Хабар берилганидек, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Сайлов комиссиясидан сайловда қатнашишга ижозат олди. Шу кунларда ҳудудларда партиянинг янги Сайловолди дастури лойиҳасини ҳар томонлама такомиллаштириш учун жамоатчилик муҳокамалари бўлиб ўтмоқда.
Муҳокамаларда партия фаоллари, хайрихоҳлар, турли соҳа мутахассислари, кенг жамоатчилик вакиллари ўз фикр-мулоҳаза ҳамда таклифлари билан фаол иштирок этмоқда.
Қорақалпоғистон Республикасидаги Иброҳим Юсупов номидаги ижод мактабида янги Сайловолди дастури лойиҳасининг жамоатчилик муҳокамаси ўтказилди. Унда партия аъзолари, ҳудуддаги фаоллар, бошланғич партия ташкилотлари етакчилари, ижтимоий соҳа, хусусан, таълим, тиббиёт соҳаси вакиллари қатнашди.
Мулоқотда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов йиғилганларни янги Сайловолди дастури лойиҳаси концепцияси билан таништирди.
Таъкидланганидек, партия ўз дастурий ҳужжатини ижтимоий адолат ва тенглик, ижтимоий бирдамлик, ижтимоий демократия ғояларига асосланган ҳолда ижтимоий демократик давлатни барпо этиш мақсадидан келиб чиқиб шакллантирмоқда.
Дастурда кучли ижтимоий сиёсатни амалга ошириш, арзон уй-жой ва сифатли коммунал хизматлар кўрсатиш, малакали тиббий хизмат, мамлакатнинг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш каби 10 та йўналишда 100 га яқин мақсад белгилаб олинмоқда.
Мисол учун, пенсия тизимини ислоҳ қилиш, давлат хизматларини кўрсатиш ёки жарима бўйича тушумларни тўлиқлигича давлат бюджетига йўналтириш, маҳаллий инвесторларни қўллаб-қувватлаш ва уларга хорижий инвесторлар билан бир хил имтиёзлар бериш масалалари принципиал аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Кредит механизмларини ижтимоий адолат принципига мувофиқлаштириш, гаровга қўйилган мулкни кредит олган шахсга сотиш имконини бериш билан билан боғлиқ ғоя кам даромадли фуқаролар учун муҳим аҳамиятга эга экани билдирилди.
Муҳим ижтимоий қарорлар қабул қилишда ижро ҳокимиятининг сиёсий партиялар билан маслаҳатлашиш институтини жорий қилиш масаласи депутатлар, бошланғич партия ташкилотлари етакчилари томонидан қўллаб-қувватланди.
Қатнашчилар Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг янги Сайловолди дастурига киритиш кўзда тутилаётган ғоя ва ташаббуслар билан атрофлича танишар экан, уларнинг ижтимоий тенглик ва адолат тамойилларига асосланганлиги, камбағалликни қисқартириш, барқарор даромад манбаини мустаҳкамлашга йўналтирилганлигини ҳар жиҳатдан маъқуллашди.
Муҳокамада иштирокчилар таълим, соғлиқни сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлигини кучайтириш, кўп қаватли уйлар атрофини ободонлаштириш таъминлаш бўйича фикр-мулоҳаза ва таклифларини билдиришди.

Как сообщалось, Народно-демократическая партия Узбекистана получила разрешение от Центральной избирательной комиссии на участие в выборах. В эти дни в регионах проходят общественные обсуждения по всестороннему совершенствованию проекта новой предвыборной программы партии.
В обсуждениях активно участвуют активисты партии, ее сторонники, специалисты в различных областях, представители широкой общественности, высказывая свои мнения и предложения.
Общественное обсуждение проекта новой Предвыборной программы состоялось в школе творчества имени Ибрагима Юсупова Республики Каракалпакстан. В нем приняли участие члены партии, активисты в регионах, руководители первичных партийных организаций, представители социальной сферы, в частности, в сфере образования и медицины.
На встрече председатель Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов представил участникам концепцию нового проекта Предвыборной программы.
Отмечалось, что партия формирует свой программный документ, основываясь на идее социальной справедливости и равенства, социальной солидарности, социальной демократии, исходя из цели построения социал-демократического государства.
В программе поставлено около 100 целей по 10 направлениям, среди которых проведение сильной социальной политики, обеспечение доступного жилья и предоставления качественных коммунальных услуг, квалифицированных медицинских услуг, повышение интеллектуального потенциала страны.
Например, отмечалось, что принципиальное значение имеют вопросы реформирования пенсионной системы, направление поступлений от государственных услуг или от штрафов полностью в государственный бюджет, поддержки местных инвесторов и предоставления им тех же льгот, что и иностранным инвесторам.
Подчеркнуто, что идея приведения кредитных механизмов в соответствие с принципом социальной справедливости, позволяющая реализовать заложенное имущество заемщику, имеет важное значение для малообеспеченных граждан.
Вопрос о введении института консультаций исполнительной власти с политическими партиями при принятии важных социальных решений был поддержан депутатами, лидерами первичных партийных организаций.
Знакомясь с идеями и инициативами, которые планируется включить в новую Предвыборную программу Народно-демократической партии Узбекистана, участники всестороннее подтвердили, что они основаны на принципах социального равенства и справедливости, направлены на сокращение бедности и укрепление стабильного источника дохода.
В ходе обсуждения участники высказали свои мнения и предложения по улучшению сферы образования, здравоохранения, безопасности дорожного движения, благоустройству территорий возле многоэтажных домов.