Ўзбекистон ХДП Пискент туман кенгашининг ҳаракат дастури асосида 2019 йил 4-чорагида Президентимизнинг 2016 йил 29 декабрдаги 2017-2021 йилларда мактабгача таълим тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорининг тумандаги ижросини ўрганилди. Халқ депутатлари туман кенгашидаги Ўзбекистон ХДП гуруҳи аъзолари ҳудуддаги қатор МТМда бўлди. Ишчи гуруҳ раиси этиб, Ижтимоий маданий масалалар бўйича доимий комиссия раиси, туман Кенгаши депутати Р.Эргашева тайинланди.
Аввалроқ мазкур масала юзасидан туман ҳокимининг қурилиш бўйича ўринбосари С.Исақулов, МТМ туман раҳбари Г.Эрназарова, ёшлар масалалари бўйича ҳоким ўринбосари И.Раимқуловага депутатлик сўрови билан мурожаат қилинган. Туман кенгашига фуқаролардан бўлган мурожаатлар асосида вазият ўрганилди.
Саидобод МФЙ ҳудудидаги 19-мактабгача таълим муассасасида янги 200 ўринли боғча қурилиши олиб борилмоқда. Ҳозирга қадар 65 фоиз иш бажарилган. Ушбу жараёнга 42 нафар ишчи жалб қилинган. Муассаса 8 декабрга битказиб берилиши режалаштирилган. Қурилиш жадаллик билан олиб борилмоқда.
“Файзиобод” МФЙдаги 120 ўринга мўлжалланган янги боғча ҳақида бундай, деб бўлмайди. Тез орада ишга туширилиши режалаштирилган муассасада қурилиш 50 фоизга ҳам етказилмаган. “Мустақиллик” МФЙдаги 150 болани қамраб олишга мўлжалланган мактабгача таълим муассасасида ҳам қурилиш бошланган. Бироқ натижада 46 фоизни кўрсатмоқда. “Дўстлик” маҳалласида маблағ йўқлиги сабали тўхтаб иши тўхтатилан болалар боғчасининг ҳолати бошқаларданда паст кўрсаткичда. 120 нафар қора кўз кутиб турган иншоотнинг атиги 20 фоизи қуриб битказилган холос.
Депутатларнинг кейинги манзили “Майлобод” маҳалласи бўлди. У ердаги 90 ўринли 4 мактабгача таълим муассасасида 2018 йилнинг сентябрь ойида таъмирлаш ишлари бошланган. Боғча болалари ўтган давр давомида тумандаги 6 МТМнинг қўшимча хоналарига қатнамоқда. Вақтинчалик бориб туриши керак бўлган ҳолатда, бир йилдан ошибдики, таъмирлаш ниҳоясига етказилмаган. Ота-оналарнинг мурожаатлари асосида ҳолат ўрганилиб, қурилиш ишлари учун маблағ ажратилди. Бугунги кунда иш олиб борилмоқда.
3 МТМ тумандаги Холқиберди МФЙ худудида жойлашган. Муассаса 120 ўринга мўлжалланган. Айни пайтда қурилиш ишлари 91 фоизга етказилган. Қолан қисми маблағ етмагани сабабли тўхтаб турибди. Мазкур ҳолат ҳам ишчи гуруҳи аъзоларининг эътиборидан четда қолмади.
Депутатлар ҳар бир камчилик, бажарилмаган ишлар сабаби атрофлича ўрганди. Масалани партия гуруҳи ва доимий комиссия йиғилишларида муҳокама қилиш, шунингдек, сессияга олиб чиқишга келишиб олинди.

In accordance with the action program of Pskent District Council of People’s Deputies of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, the local implementation of the President’s Resolution “On measures for further improving the system of preschool education for 2017-2021” of December 29, 2016 in the 4th quarter of 2019 was studied. Members of the party group of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the district council of people's deputies visited several preschool education institutions in the territory. Chairman of the standing commission on socio-cultural development, deputy of the district council R. Ergasheva was appointed the Chairman of the working group.
Earlier, deputy khokim of the district on construction issues S. Isakulov, head of the district department of preschool education G. Ernazarova and deputy khokim on youth issues I. Raimkulova were sent deputy requests on this issue. The situation was carefully studied based on the appeals of citizens.
On the territory of the citizens’ assembly of Saidobod makhalla, construction of a kindergarten for 200 places continues. To date, most of the planned work has been completed. 42 workers were involved in the construction. The facility is scheduled to be commissioned by December 8. Therefore, the work is being carried out at an accelerated pace.
But in the preschool education institution with 120 places being built in Fayziobod CAM, the situation is completely different. Not even 50 percent of the intended work has been completed here. The same thing can be said about the PEI with 150 places that is being built on the territory of CAM Mustakillik. The lowest rate of construction work is recorded in the kindergarten that is being built in Dustlik makhalla. Due to lack of funds, construction is temporarily suspended. The construction, the opening of which is being eagerly awaited by 120 children, is only 20 percent completed.
Maylobod makhalla was the next on the deputy’s route. In the 90-place preschool education institution located here, repair work has started already in September last year. Since then, children have been visiting additional facilities at another PEI. Based on the appeals of parents, this problem was also carefully studied, the necessary funds were allocated. As a result, construction and repair work has been resumed and continues at an active pace.
Built on the territory of CAM Kholkiberdi PEI No. 3 is designed for 120 places. To date, 91 percent of the planned work has been completed here. However, due to lack of funds, construction had to be temporarily suspended. This problem also did not go unnoticed by the working group.
Deputies carefully studied every object, every problem, the reasons for the lag behind the schedule. They agreed to discuss and resolve these issues at meetings of the party group and the standing commission, as well as submit them for discussion at the session.