27 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси миллий мудофаа вазири Ҳулуси Акарни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, кўп асрлик дўстлик ва биродарлик ришталарига асосланган ҳамда кейинги уч йилда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган Ўзбекистон-Туркия стратегик шериклик муносабатлари ҳар томонлама жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Ҳулуси Акар Ўзбекистон Республикаси Президентига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳарбий ва ҳарбий-техник ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди, шунингдек, кейинги йилларда мудофаа соҳасида амалга оширилган қўшма тадбирлар якунлари сарҳисоб қилинди.
Ўзбекистон ва Туркия мудофаа идоралари ўртасида ўрнатилаётган амалий ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари сифатида ҳарбий кадрларни ўқитиш бўйича дастурларни амалга ошириш, ихтисослаштирилган олий таълим муассасалари ўртасида алоқаларни йўлга қўйиш, қўшин бўлинмаларини тайёрлаш бўйича тажриба алмашиш белгиланди.
Минтақадаги замонавий хатарлар ва хавфсизликка таҳдидларга қарши биргаликда курашишнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Туркия миллий мудофаа вазири ҳарбий ва ҳарбий-техник соҳаларда кенг кўламли ҳамкорликка тайёр эканини таъкидлади.

President Shavkat Mirziyoyev has received Hulusi Akar, Minister of National Defense of the Republic of Turkey, who arrived in our country on a visit.
Warmly greeting the guest, the head of our state noted with satisfaction the dynamic comprehensive development of the Uzbek-Turkish strategic partnership built on centuries-old bonds of friendship and brotherhood, which has been raised to a qualitatively new level over the past three years by joint efforts.
Hulusi Akar sincerely thanked the President of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed the best wishes of the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
The meeting served to consider the current state and prospects of military and military-technical cooperation between our two countries, as well as the results of joint activities carried out in recent years in the sphere.
Important areas of practical interaction established between the defense ministries of Uzbekistan and Turkey are the implementation of programs in the field of training military personnel, developing contacts among specialized higher education institutions, exchanging experience in training military units.
Topical issues in the joint counteraction to contemporary challenges and threats to security in the region were discussed.
The Minister of National Defense of Turkey confirmed readiness for further full-scale cooperation with Uzbekistan in the military and military-technical spheres.