дастурлари ва бошқа ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш назарда тутилган. Давлат дастури ижроси доирасида умумий қиймати 18,2 трлн. сўм ва 10,3 млрд. АҚШ долларига тенг лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
2020 йил март-сентябрь ойларида Давлат дастурида ижро муддати келган бандлар сони 173 та бўлиб, улардан 99 таси тўлиқ бажарилган. 16 та банднинг муддати белгиланган тартибда узайтирилгани, 53 та банднинг ижроси юзасидан тегишли ҳужжат лойиҳалари кўриб чиқиш жараёнида экани маълум қилинди. 5 та банднинг ижросини таъминлаш юзасидан зарур чора-тадбирлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, жорий йилнинг январь-сентябрида ЯИМнинг ўсиши 0,3-0,5 фоизни ташкил этиши кутилмоқда.
Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари пандемия давридаги қийинчиликларга қарамай ҳукумат томонидан Давлат дастури ижросини таъминлаш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилганини, хусусан, партия электорати бўлмиш жамиятдаги эҳтиёжманд қатлам манфаатларини таъминлаш бўйича улкан чора-тадбирлар кўрилаётгани қайд этилди.
Пандемия шароитида аҳолининг муҳтож қатламини моддий ва номоддий қўллаб-қувватлашни тизимли амалга ошириш мақсадида жойлардаги 4 та сектор, маҳалла идоралари, кенг жамоатчилик вакиллари ҳамда маҳаллий Кенгаш депутатлари билан биргаликда эҳтиёжманд, моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилалар рўйхати – “темир дафтар” ташкил этилди. saxovat.argos.uz дастури ишга туширилиб, оилаларнинг меҳнатга лаёқатли ишсизлари бандлигини таъминлаш орқали уларга даромад манбаи яратишнинг “Вақтинчалик тартиби” тасдиқланди.
Бир сўз билан айтганда, пандемия шароитида ҳукумат ижтимоий ҳимоя билан боғлиқ муҳим вазифаларни бажаришга, мамлакатда ижтимоий барқарорликни сақлашга жиддий эътибор қаратди.
Шу билан бирга, Давлат дастури ижросига оид маълумотлар муҳокамасида депутатлар ижтимоий соҳада, аҳолининг кундалик турмушида кузатилаётган бир қатор масалаларда мутасаддиларга эътироз ва таклифлар билдиришди.
Маълум бўлишича, халқаро молия институтлари, жумладан, БМТ Тараққиёт Дастури, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки экспертлари билан музокаралар олиб борилиб, 14 нафар хорижий ва маҳаллий экспертлар ҳамда кузатувчиларни (5 нафар хорижий ва 9 нафар маҳаллий) жалб қилиш орқали камбағалликни қисқартириш бўйича қатор концептуал хужжатлар ишлаб чиқиш ишлари бошланган. Жумладан, Ҳисоботда жаҳон тажрибасида кенг қўлланиладиган камбағаллик чегараси ва мезонлари орқали ҳисоблаш услубиёти ишлаб чиқилаётгани қайд этилган.
Экспертлар билан биргаликда “Ўзбекистон Республикасида яқин истиқболда камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилиши зарур бўлган чора-тадбирлар тўғрисида”ги Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳаси ишлаб чиқилаётгани билдирилган. Қарор лойиҳаси билан Ўзбекистон Республикасида яқин истиқболга мўлжалланган камбағалликни қисқартириш концепцияси ва Ўзбекистон Республикасида яқин истиқболга мўлжалланган камбағалликни қисқартириш дастурини тасдиқлаш назарда тутилаётган экан.
Аммо фракция аъзолари Ҳисоботда камбағалликни қисқартириш бўйича ишлаб чиқилгани айтилган, тайёрлаш жараёнида бўлган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳақида батафсил ахборот етишмаслигини қайд этди.
“Яшаш минимуми”ни жорий йил 1 октябрга қадар белгилаш бўйича мутасадди идоралар олдига аниқ вазифа қўйилган. Депутатлар бу вазифа ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар ҳақида, фракция томонидан ҳукуматга киритилган таклифларга муносабат хусусида аниқ маълумот беришни сўради. Чунки бу Халқ демократик партияси фракцияси учун принципиал масала ҳисобланади. Мутасадди идоралар қисқа муддатда меъёрий ҳужжатлар лойҳаларини тақдим этадиган бўлди.
Депутатларнинг фикрича, камбағалликни қисқартириш бўйича мамлакатда яхлит тизимга асос бўладиган ҳуқуқий ҳужжатлар жуда муҳим аҳамиятга эга.
Фракция йиғилишида аҳоли бандлигини таъминлаш, меҳнат қонунчилигига риоя этилиши бўйича давлат тузилмаларнинг роли ва таъсирини ошириш, иш берувчилар ва ходимлар ўртасидаги меҳнат муносабатларини қонунга мувофиқлаштириш, бозорларда нарх-наво кўтарилиб кетишига қарши чоралар кўриш, мактабларнинг қурилиш ва таъмирлаш билан боғлиқ дастурларга киритилиши-киритилмаслиги бўйича инсон омилининг салбий таъсирини чеклаш, бу борада ҳукумат миқёсида аниқ бир муддатга мўлжалланган стратегия ишлаб чиқиш зарурлиги каби масалаларни кўтарди.
Депутатларнинг савол, таклифлари бўйича ҳукумат ва идоралар мутасаддиларининг жавоб ҳамда мулоҳазалари эшитилди. Шу асосда Халқ демократик партияси фракцияси Давлат дастурининг 9 ойлик ижроси ҳақидаги Ҳукумат ҳисоботини қўллаб-қувватлади.
Фракция йиғилишида бир қатор қонун лойиҳалари ҳам батафсил муҳокама этилиб, депутатлар ўз таклифларини берди.
Мажлисда айни пайтда жамоатчилик муҳокамаси давом этаётган “Мамлакатимиз таълим-тарбия тизимини янада такомиллаштириш, илм-фан соҳаси ривожини жадаллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони лойиҳаси Халқ демократик партиясининг ҳудудий ташкилотлари, маҳаллий Кенгашлардаги депутатлари иштирокида кўриб чиқилди. Депутатлар мамлакатимиз тарихида бутунлай янги – Учинчи уйғониш даврига пойдевор яратилаётган муҳим паллада таълим-тарбия, илм-фанга ёндашувни тубдан янгилаш долзарб ижтимоий аҳамиятга эга эканини таъкидлашди. Мазкур ҳужжат лойиҳаси ҳар томонлама пухта ва мукаммал бўлиши зарурлиги қайд этилди.
Шунинг учун ҳужжат лойиҳаси бўйича Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари ва бутун республика миқёсидаги бошқа фаоллардан таклифлар олинадиган бўлди. Барча таклифларни умумлаштириб, фракциянинг якуний позициясини шакллантириш бўйича ишчи гуруҳ тузилди.

Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса заслушали и обсудили отчет Кабинета Министров о реализации Государственной программы «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» в третьем квартале 2020 года.
Заведующий секретариатом по вопросам макроэкономического анализа и сокращения бедности Кабинета Министров Аюбхон Камалов дал подробную информацию о реализации Государственной программы и 5 приоритетных направлений.
Государственная программа состоит из 284 пунктов, 163 из которых предусматривают разработку проектов нормативно-правовых актов, 121 программу мер и других документов. В рамках Государственной программы запланирована реализация проектов на 18,2 трлн. сумов и 10,3 млрд. долларов США.
В марте-сентябре 2020 года в Госпрограмме было намечено 173 подлежащих реализации пунктов, из которых полностью и в сроки были выполнены 99 пунктов. Как сообщалось, сроки по 16 пунктам продлены в установленном порядке, по реализация 53 пунктов на рассмотрении находятся соответствующие проекты. Принимаются необходимые меры для обеспечения выполнения 5 пунктов.
По предварительным оценкам, в январе-сентябре текущего года рост ВВП ожидается на уровне 0,3-0,5%.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана отметили, что, несмотря на сложности, возникшие в период пандемии, правительством страны проведена большая работа по обеспечению реализации Госпрограммы, в частности, по обеспечению интересов электората партии - малообеспеченных и уязвимых слоев общества.
В целях систематической организации материальной и нематериальной поддержки нуждающихся слоев населения в условиях пандемии:
Совместно с руководителями 4 секторов, представителями махаллинских комитетов, широкой общественности и депутатами местных кенгашей был составлен список малообеспеченных семей, нуждающихся в материальной помощи и поддержке, - «Железная тетрадь». Запущена программа saxovat.argos.uz и утвержден «Временный порядок» создания источника дохода для трудоспособных безработных членов семей.
Одним словом, в условиях пандемии правительство сосредоточило внимание на выполнении важных задач, связанных с социальной защитой населения, поддержанием социальной стабильности в стране.
Вместе с тем, в ходе обсуждения информации о ходе реализации Госпрограммы депутаты высказали свои возражения по некоторым вопросам, а также предложения по ряду вопросов, касающихся социальной сферы и повседневной жизни населения.
Как стало известно, проведены переговоры с экспертами международных финансовых организаций, в том числе Программы развития Организации Объединенных Наций, Всемирного банка и Азиатского банка развития, начата работа по разработке ряда концептуальных документов по сокращению бедности с привлечением 14 иностранных и отечественных экспертов и наблюдателей (5 иностранных и 9 отечественных). Как отмечалось, идет разработка методики расчета черты и критериев бедности, широко используемых в мировой практике.
Совместно с экспертами разрабатывается проект постановления Кабинета Министров «О мерах по сокращению бедности в Республике Узбекистан в ближайшем будущем». Настоящим проектом постановления предусмотрено утверждение концепции сокращения бедности в Республике Узбекистан и Программы сокращения бедности в Республике Узбекистан в ближайшем будущем.
Однако члены фракции отметили, что в Отчете отсутствует подробная информация о находящихся в процессе подготовки нормативно-правовых документах в направлении сокращения бедности.
Перед ответственными органами была поставлена четкая задача по определению «прожиточного минимум» до 1 октября этого года. Депутаты попросили предоставить конкретную информацию о проделанной работе по выполнению этой задачи, а также об отношении к предложениям, внесенным фракцией в правительство в данном направлении. Подчеркнули, что для фракции Народно-демократической партии Узбекистана это является принципиальным вопросом. Ответственные ведомства сообщили, что скоро представят проекты нормативных документов.
По мнению депутатов, на сегодняшний день крайне необходимы правовые документы, которые станут основой единой системы по сокращению бедности в стране.
На заседании фракции также обсуждались вопросы трудоустройства населения, повышения роли и влияния государственных структур на соблюдение трудового законодательства, совершенствованию законодательства, касательно трудовых отношений между работодателями и работниками, по борьбе с необоснованным ростом цен на рынках, ограничения негативного воздействия человеческого фактора на решения о включении или не включении школ в программы строительства и ремонта, необходимости разработки четкой стратегии на государственном уровне в этом отношении.
Были заслушаны ответы и комментарии должностных лиц правительства и ведомства на вопросы и предложения депутатов. Исходя из этого, фракция Народно-демократической партии поддержала отчет правительства о выполнении Госпрограммы за 9 месяцев текущего года.
На заседании фракции также был обсужден ряд законопроектов, депутаты высказали свои предложения.
На заседании также рассмотрен проект указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования, ускорению развития сферы науки» с участием представителей региональных организаций Народно-демократической партии и депутатов местных кенгашей. Депутаты подчеркнули важность кардинального обновления подхода к образованию и науке в этот переломный момент в истории нашей страны, закладывающий фундамент совершенно новой эпохи возрождения - Третьего Ренессанса. Было отмечено, что проект документа должен быть исчерпывающим и совершенным во всех отношениях.
Поэтому предложения по проекту документа будут приниматься от членов фракции НДП, депутатов местных кенгашей и других активистов по всей республике. Сформирована рабочая группа по обобщению всех предложений и формированию окончательной позиции фракции.