Жорий йил 27 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига депутатлик сайлови нафақат партиямиз учун масъулиятли ҳамда муҳим сиёсий жараён, балки бутун халқимизнинг эртанги куни, фаровонлиги, давлатимизнинг равнақи, дунё ҳамжамиятидаги мавқеи, сиёсий имижи учун ҳам аҳамиятли ҳисобланади.
Сайлов демократиянинг энг муҳим белгиси, фуқаролар хоҳиш-иродаси ифодаланишининг мустаҳкам кафолатидир.
Сайловларни миллий сайлов қонунчилиги ҳамда халқаро сайлов стандартларига мувофиқ очиқ, ошкора, адолатли ва шаффоф ўтказишнинг тошу-тарозиси сифатида кузатувчилик институтининг ўрни беқиёс ҳисобланади.
Бугунги кунда партия ҳудудий кенгашлари партия фаоллари орасидан
11 032 нафар шахс кузатувчи сифатида танлаб олиниб, Марказий сайлов комиссиясининг e-saylov.uz ахборот тизимига киритиб мандатлар олинди.
Танлаб олинган кузатувчиларни сайлов куни ўз фаолиятларини самарали амалга оширишини таъминлаш мақсадида 2 босқичли ўқув семинар тренинги ташкил этиш режалаштирилди.
1-босқичда Қорақалпоғистон республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар партия кенгашлари раислари (14 нафар) ҳамда туман (шаҳар) кенгаш раисларини (208 нафар) ўқитилди.
2-босқичда ҳудудлар кесимида сайлов участка комиссиялари сони бўйича сараланган кузатувчиларни (жами 11 032 нафар) туман партия кенгаши раислари томонидан 22-24 октябрь кунлари ўқитиш режалаштирилган.
21 октябрь куни бўлиб ўтган ўқув семинарда партиянинг жаъми 222 нафар ходими “Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашларга сайловларнинг моҳияти, партия кузатувчисининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, овоз бериш вақти ва тартиби, муддатидан олдин овоз бериш ҳамда сайлов куни овоз бериш жараёнида кузатувчи ҳаракатларининг кетма-кетлиги каби мавзулар юзасидан тушунчалар берилди.

The elections of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local Councils of People's Deputies, which will be held on October 27 of this year, are not only a responsible and important political process for our party, but also important for the future prosperity, prosperity of our country, position in the world community, political image.
Elections are the most important sign of democracy, a reliable guarantee of the expression of the will of citizens.
The role of the observation institution is incomparable as an important factor in holding elections in an open, transparent, fair and transparent manner in accordance with national electoral legislation and international electoral standards.
Today, 11,032 people from among the party activists of the regional councils of the party were elected as observers, and the mandates were entered into the information system of the Central Election Commission e-saylov.uz.
It is planned to organize a two-stage training seminar to ensure that the selected observers can effectively carry out their activities on election day.
At the first stage, the chairmen of the party councils of the Republic of Karakalpakstan, regions, the city of Tashkent (14 people) and chairmen of district (city) councils (208 people) were trained.
At the second stage, it is planned to conduct training for observers selected by the number of precinct commissions (a total of 11,032 people) by the chairmen of the district council of the party on October 22-24.
At the educational seminar held on October 21, 222 party employees learned about the nature of the elections to the Legislative Chamber of the Supreme Assembly and local councils, the rights and responsibilities of a party observer, the time and procedure for voting, early voting and elections, and other details about the elections.