Парламент ва маҳаллий Кенгашларга бўлиб ўтадиган сайловга ҳам оз фурсат қолди. Халқ демократик партияси Сайловолди дастурининг мазмун-моҳиятини тушунтириш учун 18 октябрь куни Андижон вилояти марказидаги Иқтисодиёт ва қурилиш институтида пенсионер ва нуронийлар билан учрашув ўтказилди.
Мулоқотда пенсионер ва нуронийлардан ташқари жамоат фаоллари, фаол ёшлар ва аёллар, ижтимоий соҳа вакиллар ҳамда ОАВ ходимлари иштирок этди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси етакчилари сўзга чиқиб, дастурнинг асосий йўналишлари ва уларда акс этган таклифларнинг долзарблигини йиғилганларга тушунтириб беришди. Жумладан, соғлом қариш бўйича стратегияни илгари суриш орқали барча соҳаларда кекса одамларнинг фаол иштирокини рағбатлантириш, соғлиқ учун зарарли маҳсулот гуруҳларига солиқ юкини ошириш ва шу орқали соғлиқни сақлаш соҳасини қўллаб-қувватлаш интенсивлигини ошириш, болаларни интернет тармоғида хавфсизлигини таъминлаш бўйича миллий стратегияни қабул қилиш, киберхавфсизлик асослари, жумладан, онлайн фирибгарлик, онлайн таҳдидларни аниқлаш ва улардан ҳимоя қилиш бўйича ўқув дастурларини жорий этишга бағишланган ташаббуслар ўрин олгани айтиб ўтилди.
Халқ демократик партияси барча фуқаролар учун пенсия ва ижтимоий нафақалар инсоннинг ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондиришга етарли бўлишига эришишни мақсад қилгани таъкидланди.
Бундан ташқари дастурда пенсияни ёшини ўзгартирмасдан сақлаб қолиш бўйича сиёсатни давом эттириш аниқ белгилаб қўйилгани ҳаммага маъқул келди. Бинобарин дунёнинг энг ривожланган давлатларида ҳам пенсия ёши ўсиб бораётган бир паллада юртимизда олиб борилаётган бу борадаги сиёсат таҳсинга сазовор. Буни чуқур англаб етган Халқ демократик партияси ҳам бу сиёсатдан оғишмай уни давом эттиришни мақсад қилган.
Иштирокчиларнинг аксарияти пенсионер ва нуронийлар бўлгани учун таклифлар йиғилганларга маъқул келганини яшириб ўтиришмади. Бу уларга кўтаринки кайфият улашди.
Бир сўз билан айтганда дастурдан ўрин олган аҳоли ижтимоий ҳимоясига йўналтирилган ташаббуслар, иқтисодиётда давлатнинг фаол ролини сақлаб қолиш, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқ-имкониятини таъминлаш, Коммунал хизматларни тартибга солиш, тиббиёт, таълим соҳасини ислоҳ қилишга қаратилган таклифлар сайловчиларга манзур бўлди.
Учрашув давомида фаоллар йиғилганларни мамлакат ҳаётига дахлдор бўлган йирик сиёсий жараён – сайловда фаол бўлишга, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва унинг номзодларини қўллаб-қувватлашга чақирди.
Йиғилиш якунида сайловчилар ўзларини қизиқтирган саволлар билан масъулларга мурожаат қилишди ҳамда атрофлича жавоблар олишди.

До выборов в парламент и местные советы времени осталось мало. 18 октября в Институте экономики и строительства в центре Андижанской области прошла встреча с пенсионерами и представителями интеллигенции с целью разъяснения сути предвыборной программы Народно-демократической партии.
Помимо пенсионеров и интеллигенции, в диалоге приняли участие общественные активисты, активная молодежь и женщины, представители социальной сферы, работники СМИ.
Руководители Народно-демократической партии Узбекистана выступили и разъяснили основные направления программы и актуальность отраженных в них предложений. В частности, продвигая стратегию здорового старения, поощряя активное участие пожилых людей во всех отраслях, увеличивая налоговую нагрузку на группы вредных для здоровья групп товаров и тем самым повышая интенсивность поддержки сферы здравоохранения, детей. Стратегии интернет-безопасности, были предложены инициативы по внедрению учебных программ по основам кибербезопасности, включая онлайн-мошенничество, обнаружение и защиту онлайн-угроз.
Было отмечено, что Народно-демократическая партия стремится к тому, чтобы пенсии и социальные пособия для всех граждан были достаточными для полного удовлетворения потребностей человека.
Кроме того, все согласились с тем, что в программе четко прописано продолжение политики сохранения пенсии без изменения возраста. Поэтому в то время, когда пенсионный возраст повышается даже в самых развитых странах мира, политика, проводимая в этом отношении в нашей стране, заслуживает похвалы. Народно-демократическая партия, глубоко это осознавшая, намерена продолжать ее, не отклоняясь от этой политики.
Поскольку большинство участников были пенсионерами и представителями интеллигенции, они не скрывали, что предложения были приняты хорошо. Это придало им приподнитое настроение.
Словом, включенные в программу инициативы, направленные на социальную защиту населения, поддержание активной роли государства в экономике, обеспечение прав и возможностей лиц с ограниченными возможностями, регулирование сферы ЖКХ, медицины, образования, предложения, направленные на реформирование, были одобрены избирателями.
В ходе встречи активисты призвали собравшихся проявить активность в главном политическом процессе, затрагивающем жизнь страны, - выборах, поддержать Народно-демократической партии Узбекистана и ее кандидатов.