Ўзбекистон ХДП Пискент туман кенгашининг ҳаракат дастури асосида 2019 йил 4-чорагида Президентимизнинг 2016 йил 29 декабрдаги 2017-2021 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорининг тумандаги ижросини ўрганилди. Халқ депутатлари туман кенгашидаги Ўзбекистон ХДП гуруҳи аъзолари ҳудуддаги қатор МТМда бўлди. Ишчи гуруҳ раиси этиб, Ижтимоий маданий масалалар бўйича доимий комиссия раиси, туман Кенгаши депутати Р.Эргашева тайинланди.
Аввалроқ мазкур масала юзасидан туман ҳокимининг қурилиш бўйича ўринбосари С.Исақулов, МТМ туман раҳбари Г.Эрназарова, ёшлар масалалари бўйича ҳоким ўринбосари И.Раимқуловага депутатлик сўрови билан мурожаат қилинган. Туман кенгашига фуқаролардан бўлган мурожаатлар асосида вазият ўрганилди.
Саидобод МФЙ ҳудудидаги 19-мактабгача таълим муассасасида янги 200 ўринли боғча қурилиши олиб борилмоқда. Ҳозирга қадар 65 фоиз иш бажарилган. Ушбу жараёнга 42 нафар ишчи жалб қилинган. Муассаса 8 декабрга битказиб берилиши режалаштирилган. Қурилиш жадаллик билан олиб борилмоқда.
“Файзиобод” МФЙдаги 120 ўринга мўлжалланган янги боғча ҳақида бундай, деб бўлмайди. Тез орада ишга туширилиши режалаштирилган муассасада қурилиш 50 фоизга ҳам етказилмаган. “Мустақиллик” МФЙдаги 150 болани қамраб олишга мўлжалланган мактабгача таълим муассасасида ҳам қурилиш бошланган. Бироқ натижада 46 фоизни кўрсатмоқда. “Дўстлик” маҳалласида маблағ йўқлиги сабали тўхтаб иши тўхтатилан болалар боғчасининг ҳолати бошқаларданда паст кўрсаткичда. 120 нафар қора кўз кутиб турган иншоотнинг атиги 20 фоизи қуриб битказилган холос.
Депутатларнинг кейинги манзили “Майлобод” маҳалласи бўлди. У ердаги 90 ўринли 4 мактабгача таълим муассасасида 2018 йилнинг сентябрь ойида таъмирлаш ишлари бошланган. Боғча болалари ўтган давр давомида тумандаги 6 МТМнинг қўшимча хоналарига қатнамоқда. Вақтинчалик бориб туриши керак бўлган ҳолатда, бир йилдан ошибдики, таъмирлаш ниҳоясига етказилмаган. Ота-оналарнинг мурожаатлари асосида ҳолат ўрганилиб, қурилиш ишлари учун маблағ ажратилди. Бугунги кунда иш олиб борилмоқда.
3 МТМ тумандаги Холқиберди МФЙ худудида жойлашган. Муассаса 120 ўринга мўлжалланган. Айни пайтда қурилиш ишлари 91 фоизга етказилган. Қолан қисми маблағ етмагани сабабли тўхтаб турибди. Мазкур ҳолат ҳам ишчи гуруҳи аъзоларининг эътиборидан четда қолмади.
Депутатлар ҳар бир камчилик, бажарилмаган ишлар сабаби атрофлича ўрганди. Масалани партия гуруҳи ва доимий комиссия йиғилишларида муҳокама қилиш, шунингдек, сессияга олиб чиқишга келишиб олинди.

В соответствии с программой действий Пскентского районного кенгаша народных депутатов НДПУз изучено исполнение на местах Постановления Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования на 2017-2021 годы» от 29 декабря 2016 года в 4-м квартале 2019 года. Члены партийной группы НДПУз в районном кенгаше народных депутатов побывали в расположенных на территории ряде дошкольных образовательных учреждений. Председателем рабочей группы назначена председатель постоянной комиссии по вопросам социально-культурного развития, депутат районного совета Р.Эргашева.
Ранее заместителю хокима района по вопросам строительства С.Исакулову, руководителю районного отделения дошкольного образования Г.Эрназаровой и заместителю хокима по вопросам молодежи И.Раимкуловой были направлены депутатские запросы по данному вопросу. Ситуация была тщательно изучена на основе обращений граждан.
На территории схода граждан махалли Саидобод продолжается строительство детского сада на 200 мест. К настоящему времени выполнена большая часть намеченных работ. К строительству привлечены 42 рабочих. Учреждение планируется сдать в эксплуатацию к 8 декабря. Поэтому, работа здесь ведется ускоренными темпами.
А вот в возводимом в СГМ «Файзиобод» дошкольном образовательном учреждении, рассчитанном на 120 мест, ситуация совсем иная. Здесь не выполнено даже 50 процентов намеченных работ. Тоже самое можно сказать и о возводимом на территории СГМ «Мустакиллик» ДОУ на 150 мест. Самый низкий показатель строительных работ зафиксирован в возводимом в махалле «Дустлик» детском саду. Из-за отсутствия средств строительство временно приостановлено. Сооружение, открытие которого с нетерпением ждут 120 детей, построено лишь на 20 процентов.
Следующим в маршруте депутата стала махалля «Майлобод». В расположенном здесь дошкольном образовательном учреждении на 90 мест ремонтная работа была начата аж в сентябре прошлого года. С тех пор дети посещают дополнительные помещения другого ДОУ. На основе обращений родителей данная проблема была также тщательно изучена, выделены необходимые средства. В результате, строительно-ремонтная работа возобновлена и продолжается активными темпами.
Возводимая на территории СГМ Холкиберди ДОУ №3 рассчитана на 120 мест. К настоящему времени здесь выполнен 91 процент намеченных работ. Однако, из-за нехватки средств строительство пришлось временно приостановить. Эта проблема также не осталась без внимания рабочей группы.
Депутаты тщательно изучили каждый объект, каждую проблему, причины отставания от графика. Договорились обсудить и решить эти вопросы на заседаниях партийной группы и постоянной комиссии, а также вынести их для обсуждения на сессии.