Шу кунларда ҳудудларда Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастури лойиҳасини ҳар томонлама такомилига етказиш учун жамоатчилик муҳокамалари бўлиб ўтмоқда. Бухоро вилояти Касаба уюшмаси залида ўтказилган мулоқотда партия аъзолари, ҳудуддаги фаоллар, бошланғич партия ташкилотлари етакчилари, турли соҳа мутахассислари иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси У. Иноятов йиғилганларни янги Сайловолди дастури лойиҳаси концепцияси билан таништирди.
Таъкидланганидек, партия ижтимоий тенглик ва адолат, қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқаролар ҳамжиҳатлиги ва ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш, ҳар бир инсон учун ижтимоий тенглик ва адолат тамойиллари асосида муносиб яшаш шароитини яратиш каби мақсадлардан келиб чиққан ҳолда янги дастурий ҳужжатини шакллантирмоқда.
Кейинги беш йиллик учун 10 та йўналиш, 15 та стратегик қадамдан иборат устувор вазифалар белгилаб олинмоқда. Хусусан, кучли ижтимоий сиёсат юритиш, эҳтиёжманд аҳоли қатламини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, арзон уй-жой ва сифатли коммунал хизматлар кўрсатиш, малакали тиббий хизмат, ногиронлиги бўлган шахсларнинг талаб ва эҳтиёжлари, қонуний ҳуқуқ ва манфаатлари таъминланишига эришиш, мамлакатнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш каби масалаларга устувор аҳамият берилмоқда.
Мисол учун, кам даромадли фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини ҳимоя қилишда адвокатура ва юридик хизматларнинг ижтимоий мақбуллигини таъминлаш, бепул маслаҳат берадиган “юридик клиника”лар тармоғини ривожлантиришга урғу берилаётгани ҳаётий зарурат эканлиги таъкидланди.
Дастурда шунингдек, ижтимоий ҳаётимиздаги мавжуд муаммоларнинг конкрет ечимлари акс эттирилаётган бўлиб, банклар таклиф этаётган кредит механизмлари ижтимоий адолат принципларига мувофиқ бўлишига эътибор қаратилмоқда. Шунингдек, ипотека кредити тўлови бўйича қарздорлик юзага келганлиги сабабли гаровга қўйилган кўчмас мулкни фуқарога ўзига қулай нархда сотиш имконини бериш масаласи ҳам ижтимоий адолат тамойилларига мос ва хос бўлиши эътироф этиб ўтилди.
Қатнашчилар Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурига киритиш режалаштирилаётган ғоя ва ташаббуслар билан батафсил танишар экан, уларнинг халқ манфаатлари нуқтаи-назаридан ёндошилганлиги, мамлакатда ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашга йўналтирилганлигини ҳар томонлама маъқуллашди.
Муҳокамада иштирокчилар соғлиқни сақлаш, янада сифатли коммунал хизматларни йўлга қўйиш, бандликни таъминлаш бўйича фикр-мулоҳаза ва таклифларини билдиришди.

В эти дни в регионах проходят общественные обсуждения по доработке проекта новой предвыборной программы Народно-демократической партии Узбекистана. В диалоге, состоявшемся в зале Профсоюза Бухарской области, приняли участие члены партии, региональный актив, руководители первичных партийных организаций, специалисты в различных областях.
На заседании председатель Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана У. Иноятов представил собравшимся концепцию нового проекта предвыборной программы.
Как отмечается, партия формирует новый программный документ, исходя из целей социального равенства и справедливости, верховенства закона, обеспечения прав человека, укрепления гражданской солидарности и социальной стабильности, создания достойных условий жизни для каждого человека на основе принципов социального равенство и справедливость.
На ближайшие пять лет определяются приоритетные задачи, состоящие из 10 направлений и 15 стратегических шагов. В частности, такие вопросы, как проведение сильной социальной политики, оказание всесторонней поддержки нуждающемуся населению, обеспечение доступным жильем и качественными коммунальными услугами, квалифицированными медицинскими услугами, обеспечение потребностей и потребностей, законных прав и интересов инвалидов, приоритетное внимание уделяется повышению интеллектуального потенциала страны.
Например, было подчеркнуто, что при защите нарушенных прав малообеспеченных граждан крайне важно обеспечить социальную приемлемость адвокатско-юридических услуг, развивать сеть «юридических клиник», предоставляющих бесплатные консультации.
Программа также отражает конкретные решения существующих проблем в нашей общественной жизни, уделяя особое внимание соответствию кредитных механизмов, предлагаемых банками, принципам социальной справедливости. Также было признано, что вопрос о разрешении гражданину продать заложенное недвижимое имущество по удобной для него цене в связи с задолженностью по ипотечному кредиту соответствует принципам социальной справедливости.
Знакомясь с идеями и инициативами, которые планируется включить в новую предвыборную программу Народно-демократической партии Узбекистана, участники полностью подтвердили, что они подходили с точки зрения интересов народа и направлены на укрепление социальной стабильности в стране.
В ходе дискуссии участники высказали свои мнения и предложения по вопросам здравоохранения, повышения качества коммунальных услуг, обеспечения занятости.