Минимал истеъмол харажатларининг жорий этилиши ижтимоий тўловлар ва нафақаларнинг энг кам даражасини қайта кўриб чиқиш имконини берди. Бу 2021 йилнинг ўзида ногиронлар, шунингдек, боқувчисини йўқотган оилалар учун энг кам пенсия ва нафақалар миқдори 10 фоиздан 50 фоизгача оширилишига олиб келди. Бошқача айтганда, фаол ижтимоий сиёсат юритишга замин яратилди. Хусусан, бугунги кунда 2 млн.дан ортиқ одам ижтимоий нафақа билан таъминланган.
Камбағаллик чегараси белгиланди. Энди ким, нима учун камбағал экани аниқ-равшан бўлди. Ўз-ўзидан камбағаллик даражасини қисқартириш бўйича катта ислоҳотлар амалга оширила бошланди. Масалан, расмий маълумотларда келтирилган рақамларга эътибор берсак, камбағалликка қарши курашнинг янги тизими яратилган 2021 йилда камбағаллик даражаси 17 фоизни ташкил қилган. Бу 2021 йилда Ўзбекистон аҳолисининг 6 миллионга яқини камбағал қатламга мансублигини англатарди. 2023 йил якунларига кўра, Ўзбекистонда камбағаллик даражаси 11 фоизни ташкил қилмоқда.
Камбағалликни қисқартириш йўлида олиб борилаётган ишлар Халқ демократик партиясининг бу борадаги ғоя ва мақсадлари амалга ошиб бораётганини англатади.
Одамларга ёппасига кредит бериш ёки пул тарқатиш билан камбағалликни енгиб бўлмаслигини исботлашга ҳожат йўқ, албатта. Аксарият камбағал оилаларда меҳнатга лаёқатли инсонларимиз бор. Улар ишга жойлашса, бу ўз-ўзидан оилалар даромади ошишига хизмат қилади. Шу тариқа оила камбағалчиликдан чиқади. Шундан келиб чиқиб, дастлабки вазифаси кам таъминланган аҳолини ишга жойлаштириш бўлган “Темир дафтар”лар ташкил этилди.
Айни пайтда “Темир дафтар”лар оилаларни камбағалликдан чиқариш ишларини режали ташкил этишда, рўйхатдагиларга қараб кейинги ишларни мувофиқлаштиришда қўл келмоқда. Ёшлар ва аёллар дафтарлари ҳам касб-ҳунар ўргатиш, бандликни таъминлашда манзилли ёндашувни кучайтиришга хизмат қиляпти.
Энг муҳими, бу ишлар орқали тушкун кайфиятда бўлган оилалар боқимандалик руҳиятидан чиқиши, бандлик даражаси ошиши йўлида муҳим қадамлар қўйилмоқда. Мазкур жараёнда ЎзХДП таклифлари инобатга олиниб, депутатларимиз ташаббуслари амалга ошаётгани эътиборли, албатта. Демак, ғояларимиз ҳаётий, ҳаракатларимиз бесамар кетмаяпти.

The introduction of minimum consumption expenditure made it possible to revise the minimum level of social payments and allowances. This increased minimum pensions and allowances for disabled and bereaved families from 10% to 50% in 2021. In other words, the ground has been created for conducting an active social policy. In particular, more than 2 million people are provided social benefits today.
A poverty line has been set. Now, it is clear who is poor and why. Major poverty reduction reforms have begun. For example, according to official data, the poverty rate was 17 percent in 2021, when the new anti-poverty system was created. This means that in 2021, about 6 million of the population of Uzbekistan belongs to the poor class. According to the results of 2023, the poverty rate in Uzbekistan is 11 percent.
The work carried out to reduce poverty means that the ideas and goals of the People’s Democratic Party are being realized.
Of course, there is no need to prove that poverty cannot be overcome by giving people loans or handing out money. Most low-income families have people who can work. If they get a job, it will increase the family’s income, which will help the family get out of poverty. Based on this, the “Iron Register” was established, the initial task of which was to employ low-income residents.
Currently, the “Iron Register” helps plan the work to lift families out of poverty and coordinates further work depending on those on the list. Youth and women’s registers also strengthen the targeted approach to vocational training and employment.
The most important thing is that through these works, essential steps are being taken to help families in a depressed mood get out of the breadwinner mentality and increase employment. In this process, it is noteworthy that the proposals of the People’s Democratic Party are taken into account, and the initiatives of our deputies are implemented. So, our ideas are vital, and our actions are not going in vain.