Ғузор туманидаги “Мўминобод” маҳалласида янги мактаб филиали қурилди
– Ғузор туманидаги 21-мактаб “Ботош” қишлоғида жойлашган. “Мўминобод” қишлоғи билан унинг ўртасида 5 км. масофа бор. Мўминободлик болалар 21-мактабга ўқишга қатнашар эди, – дейди Ғузор туманидаги “Мўминобод” маҳалласи кўчабошиси Амирҳотам Маҳмудов. – Тўғриси, қишнинг қорли, қировли, ёмғирли кунларида болалар шунча масофадаги йўлда қийналиб мактабга борарди. Айниқса, бу бошланғич синф ўқувчилари учун жуда қийин эди. 1, 2 – синф болаларининг йўлда йиғлаб кетаётганига ўзим кўп гувоҳ бўлганман. Тасаввур қилинг, ичи китоб ва дафтарлар билан тўла сумкани 5 км. йўлда кўтариб кетиш жажжи бола учун қанчалар қийин. Айниқса, ёмғирли, қорли кунларда улар гоҳ йиқилиб, гоҳ суриниб, лой кўчалар оралаб мактабга кетарди. Йўл-йўлакай қайсидир боланинг сумкаси қўлидан тушиб кетар, баъзи ўқувчилар чарчаб қолиб, ора-сирада дарахтлар панасида дам олиб, кейин яна йўлда давом этарди. Хуллас, қишлоғимиз болалари учун мактабга бориб-келиш азоб эди.
2014 йилдан бери қишлоғимизда мактаб қуриш бўйича тегишли ташкилотларга мурожаат қилиб келамиз. 3-4 йил кутдик, масала ҳал бўлмади. Бу орада илтимос билан ариза ёзмаган ташкилотимиз, тақиллатмаган эшигимиз қолмади ҳисоб. Тоқатимиз тоқ бўлди, умидимиз кундан-кун сўниб борарди. Охири, депутатимиз Комила Каромовага мурожаат қилдик. Унинг ёрдами билан қишлоғимизда мактаб филиалини куриш масаласи 2019 йилги дастурга киритилди. Қурилиш ишлари шу йилдан бошланди. Мактабимиз қурилиши ниҳоялаб қолди. Лекин ҳали камчиликлари кўп. Депутатимиз бош-қош бўлиб турса, ҳамма иш охирига етади. Ёмғирли, қиш-қировли кунлар яқин. Маҳалламиз болалари мактаб яқин бўлишини ўйлаб, қанчалик қувонаётганини тушунган одам тушунади. Ҳаммамиз туманимиз ҳокимига, депутатимиз Комила Каромовага минг раҳмат айтамиз, ташкилотчилар, қурувчиларни дуо қиляпмиз...
“Мўминобод” маҳалла фуқаролар йиғинида Файзиобод, Мўминобод, Дарвозакам, Тинчлик ва Батош қишлоқлари бор, 675 та хўжалик, 975 та оила ва 4288 нафар аҳоли истиқомат қилади.
Депутат Комила Каромова бу муаммони ҳал этишга қаттиқ бел боғлади. Кунлаб, ҳафталаб, керак бўлса, ойлаб шу ҳудудда бўлди, мутасаддилар билан учрашди, таклифларини берди.
– Туну-кун шу муаммони ечиш ҳақида ўйлардим. Болаларнинг қишнинг изғиринли, совуқ кунларида 5-6 км. узоқликдаги мактабга қандай қийинчиликлар билан қатнаши хаёлимдан кетмади. Тўғри, бутун бир мактаб қуриш, уни жиҳозлаш осон иш эмас, лекин мен ҳаммаси учун қатъий туришга, масалани охиригача ечишга жиддий киришдим. Чунки бунинг ортида бир эмас, бир нечта фуқароларнинг, кўплаб оилаларнинг, юзлаб фарзандларимизнинг манфаати турибди. Бунга бефарқ қарашга ҳаққимиз йўқ, – дейди Комила Каромова суҳбат жараёнида.
Шундай қилиб маҳалла ҳудудидан ер ажратилди. Мутасадди ташкилотлар, шу масалага алоқадор барча идоралар вакиллари бу ерга жам бўлишди. Албатта, депутатимиз Комила Каромованинг ўзи ҳамма ишнинг бошида турди. Ёзнинг қуёшли, жазирама кунларида ҳам мактаб филиали қурилаётган ҳудуддан бир дақиқа бўлса-да, бошқа жойга кетмади. Ҳаммасини ўз назоратида ушлаб турди. Энг муҳими, бу ҳаракатлар бесамар кетмади.
Эндиликда Мўминобод, Файзиобод қишлоқларининг болалари ўз уйига, қишлоғига яқин бўлган мактабга эга бўлишди. “Мўминобод” қишлоғида 120 нафар ўқувчи учун мўлжалланган мактаб филиали биноси қурилди. Ота-оналар олдинда турган қишнинг изғиринли, совуқли кунларидан хавфсирамайдиган бўлди. Чунки энди фарзандлари мактабга бориш учун 5-6 км йўлни босиб ўтишига ҳожат қолмади...
Маълумот ўрнида айтиш керакки, мактаб филиали дастурга асосан 2019 йилнинг 4-чорагида қуриб, фойдаланишга топширилиши режалаштирилган. Лекин қишлоқ аҳолисининг истагини инобатга олган ҳолда туман халқ таълими бўлими ички имкониятдан келиб чиқиб, мактаб филиали ўз фаолиятини 2019 йил 3 сентябрь куни бошлади. Очилиш маросими эса шу йилнинг октябрь ойида ўтказилиши кутилмоқда. Сабаби дастурга кўра, таълим маскани учун парта ва столлар, доскалар, лабаратория жиҳозлари ва бошқа ўқув анжомлари 2019 йилнинг IV-чорагида келтирилиши режалаштирилган ва туман молия бўлими режаси асосида молиялаштирилган.
Шунга қарамасдан таълим даргоҳи 21-мактабнинг асосий биносидан келтирилиган парта, доска ва стуллар билан ўз ишини бошлаб юборган. Мактаб филиалида 8 та синф хона бўлиб, 120 нафар ўқувчига мослаштириб қурилган ва мактаб 2 сменада ўқувчиларни ўқитмоқда.
Ўқучилар ҳам, ота-оналар ҳам хурсанд. Депутатнинг ўзи ҳам. Бугун Комила Каромова билан боғландик. Маълум бўлишича, депутат опамиз айни кунда ҳам Ғузор туманининг “Мўминобод” қишлоғида экан.
– Мактабда ўқувчилар таҳсил олишни бошлаб юборишди. Лекин ҳали бир, иккита ечилиши керак бўлган масалалар бор. Ҳамма муаммо ҳал бўлгач, кўнглим хотиржам бўлсагина, кейин бу ердан кетаман, – дейди биз билан суҳбатда депутат...

В махалле «Муминобод» Гузарского района построена новая школа.
— Общеобразовательная школа №21 Гузарского района расположена в селе «Ботош». Школа находится в 5 километрах от села «Муминобод». Именно в эту школу раньше ходили муминабадские дети, - рассказывает один из жителей махалли «Муминобод» Амирхотам Махмудов. –Дети каждый день, и в снег и дождь, преодолевали столь далекий путь до школы. Особенно тяжело приходилось ученикам начальных классов. Только представьте маленького ребенка, которому надо пройти 5 километров с тяжелым рюкзаком на плечах. По дороге дети часто садились под какое-нибудь дерево или кустик, чтобы перевести дух, прятались от солнца. Словом, ходить в школу для детей нашего села было целым испытанием.
Начиная с 2014 года мы обращались в соответствующие организации с просьбой построить школу в нашем селе. Проходили годы, однако проблема так и оставалась не решенной. Обошли с заявлением все возможные организации, стучались практически в каждую дверь, но безрезультатно. Мы начали терять всякую надежду. В конце концов обратились с нашей проблемой к депутату Комиле Каромовой. И только она услышала нас. По инициативе К.Каромовой вопрос строительства школы в нашем селе был включен в программу 2019 года. Строительство началось в этом году, школа практически полностью готова. Осталось лишь несколько нерешенных проблем. А сколько счастья можно увидеть в глазах детишек, которые рады, что школа теперь будет рядом. Мы – все жители села «Муминобод» выражаем нашу огромную благодарность хокиму нашего района, и особенно уважаемому депутату Комиле Каромовой….
В сход граждан махалли «Муминобод» входят села Файзиобод, Муминобод, Дарвозакам, Тинчлик и Батош, в которых расположены 675 хозяйств, проживают 975 семей, 4288 жителей.
Депутат Комила Каромова серьезно взялась за решение нашей проблемы. Находилась здесь целыми днями, лично встречалась и говорила с ответственными лицами, высказывала свои предложения.
— День и ночь думала о детях, как они со своими тяжелыми портфелями преодолевают этот длинный путь в 5-6 километров. Мне надо было срочно решить этот вопрос. Конечно, построить целую школу и оснастить ее – дело не из легких. Однако я твердо решила, идти до конца. Ведь, эта проблема непосредственно касается не только школьников, но и сотни семей, родителей. Мы просто не имели право оставлять этот вопрос без внимания, - отметила Комила Каромова во время беседы.
Таким образом, в махалле была выделена территория для строительства школы. Собрались представители всех ответственных организаций и ведомств. Во главе всей организационной и строительной работы стояла наш депутат Комила Каромова. Даже в самые жаркие летние дни не покидала строительную площадку, держала все под личным контролем.
И вот, дети сел Муминобод и Файзиобод наконец получили долгожданную новую школу. В селе был построен филиал школы, расчитаный на 120 учащихся. Родители вздохнули с облегчением. Ведь теперь им не придется волноваться за своих детей…
Следует также отметить, что на основе программы здание школы должно быть полностью завершено и сдано в эксплуатацию в 4-м квартале 2019 года. Однако, принимая во внимание пожелания жителей села, а также с помощью внутренних возможностей районного отдела народного образования школа начала работу уже с 3 сентября 2019 года. Церемонию открытия школы планируется провести в октябре текущего года. Так, как в соответствии с программой столы и стулья, доски, лабораторное оборудование и другой необходимый учебный и спортивный инвентарь должны быть закуплены в IV квартале 2019 года и профинансированы на основе плана районного отдела финансов.
Для того, чтобы школа смогла принять детей уже с начала нового учебного года из школы №21 сюда были привезены парты, доски и стулья. В школьном филиале есть 8 классных кабинетов, учеба проводится в двух сменах.
Безмерно счастливы как дети, так и их родители. Довольна и сама депутат. Сегодня мы постарались связаться с депутатом Комилой Каромовой, но узнали, что она находится в селе «Муминобод» Гузарского района.
— Дети начали учебу в новой школе. Однако, есть еще несколько нерешенных вопросов. Я почувствую полное облегчение лишь тогда, когда решаться все проблемы. А пока я остаюсь здесь, - ответила нам депутат…