Кейинги йилларда ижтимоий ҳимояга муҳтож, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ногиронлиги бўлган, иш билан таъминланмаган хотин-қизларга кўмак бериш, уларнинг турмуш шароитини яхшилаш борасида амалга оширилаётган ишларга барчамиз гувоҳ бўлаяпмиз.
Президентимизнинг “2020/2021 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари тўғрисида”ги қарорига асосан олий таълим муассасаларига кириш учун хотин-қизларга алоҳида 4 фоизлик давлат гранти асосида квота ажратилгани эътибор ва ғамхўрликнинг яна бир ифодаси бўлди.
Буни нафақат аёллар учун, хотин-қизлар учун, балким келажагимиз учун берилаётган имтиёз, имконият деб қабул қилишимиз лозим. Бу кам таъминланган, доимий даромадга эга бўлмаган ва тўлов контрактини тўлашга имкони йўқ, тўлиқсиз оилада тарбияланаётган, отаси ёки онаси ногирон бўлган ёки ногирон фарзанди бор оилалар, оғир уй-жой шароитларида яшаётган ва доимий уй-жойига эга бўлмаган оилалардаги, бир сўз билан айтганда, ижтимоий ёрдамга муҳтож оилалардаги хотин-қизларга берилаяпти.
Имтиёз опа-сингилларимизга нима беради?
Биринчи навбатда кам таъминланган оилалардаги иқтидорли қизлар истеъдоди рўёбга чиқади. Улар келгусида ОТМни тугатиб, ишлаб, ўз оиласини муҳтожликдан, камбағалчиликдан чиқаради. Иккинчидан, олий маълумотга эга бўлган аёл сифатида фарзандларига ҳам тўғри тарбия бериб, эл корига ярайдиган авлодни вояга етказади, бундан оила ҳам, жамият ҳам фақат наф кўради.
Олдимизда турган муҳим вазифалардан бири имтиёздан ҳақиқий муҳтожлар фойдаланишини таъминлашга ўз ҳиссамизни қўшиш, деб биламан. Бу жараёнда фаол иштирок этишимиз, ноҳақликларнинг олдини олиш мақсадида жамоатчилик назоратини кучайтиришимиз зарур.
Имтиёз партиямиз электорати ҳисобланган ижтимоий ёрдамга муҳтож оилалардаги хотин-қизларга берилаётган экан, авваламбор, бундай тоифага кирадиган хотин-қизлар рўйхатини шаклллантириб, уларга тушунтиришимиз, тарғибот ишларини ташкил этишимиз даркор. Бунинг учун жойлардаги Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлимлари билан ҳамкорликда ишлашимиз муҳим, деб ҳисоблайман.

In recent years, a large-scale work has been carried out in Uzbekistan to provide necessary assistance to women in need of social assistance, who have found themselves in difficult life situations, the unemployed, as well as women with disabilities.
In accordance with the Resolution of the President of the country “On the parameters of the state order for admission to study at higher education institutions of the Republic of Uzbekistan in the 2020/2021 academic year”, four percent admission rates are allocated for women on the basis of a state grant, which has become another manifestation of attention and concern for them.
Such an exemption is granted to women from low-income families who do not have a constant source of income to pay for the contract, who are brought up in single-parent families, have disabled parents, from families raising disabled children, who live in difficult housing conditions and do not have a permanent place of residence, in short, women, in need of social assistance and support.
Providing such a benefit to women, first of all, will help to identify gifted and talented girls from low-income families. It will give them the opportunity to study at a higher education institution, find a decent job in the future, do what they love, help their family get out of poverty. Secondly, a woman with higher education will be able to properly raise her children, who in the future will benefit their country and people.
The next challenge facing us is to contribute to the provision of such benefits to those women who really need it. We will actively participate in this process and strengthen public oversight to prevent injustices.
Since such a privilege is granted to women in need of social assistance, who are our electorate, we, first of all, must create a list of women in this category and conduct outreach work with them. And for this, it is necessary to strengthen cooperation with the makhalla and family departments at places.