БМТнинг дастлабки ҳисоб китобларига кўра коронавирус пандемияси туфайли карантин тартиблари жорий қилиниши натижасида бутун дунё бўйлаб тахминан 1,6 миллиард аҳоли ишсиз қолиши мумкин экан.
Шу шароитда ёшлар ва хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, уларга қулай меҳнат шароити яратиб бериш жуда муҳим масала. ЎзХДПнинг жойлардаги депутатлик гуруҳлари ва ташкилотлари, ёшлар қанотлари фаоллари билан ҳамкорликда бу борада тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Халқ депутатлари Ангрен шаҳар Кенгаши депутати Муҳсиддин Низомиддин ташаббуси билан ҳудуддаги “Тошбулоқ”, “Ойдин”, “Файзобод”, “Саид-ота” маҳаллаларида ишсиз ёшлар ва хотин-қизларнинг 55 нафари “Ilhom-Boburjon fayz” фермер хўжалигига мавсумий ишга жалб қилинди. Улар учун кунлик тўлов миқдори ҳам оилалари таъминоти учун етарли миқдорда белгиланди.
Халқ депутатлари Бўстонлиқ тумани Кенгаши депутати Абдуҳаким Абдуллаев “Паргос” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги кам таъминланган, кўп фарзандли 12 оилага озиқ-овқат маҳсулотлари тарқатди. Депутат ўзи раҳбарлик қилаётган “Yalang’och g’isht zavodi” масъулияти чекланган жамиятига 14 нафар маҳалладаги ёшларни доимий иш билан таъминлади.
Ўрта Чирчиқ туман Кенгаши депутатлари – Феруза Бабашева ҳамда Алтинай Тадженова ташаббуси билан туманнинг «Йўнғичқоли», «Ким Пен Хва», «Фаровон» маҳаллаларидаги 5 та эҳтиёжманд оиланинг таморқасига туман меҳнат бўлими билан биргаликда иссиқхоналар қуриб берилди. Шунингдек, ушбу ҳудуддаги 6 та кам даромадли оилада яшовчи ёшлар ва хотин-қизлар «Асадбек орзу файз» фермер хўжалигига мавсумий ишга жалб этилди.

По предварительным подсчетам ООН в результате введения карантинных мер в связи с пандемией коронавируса COVID-19 во всем мире без работы остались примерно 1,6 миллиарда человек.
В таких сложных условиях обеспечение занятости молодежи и женщин, создание дня них благоприятных условий труда приобретает крайне важное значение. Совместно с активистами депутатских групп и организаций НДПУ на местах, а также молодежного крыла партии на местах ведется системная работа в данном направлении.
По инициативе депутата Ангренского городского кенгаша народных депутатов Мухсиддина Низомиддинова в махаллях «Тошбулок», «Ойдин», «Фойзобод», «Саид-ота» 55 безработных женщин и молодежи привлечены к сезонной работе в фермерском хозяйстве “Ilhom-Boburjon fayz”. Они обеспечены суточной выплатой, достаточной для обеспечения основных нужд и потребностей семьи.
Депутат Бустанлыкского районного кенгаша народных депутатов Абдухаким Абдуллаев передал проживающим в махалле «Паргос» 12 малообеспеченным и многодетным семьям продовольственные продукты. Кроме того, в руководимое депутатом общество с ограниченной ответственностью «Yalang’och g’isht zavodi” к постоянной работе привлечены 14 местных молодых людей.
По инициативе депутатов Уртачирчикского районного кенгаша народных депутатов Ферузы Бабашевой и Алтинай Тадженовой в приусадебных участках 5 нуждающихся семей, проживающих в районных махаллях «Йўнгичколи», «Ким Пен Хва» и «Фаровон», совместно с районным отделом труда организованы теплицы. Вместе с тем, 6 местных женщин и молодежи из малообеспеченных семей привлечены к сезонной работе в фермерское хозяйство «Асадбек орзу файз».