Гўзал ва ҳамиша навқирон Самарқанд шаҳри шу кунларда янада ўзгача чирой очган. Яқин кунларда мамлакатда яна бир муҳим сиёсий жараён ўтишини Самарқандда яшовчи ҳар бир фуқаро хабардор бўлиб, ҳис қилиб турибди.
Чунки Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг фаоллари, тарафдорлари, волонтёрлик гуруҳлари бўлажак сайловларни фаол тарғибот қилмоқда. Кўчаларга партиянинг бош шиори ҳамда номзодлари акс этган баннерлар осиб чиқилган. Самарқанд вилояти ҳамда шаҳрининг кўплаб ҳудудларида, жумладан “Алишер Навоий” номидаги истироҳат боғида махсус шохобча ташкил этилиб, партиянинг Сайловолди дастурдаги муҳим таклиф ва ташаббуслар мазмун-моҳияти тушунтириб борилмоқда.
Жойларда ўтказилаётган учрашувларда ҳар бир инсон фаровонлиги, жамиятимиз равнақи йўлида курашаётган партиянинг Сайловолди дастурини қўллаб-қувватлашга чақириб, унинг фаолияти ва ташаббусларига оид флаерлар, буклетлар ва янги дастур ўрин олган китобчалар аҳолига тарқатилмоқда. Сайловчилар билан мулоқотларда кучли ижтимоий-сиёсий қарашларга эга, жамият ҳаётида фаол, фидойи шахслар Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан депутатликка номзод қилиб кўрсатилгани таъкидланмоқда. Партиянинг таклиф ва ташаббусларининг мазмун-моҳияти, аҳамияти тушунтириляпти.
Хусусан, партия аҳолини арзон уй-жой билан таъминлаш ҳамда қурилиш соҳасида самарали назоратни таъминлашга эришиш учун қатор вазифаларни белгилаб олиш зарур деб ҳисоблайди. Камбағалларга жумладан, ногиронлиги бўлган шахслар, ногирон фарзандларни тарбиялаётган ота-оналар, оғир ижтимоий аҳволга тушган аёллар учун арзон уй-жойлар қурилишини янада кўпайтириш мақсадида “Ижтимоий турар жойлар тўғрисида”ги Қонунни қабул қилиш, қурилишлар устидан давлат назоратини кучайтириш, қурилиш жараёнларини тартибли, аҳолига ва атроф-муҳитга зарарсиз тартибда ташкил этиш, қурилишларда шовқин ва чанг-тўзон даражасини ўлчаш тизимини йўлга қўйиш, қурилишга оид талабларни кучайтириш, шу жумладан, қурилишларда яшил зона, мактаб, боғча, поликлиника, автотураргоҳ кабиларни инобатга олиш бўйича талабларни қонун даражасида қатъий белгилаш мақсадга мувофиқ деб ҳисоблайди.
Шунингдек, тарғибот тадбирларида партия ғояларининг асл мақсади ижтимоий тенглик, ижтимоий адолат принциплари асосида ишлаб чиқилгани, аҳолининг барча қатламлари манфаатларини ҳимоя қилиши таъкидланмоқда.

Красивый и всегда соврименный город Самарканд в эти дни стал еще более особенным. Каждый житель Самарканда осознает и чувствует, что в ближайшее время в стране произойдет еще один важный политический процесс.
Потому что активисты, сторонники, волонтерские группы Народно-демократической партии Узбекистана активно пропагандируют предстоящие выборы. На улицах были вывешены баннеры с главным лозунгом партии и кандидатами. Во многих районах Самаркандской области и города, в том числе в парке отдыха имени Алишера Навои, созданы специальные филиалы, разъясняется суть важных предложений и инициатив партии в предвыборной программе.
На митингах, проводимых на местах, всех призывают поддержать предвыборную программу партии, борющейся за благополучие нашего общества, а населению раздаются листовки, буклеты и буклеты с новой программой о ее деятельности и инициативы. В диалогах с избирателями отмечается, что от Народно-демократической партии Узбекистана в депутаты выдвигаются люди, имеющие сильные общественно-политические взгляды, активные в жизни общества, самоотверженные. Разъясняются суть и значение предложений и инициатив партии.
В частности, партия считает, что необходимо определить ряд задач по обеспечению работников доступным жильем и добиться эффективного контроля в строительной сфере. В целях дальнейшего увеличения строительства доступного жилья для малоимущих слоев населения, в том числе для лиц с ограниченными возможностями, родителей, воспитывающих детей-инвалидов, и женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, принятие Закона «О социальном жилье», усиление государственного контроля за строительством, упорядоченное строительство, процессов и организации экологически безопасным способом, создание системы измерения уровня шума и пыли в строительстве, ужесточение требований к строительству, в том числе строгое определение требований по учету зеленых зон, школ, детских садов, поликлиник, автостоянок в конструкции на правовом уровне считает целесообразными.
Также подчеркивается, что первоначальная цель идей партии была разработана на основе принципов социального равенства и социальной справедливости, и что она защищает интересы всех слоев населения.