Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда 2020 йил 1-ярим йиллик якунлари бўйича Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг ижроси тўғрисидаги масала атрофлича таҳлил қилинди.
Аввало қайд этилдики, Давлат бюджети ижросида мамлакатимизда олиб борилаётган аҳолини ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат сиёсати ўз аксини топган. Ҳар бир давлатнинг бюджети ижросига қараб, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларга баҳо бериш мумкин. Пандемия даврида бу масала, айниқса, долзарбдир.
Таълимни ривожлантириш, соғлиқни сақлаш, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш масалалари ҳар доим асосий эътиборда турибди. Давлат бюджетидан ана шу йўналишларга кўпроқ маблағ йўналтириш, яъни аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш чоралари кўриляпти. Шундай муҳим пайтда бюджет маблағларининг режалаштирилган эзгу мақсадлар учун оқилона йўналтирилиши ҳар томонлама долзарб ва ҳаммамизни ўйлантирадиган масаладир.
Айтиш керакки, Давлат бюджетининг 2020 йил 1-ярим йиллик ижроси “2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунида белгиланган бюджет параметрлари доирасида ҳамда коронавирус инфекциясига қарши курашиш, глобал инқироз оқибатларини бартараф этиш юзасидан қабул қилинган Президентининг Фармон ва қарорлари, Ҳукумат қарорлари ҳамда Инқирозга қарши курашиш комиссиясининг қарорлари ижросини таъминлашга қаратилган.
Ҳисобот даврида мамлакатнинг ялпи ички маҳсулоти (ЯИМ) ҳажми жорий нархларда 255,3 трлн. сўмни ташкил этган. Пандемия билан боғлиқ бутун дунёдаги чекловлар мамлакатимиз иқтисодиётига, аксарият кўрсаткичларга таъсир ўтказган, албатта.
Йиғилишда қайд этилдики, COVID-19 пандемияси таъсирида аҳоли ҳаракатчанлик индекси секинлашган, карантин чоралари таъсири 2020 йил январь-июнь ҳолатига аҳоли умумий даромадларида ҳам ўз аксини топган. Натижада аҳоли умумий даромадлари 176,0 трлн. сўмни ташкил этган.
Фракция аъзолари Давлат бюджетининг ижтимоий йўналтирилганлиги мамлакатимизда ижтимоий ҳимоя кафолатларини мустаҳкамлашда, аҳолининг турмуш даражасини янада яхшилашда муҳим аҳамият касб этаётганини алоҳида таъкидлашди.
Муҳокамалар жараёнида ижтимоий соҳага йўналтирилган маблағларнинг қанчалик самарали сарфлагани масаласига алоҳида эътибор қаратишди.
Давлат бюджети харажатларида ижтимоий соҳага ажратилаётган маблағлар улуши йилдан-йилга ошириб бориляпти. Хусусан, ҳисобот даврида ижтимоий харажатларни молиялаштириш учун Давлат бюджетидан 34 665,5 млрд. сўм ёки умумий харажатларнинг 53,4 фоизи миқдорида маблағ сарфланди. Бу харажатлар ЯИМ га нисбатан 13,9 фоизни ташкил этган.
Соғлиқни сақлаш соҳасига Давлат бюджетидан йўналтирилган маблағлар миқдори 8 071,5 млрд. сўм ёки ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1440,6 млрд. сўм (21,7 фоиз) кўп маблағлар ажратилган. Ажратилган маблағнинг жами Давлат бюджети харажатларидаги улуши 12,4 фоизни ташкил этган.
Шунингдек, нафақалар, моддий ёрдам, компенсация тўловлари ва аҳоли бандлик даражасини оширишга Давлат бюджетидан ҳисобот даврида 3726,7 млрд. сўм (ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 847,1 млрд. сўм кўп) маблағ ажратилган.
Фракция аъзолари масалани кенг ва таҳлилий муҳокама қилишди. Депутатлар партия дастурий мақсадлари ҳамда электорат манфаатларидан келиб чиққан ҳолда, мамлакатимиз бош молиявий ҳужжатининг ижросига нисбатан қатъий нуқтаи назарларини билдиришди.
Хусусан, Халқ таълими вазирлиги бўйича 1 919 та умумтаълим мактабларида қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларини амалга ошириш учун ажратилган маблағлардан 672,9 млрд. сўм, Мактабгача таълим вазирлиги бўйича 256 та мактабгача таълим муассасасини қуриш-таъмирлаш ишлари учун ажратилган маблағлардан 1 882,4 млрд. сўм, автомобиль йўллари, кўприклар ҳамда йўл ўтказгичларини қуриш ва реконструкция қилиш, шунингдек, объектларни жиҳозлаш ҳамда техникалар харид қилиш учун ажратилган маблағлардан 773,9 млрд. сўм ва соғлиқни сақлаш соҳаси бўйича Давлат дастурларида белгиланган тадбирларни амалга ошириш учун ажратилган маблағларнинг 538,6 млрд. сўми ишлатилмасдан қолганлигига алоҳида эътибор қаратишди.
Ҳукумат томонидан ушбу ҳолатларнинг асосий сабаблари чуқур ўрганиб чиқилиши ҳамда аниқланган камчиликлар бошқа такрорланмаслиги учун аниқ чоралар кўриши зарурлиги бўйича депутатлар томонидан илгари сурилди.
Депутатлар марказда ва жойларда давлат бошқаруви органларининг, бюджет ташкилотларининг бюджет маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланилишини таъминлаш, молиявий интизомга қатъий риоя қилиш, шунингдек, Бюджет кодекси нормалари ва қоидалари ижро этилиши устидан назоратни янада кучайтириш, ушбу масалаларда масъулиятни жиддий тарзда ошириш зарурлигини таъкидлашди.
Пандемия ва карантин чекловлари билан боғлиқ қийин вазиятда маблағларнинг самарасиз сарфланиши, айниқса, талон-тарож ҳолатлари кўпайгани танқид қилинди. Ҳукумат, мутасадди вазирлик-идоралар бюджет маблағларининг сарфланиши бўйича шаффоф тизим яратиш ишларини кескин кучайтириши зарурлиги таъкидланди. Нафақа ва ёрдам пуллари тарқатилиши жараёнида қатор камчиликларга йўл қўйилди, ижтимоий соҳа объектларини қуриш ва таъмирлаш жараёнлари очиқлиги таъминлангани йўқ.
Давлат бюджети ижросини таъминлашда парламентдаги муҳокамалар билан бирга, жойларда, тармоқларда бевосита, тезкор таҳлиллар ўтказиш, шу орқали қонунчиликнинг таъсирчанлигини ошириш муҳимлиги қайд этилди. Шу асосда ЎзХДП фракциясининг Давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари ижроси юзасидан позицияси ишлаб чиқилди.
Инвестиция дастури ижроси учун ажратилган маблағларни ўзлаштириш даражаси 35 фоизни ташкил қилаётгани, айниқса, ижтимоий соҳа объектларини қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларининг айни пайтдаги ҳолати ўта қониқарсиз даражада экани ташвишли ҳолат, деб баҳоланиши керак.
Фракциямиз келгусида Давлат бюджетида режалаштирилган маблағларнинг тушуми ҳамда уларнинг самарали ишлатилиши юзасидан депутатлик корпуси томонидан назоратни янада кучайтириш зарур.
Давлат бюджети ижросини таъминлашда депутатларимизнинг ўрни фақат назорат ўрнатилиши билан чекланиши керак эмас, балки бюджет ижросини таъминлашда депутатлик корпусининг бевосита амалий иштирокини ҳам кучайтириш лозим.
Йиғилишдаги муҳокама ва таклиф-мулоҳазалардан келиб чиққан ҳолда, Халқ демократик партияси фракцияси Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2020 йил биринчи ярим йиллигида ижроси тўғрисидаги ҳисоботни қўллаб-қувватлаш ҳақида қарор қабул қилди.

Состоялось заседание фракции НДПУз в Законодательной палате Олий Мажлиса. На нем подробно обсуждался вопрос исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов по итогам 1-полугодия 2020 года.
Как отмечалось, исполнение Государственного бюджета отражает государственную политику, осуществляемую в стране по социально-экономической поддержке населения. Исходя из исполнения бюджета государства можно оценивать эффективность проводимых социально-экономических реформ в целом. Данный вопрос является особенно актуальным сегодня, в период пандемии.
Вопросы развития образования, здравоохранения, социальной поддержки населения всегда находятся в центре внимания нашего государства. Уделяется особое внимание увеличению размеров средств, направляемых на развитие данных сфер, повышению жизненного благополучия населения. Особенно важным является вопрос рационального расходования бюджетных средств в такое непростое для всех время.
Следует отметить, что исполнение Государственного бюджета в 1-полугодии 2020 года осуществлялось в рамках Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год», а также указов и постановлений Президента, решений Правительства по борьбе против распространения коронавирусной инфекции, устранению последствий глобального экономического кризиса, а также решений Республиканской антикризисной комиссии.
За отчетный период валовый внутренний продукт (ВВП) страны составил 255,3 трлн.сумов. Ограничения, введенные во всем мире из-за пандемии, к сожалению, сказались и на экономике нашей страны, отразились на большинстве ее показателях.
В ходе заседания отмечалось, что в результате пандемии COVID-19 снизился индекс активности населения, а карантинные меры отразились на его общих доходах. Так, по состоянию на январь-июнь 2020 года общие доходы населения составили 176,0 трлн.сумов.
Члены фракции отметили, что социальная направленность Государственного бюджета играет важную роль в укреплении гарантий социальной защиты в стране, дальнейшем улучшении уровня жизни населения.
В ходе обсуждений участники уделили особое внимание тому, насколько эффективно использованы средства, направленные на социальную сферу.
С каждым годом растет доля средств, направляемых из Государственного бюджета на развитие социальной сферы. В частности, за отчетный период на финансирование социальных расходов из Государственного бюджета было направлено 34 665,5 млрд.сумов, или 53,4 % общих государственных расходов. Данные расходы составили 13,9 % по отношению к ВВП страны.
На сферу здравоохранения направлено 8 071,5 млрд сумов, то есть на 1440,6 млрд. сумов (21,7 %) больше сравнительно аналогичного периода прошлого года. Средства, выделенные на здравоохранение, составили 12,4 % общих расходов Государственного бюджета.
Кроме того, за отчетный период на выплату пособий, материальной помощи и компенсаций из Государственного бюджета выделено 3726,7 млрд.сумов (на 847,1 млрд.сумов больше по сравнению с таким же периодом прошедшего года).
Члены фракции выразили свою конкретную точку зрения по поводу исполнения главного финансового документа нашей страны исходя из программных целей партии и интересов ее электората, обсудили и проанализировали допущенные ошибки и недостатки.
Так, остались неиспользованными 672,9 млрд.сумов от общего размера средств, выделенных из Государственного бюджета на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт 1919 общеобразовательных школ, 1 882,4 млрд.сумов, выделенных на строительно-ремонтные работы 256 дошкольных образовательных учреждений, 773,9 млрд.сумов – на строительство и реконструкцию автомобильных дорог, мостов и туннелей, а также оснащение объектов и закупку техники, 538,6 млрд.сумов – на реализацию мер, намеченных в Государственных программах в направлении здравоохранения.
Депутаты отметили необходимость глубокого изучения причин таких случаев, принятия конкретных мер по недопущению повторения подобных недостатков и недочетов в дальнейшем.
Также была подчеркнута необходимость обеспечения эффективного и целевого использования бюджетных средств органами государственного управления и бюджетными организациями на местах и в центре, строгого соблюдения финансовой дисциплины, дальнейшего усиления контроля за исполнением норм и правил Бюджетного кодекса, повышения ответственности в данных вопросах.
В ходе заседания были резко раскритикованы участившиеся случаи неэффективного расходования и хищения средств в такой сложный для страны период, связанный с пандемией и введенными карантинными ограничениями. Отмечалась необходимость обеспечения прозрачности расходования бюджетных средств. Также допущен ряд недостатков в процессе выдачи пособий и материальной помощи населению, не обеспечена открытость в процессе строительства и ремонта объектов социальной сферы.
Участники отметили, что для эффективного обеспечения исполнения Государственного бюджета, наряду с парламентскими обсуждениями, также необходимо проводить оперативные анализы на местах, в частности отраслях, повышать действенность законов. На этой основе была разработана позиция фракции НДПУз по исполнению Государственного бюджета, а также бюджетов государственных целевых фондов.
Особенно тревожно, что уровень освоения средств, выделенных на реализацию инвестиционных программ, составил всего 35 процентов, крайне неудовлетворительно и состояние работ по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению объектов социальной сферы.
Говорилось, что необходимо усилить контроль депутатского корпуса фракции за поступлением запланированных средств из Государственного бюджета, а также их эффективным расходованием.
В процессе обеспечения исполнения Государственного бюджета роль депутатов не должна ограничиваться лишь осуществлением надзора, крайне важно обеспечить активное практическое участие депутатского корпуса в обеспечении реализации госбюджета.
На заседании, исходя из обсуждений, высказанных предложений и суждений, фракция Народно-демократической партии Узбекистана одобрила отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за первое полугодие 2020 года.