Олий Мажлий Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракцияси ҳамда партия Марказий Кенгаши вакилларидан иборат ишчи гуруҳи Жиззах вилояти Арнасой туманига борди. Ишчи гуруҳи туман иқтисодиётини ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
Депутатлар ва партия фаоллари тумандаги 13 та маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида яшовчи ишсиз аҳоли билан суҳбатлашди.
Маълум бўлишича, бугунги кунда туманда 45925 нафар аҳоли истиқомат қилади. Шундан меҳнатга лаёқатли аҳоли сони 26569 нафар бўлиб, иш билан банд аҳоли 18256 нафардан иборат. Расмий секторда 6959 нафар, норасмий секторда 11297 нафар аҳоли меҳнат қилиб келади. Ишсизлар сони 1920 нафар бўлиб, аҳоли сонининг 9,5 фоизини ташкил этади.
Туманда 13 маҳалла фуқаролар йиғинида 551 та эҳтиёжманд оилалар мавжуд. Шундан камбағал оилалардаги аҳоли сони 2358 нафар бўлиб, уларнинг ойлик даромади ўртача 350,1 минг сўмдан иборат экани маълум бўлди.
Туманда аҳоли бандликка кўмаклашиш маркази томонидан 2020 йил январ-май ойларида ижтимоий ҳимояга муҳтож кам таъминланган оилаларга енгил конструкцияли иссиқхоналар қуриш учун ва суғориш воситаси 113 нафар фуқарога субсидия маблағлари ажратилган. 2358 нафар ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган камбағал аҳоли рўйхати шакллантирилган бўлиб, шундан меҳнатга лаёқатли фуқаролар 753 нафар. Уларга берилган субсиядия миқдори, эҳтиёжманд аҳоли қатламининг 20,5 фоизни ташкил этади.
Ишчи гуруҳи аъзолари Ғолиблар, Олтин водий, Бобур, Ғ.Ғулом, Янгибўстон, Чинобод, Зарафшон, Бахтли, Дўстлик, Гулбаҳор, Бўстон, Тинчлик ва Чўлқувар маҳаллаларидаги камбағал оилалар билан учрашди.
Ишчи гуруҳ томонидан ишсиз, касб-ҳунар кўникмасига эга бўлмаган аҳоли, хусусан, хотин-қизлар, ёшлар билан уйма-уй юриб, уларнинг муаммоларини ўрганди. Юздан ортиқ аҳоли иссиқхона очиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш истаги борлиги билдирди. Шу куннинг ўзидаёқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Зулайҳо Акромова туман ҳокимлиги мутасаддиларига заҳирадаги фойдаланилмаётган ер майдонларини ажратиш юзасидан мурожаат қилинди. Туман ҳокими ушбу масалани шу куннинг ўзида ижобий ҳал этиб, туман заҳираси ҳисобидан 68,7 гектар ер майдонини ишсиз фуқароларга ажратиб берилди.
Ўрганишлар мобайнида туманда томорқачилик маданияти қай даражада? Аҳоли ўз томорқасидан қай даражада фойдаланилмоқда? Ушбу саволлар атрофида тумандаги 12 та маҳалларда ўрганиш ишлари олиб борилди.
Туманда 560 гектар ер майдонида томорқачилик экинларини экиш белгиланган. Аҳолининг томорқадан фойдаланишда катта тажрибага эга. Бир- икки сотих ер майдонида эрта экилган полиз маҳсулотлари рўзғоридан ортиб, ички бозорга ҳар чиқармоқда. Ишчи гуруҳ аъзолари тумандаги 14 нафар камбағал, ишсиз фуқароларга томорқасидан иссиқхона ташкил этиш учун 31220 млн.сўм миқдорида субсидия маблағларини билан таъминлашда қилишда амалий ёрдам беришди.
Тумандаги Дўстлик маҳалласидаги 200 нафар ишсиз камбағал эҳтиёжманд оилаларни иқтисодий фаоллигини ошириш, уларни камбағалчиликдан чиқариш мақсадида 0.5 сотихдан ер ажратилиб, уларга иссиқхона қуриб битказилмоқда, Бундан ташқари 110 нафар хотин-кизларни иш билан таъминлаш мақсадида 1-сектор худудида фуқароларга “Арнасой барака чеварлари” МЧЖнинг филиали йўлга қўйилган. Туманда камбағалчиликни қисқартириш бўйича Зарафшон маҳалласида йиллар давомида ташландиқ ҳолатга келиб қолган 476.0 гектар ер майдонига экспортбоп бўлган полиз экинлари экилмоқда ва шу худудаги ишсиз бўлган фуқаролардан 80 нафари иш билан таъминланди.
Тумандаги “Арнасой голд текс” МЧЖ корхонаси иш хажми 1200 нафарга ходимларга мўлжалланган бўлиб, бугунги кунда 600 нафар фуқаролар иш билан таъминланган. Ушбу корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар Туркия ва Россия давлатларига эскпорт қилинмоқда.
Тумундаги меҳнатга лаёқатли эҳтиёжманд аҳолининг 238 нафари жамоат ишга жойлаштирилган. Ишчи гуруҳ томонидан қишлоқ хўжалиги бўйича ўз яшаб турган ҳудудда 52 нафар, саноат соҳасида 1 нафар, хизмат кўрсатиш субеъктларида 15 нафар, ҳақ тўланадиган жамоат ишларига 170 нафарига амалий ёрдам берилди.
Ўрганишлар давомида маълум бўлишича, туманда 1920 нафар ишсиз аҳоли мавжуд. Уларнинг бандлигини таъминлаш, камбағалчиликдан чиқариш, касб ҳунарга ва тадбиркорлик кўникмаларини шакллантиришга, айниқса ёшлар ва хотин-қизларни ўқитиш учун туман Бандликка кўмаклашиш маркази томонидан Ғолиблар маҳалласида 40 нафар ишсиз фуқаролар касб-ҳунарга ўқитиш масканларида таълим олмоқда. Бундан ташқари 110 нафар ўқиш истагини билдирган фуқароларнинг рўйхати шакллантирилиб, пандемия шароитда уларга касб-ҳунарга ўргатиш ишлари ташкил этилди.
Туманда Инвестиция дастури доирасида жами 183.2 млрд сўмлик асосий 23 та лойиҳа амалга оширилиш ҳисобига 595 та янги иш ўринлари яратилиши ҳамда қўшимча 46 та лойиҳалар қилиниб, жорий йилнинг октябр ойигача амалга оширишилиши режалаштирилган.
Саноатда соҳасида-жами 12.84 млрд сўмлик 5 та лойиҳа амалга оширилиш ҳисобига 109 та янги иш ўринлари яратилиши режалаштирилган.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида- жами 157.2 млрд сўмлик 12 та лойиҳа амалга оширилиш ҳисобига 418 та янги иш ўринлари яратилиши режалаштирилган.
Хизмат кўрсатиш соҳасида - жами 13.2 млрд сўмлик 6 та лойиҳа амалга оширилиш ҳисобига 68 та янги иш ўринлари яратилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, туманни ижтимоий - иқтисодий ривожлантириш дастури доирасида шу кунга қадар қиймати 3.5 млрд. сўмлик 3 та лойиҳалар амалга оширилди ва 21 та фуқаролар (камбағал оила) иш билан таъминланди.
Ҳудуднинг бугунги ҳолати, иқтисодий салоҳияти, жойлашувини ҳисобга оладиган бўлсак, туманда иш ўринлари яратиш имконияти кенгроқ эканлиги ойдинлашади. Тўғри, дастурларга киритилган, режалаштирилган иш ўринлари талайгина. Лекин салоҳиятдан оқилона фойдаланилса, янада кўпроқ иш ўрни яратилади, кўплаб оилаларнинг даромади ошади.
Масалан, Қозоғистон, Бухоро,Улуғбек ва Фарғона СИУ ҳудудидаги 2000 гектар майдонларга сув таъминотини яхшиланса, яъни, ирригация тармоқларини янгидан қуриш ҳисобига мева сабзавот ва полиз, дуккакли экинларини экиш ҳисобига аҳолига талаб этиладиган маҳсулотларни бир мунчасини қопласа бўлади. Ҳамда 500 нафар янги ишчи ўринлар яратилиши мумкин.
Фориш туманидаги 22 минг гектар ер майдонларини Арнасой тумани балансига ўтказилса, Айдар-Арнасой кўли атрофида туризм ва чорвачилик кластерларини ташкил этиш ҳисобига ривожланади. Натижада,100 га яқин тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйса бўлади. Бу орқали қанчадан-қанча янги иш жойлари очилади, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаси ривожланади.

Рабочая группа в составе представителей фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса, а также Центрального совета партии, побывала в Арнасайском районе Джизакской области. Рабочая группа изучила состояние работ, проводимых в районе по развитию экономики и сокращению бедности.
Депутаты и активисты партии побеседовали с безработными, проживающими в 13 сходов граждан махаллей района.
Как выяснилось, на сегодняшний день в районе проживают 45925 человек. Из них трудоспособные - 26569, 18256 – занятое население. В официальном секторе заняты 6959, в неофициальном – 11297 человек. Число безработных составляет 1920, то есть 9,5 процента от общего числа населения.
В 13 махаллях района проживает 551 нуждающихся семей или 2358 человек, средний доход которых составляет 350,1 тысячи сумов.
Районным отделением содействия занятости в январе-мае 2020 года 113 гражданам из малообеспеченных семей, нуждающимся в социальном помощи, были выделены субсидии на строительство теплиц легкой конструкции и приобретение оросительного оборудования. Составлен список нуждающихся граждан из 2358 человек, из них трудоспособные – 753 человек.
Члены рабочей группы встретились с малообеспеченными семьями, проживающими в махаллях Голиблар, Олтин водий, Бобур, Г.Гулом, Янгибустон, Чинобод, Зарафшон, Бахтли, Дустлик, Гулбахор, Бустон, Тинчлик и Чулкувар, провели беседы с безработными и не владеющими никакими профессиональными навыками жителями, изучили проблемы женщин и молодежи. В этот же день депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Зулайхо Акромова обратилась к ответственным лицам районного хокимията по вопросу выделения неиспользуемых земельных участков резервного фонда. В этот же день вопрос был изучен и положительно решен хокимом района, в результате 68,7 гектара земельных участков из районного резерва были выделены безработным граждан.
В ходе изучения также была проанализирована работа, проводимая в махаллях района по развитию подсобного хозяйства, повышению навыков населения в данном направлении.
Население района имеет большой опыт в ведении подсобного хозяйства. Выращенные на одной-двух сотках ранние бахчевые культуры не только обеспечивают нужды местного населения, но и отправляются на внутренний рынок. Члены рабочей группы оказали практическую помощь 14 малообеспеченным безработным гражданам в получении субсидии в размере 31220 млн.сумов на организацию тепличного хозяйства.
В районной махалле Дустлик в целях повышения экономической активности семей, выведения их из бедности им выделены по 0,5 соток земли, на которых организуются теплицы. Кроме того, в целях обеспечения работой 110 женщин на территории 1-сектора налажена работа ООО «Арнасой барака чеварлари». Кроме того, в махалле Зарафшон 476 гектаров заброшенных земель отведены под выращивание экспортоориентированных бахчевые культур, 80 местных жителей обеспечены работой.
Рабочий объем районного ООО «Арнасой голд текс» рассчитан на 1200 человек, на сегодняшний день здесь трудится 600 работников. Производимая на предприятии продукция экспортируется в Турцию и Россию.
238 трудоспособных жителей района привлечены к оплачиваемой общественной работе: 52 – в сфере сельского хозяйства, 1 – в сфере промышленности, 15 – в субъектах обслуживания и сервиса, 170 – в других сферах.
Как выяснилось по итогам изучений, в районе проживает 1920 безработных. Для обеспечения их занятости, выведения из бедности, обучения профессиям и предпринимательству, особенно женщин и молодежи районным отделением содействия занятости в махалле Голиблар ведется работа по обучению 110 граждан в условиях пандемии.
В рамках реализации Инвестиционной программы в районе запланировано создать 595 новых рабочих мест за счет реализации 23 проектов на общую сумму 183,2 млрд.сумов, а также разработать и реализовать до конца года еще 46 дополнительных проектов.
В сфере промышленности предусмотрено создать 109 новых рабочих мест за счет реализации 5 проектов на сумму 12,84 млрд.сумов, в сельском хозяйстве – 418 новых рабочих мест за счет реализации 12 проектов на сумму 157,2 млрд.сумов, в сфере обслуживания и сервиса – 68 рабочих мест (6 проектов на сумму 13,2 млрд.сумов.).
Кроме того, в рамках программы социально-экономического развития территории до настоящего времени реализовано 3 проекта на сумму 3,5 млрд.сумов, 21 человек обеспечены работой.
Нынешняя ситуация в районе, а также ее расположение свидетельствует о том, что он располагает широкими возможностями для создания новых рабочих мест. Правильное использование этих возможностей позволит обеспечить работой еще больше людей, повысить доходы семей в сегодняшнее нелегкое время.