Олий Мажлис Сенати Кенгашининг навбатдаги сайёр мажлиси пойтахтимизнинг Яккасарой туманида бўлиб ўтди. Унда мазкур туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳолининг яшаш шароитларини янада яхшилашга доир дастурлар ижроси муҳокама қилинди.
Мажлисни Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Аввалроқ, Сенат ишчи гуруҳи томонидан Яккасарой туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳолининг яшаш шароитларини янада яхшилашга доир дастурлар ижроси ҳолати ўрганилиб, бу борада 2024 йилда қатор ишлар бажарилганлиги аниқланган эди.
Таъкидланганидек, туманни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича мақсадли кўрсаткичлар ортиғи билан бажарилган. Хусусан, 2024 йил якуни бўйича хизматлар ҳажми 23,4 трлн сўмни (118 фоизни), саноат ҳажмлари 7,8 трлн сўмни (109 фоизни), чакана савдо айланмаси 8,4 трлн сўмни (117 фоизни), қурилиш ишлари эса 5,1 трлн сўмни (128 фоизни) ташкил этган.
2024 йилнинг маҳаллий бюджет тушуми 151,6 млрд сўмни ташкил этиб, режа 151 фоизга бажарилди.
Туманда 2024 йилда 332,5 млн АҚШ долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилган ва хизматлар экспорти амалга оширилган.
Шунингдек, саноат ва хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантириш бўйича умумий қиймати қарийб 764,8 млрд сўмлик 13 та инвестиция лойиҳаси ишга туширилиб, 500 дан зиёд янги иш ўринлари яратилган.
Маҳалларда 127,8 млрд сўмлик 1 056 та микролойиҳа тўлиқ ишга туширилиб, улар доирасида 2 938 та янги иш ўринлари ташкил этилган.
Яккасарой тумани бўйича 200 дан ортиқ ёшларнинг ишсизлиги аниқланиб, уларнинг 101 нафари расмий ва доимий иш ўринларига жойлаштирилган.
Бундан ташқари, тумандан оқиб ўтувчи Бўрижар канали қирғоқларини мустаҳкамлаш ва ҳудудни ободонлаштириш учун 75,0 млрд сўм бюджет маблағлари ажратилган ҳамда ҳозирги вақтда тегишли ишлар бошлаб юборилган.
“Аёллар дафтари”нинг модулига киритилган 1 322 нафар аёлнинг 296 нафари ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилинган. Туман маҳаллаларида фаолият олиб бораётган хотин-қизлар фаолиятининг моддий-техник базасини яхшилаш мақсадида маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан замон талабларига жавоб берадиган сўнгги русумдаги 21та компьютер харид қилиб топширилган.
Шу билан бирга, мажлисда дастурларда назарда тутилган тадбирлар ижросини таъминлаш билан боғлиқ камчилик ва муаммолар мавжудлиги қайд этилди.
Хусусан, дастурларда белгиланган айрим лойиҳалар бўйича маблағлар ажратилмагани ва бунинг оқибатида тегишли тадбирлар бажарилмагани, фаолият кўрсатмаётган тадбиркорларнинг муаммолари ўрганилмаётгани, инвестиция лойиҳаларини бажаришда камчиликларга йўл қўйилгани танқид остига олинди.
Мажлис давомида дастурларда белгиланган вазифаларнинг ижросини таъминлаш юзасидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ахборотлари эшитилди.
Муҳокама якуни бўйича тегишли қарор қабул қилинди ҳамда Яккасарой туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга доир дастурлар ижросини таъминлашга қаратилган долзарб вазифалар белгиланди.

Очередное выездное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса состоялось в Яккасарайском районе столицы. На нем обсуждено исполнение программ по социально-экономическому развитию этого района и дальнейшему улучшению условий жизни населения.
Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
Ранее рабочей группой Сената изучено состояние исполнения программ по социально-экономическому развитию Яккасарайского района и дальнейшему улучшению условий жизни населения. Установлено, что в 2024 году в этом направлении проделана определенная работа.
Отмечалось, что целевые показатели по комплексному социально-экономическому развитию района перевыполнены. Так, по итогам 2024 года объем услуг составил 23,4 трлн сумов (118%), объем промышленного производства – 7,8 трлн сумов (109 %), розничный товарооборот – 8,4 трлн сумов (117%), а объем строительных работ – 5,1 трлн сумов (128%). Поступления местного бюджета в 2024 году составили 151,6 млрд сумов, план выполнен на 151%.
В районе в 2024 году произведено продукции на 332,5 млн долларов США и осуществлялся экспорт услуг.
Кроме того, запущено 13 инвестиционных проектов по развитию промышленности и сферы услуг на общую сумму около 764,8 млрд сумов, создано более 500 новых рабочих мест.
В махаллях полностью запущено 1 056 микропроектов на 127,8 миллиарда сумов, в рамках которых создано 2 938 новых рабочих мест.
В Яккасарайском районе выявлена более 200 безработных молодых людей, 101 из которых трудоустроен на официальные и постоянные рабочие места.
Кроме того, на укрепление берегов канала Бурижар, протекающего по району, и на благоустройство территории выделено 75,0 млрд сумов бюджетных средств. В настоящее время уже начата соответствующая работа.
Из 1322 женщин, включенных в модуль "Женской тетради," 296 вовлечены в оплачиваемые общественные работы. В целях улучшения материально-технической базы деятельности женщин, осуществляющих деятельность в махаллях района, за счет средств местного бюджета приобретен 21 компьютер последнего образца, отвечающие современным требованиям.
Наряду с этим, на заседании отмечалось, что имеются недостатки и проблемы, связанные с обеспечением исполнения мероприятий, предусмотренных в программах.
В частности, подвергнуто критике то, что по ряду проектов, предусмотренных в программах, не выделены средства, в результате чего не выполнены соответствующие мероприятия. Не изучаются проблемы бездействующих предпринимателей, допущены недостатки в реализации инвестиционных проектов.
В ходе заседания заслушаны информации руководителей ответственных министерств и ведомств по обеспечению исполнения задач, определенных в программах.
По итогам обсуждения принято соответствующее постановление и определены актуальные задачи, направленные на обеспечение исполнения программ социально-экономического развития Яккасарайского района.