“Оилавий (маиший) зўравонликлардан ҳимоялаш чоралари кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси қуйи палатанинг навбатдаги мажлисида кўриб чиқилди. Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзоси Мавжуда Ҳасанова депутатларни лойиҳа билан таништирар экан, баъзи масалаларга ҳам тўхталиб ўтди.
— Ўзбек халқи учун оиланинг муқаддаслигини сақлаб қолиш, уни мустаҳкамлаш давлатимизнинг энг муҳим вазифаларидан биридир. Минг афсуски, оилаларнинг мустаҳкамлигини таъминлашга қаратилган бир қатор ислоҳотлар амалга оширилишига қарамай, оилавий (маиший) зўравонлик ҳолатлари ортиб бораётганлиги ачинарли ҳолат.
Хусусан, 2023 йилда оилавий-маиший зўравонликка учраган хотин-қизларга 40 055 та ҳимоя ордерлари расмийлаштирилган бўлса, жорий йилнинг 6 ойида бу кўрсаткич 21 818 тани ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига (14 583) нисбатан 3 001 тага ёки 20 фоизга кўпайган. Шуни инобатга олган ҳолда, соҳадаги мавжуд муаммо ва ҳуқуқий бўшлиқларни бартараф этиш мақсадида қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Лойиҳада қуйидагилар назарда тутилмоқда, биринчидан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 592-моддаси (Оилавий (маиший) зўравонлик) ва Жиноят кодексининг 1261-моддаси (Оилавий (маиший) зўравонлик) болага, васийлик ёхуд ҳомийлик остида бўлган вояга етмаган шахсга нисбатан оилавий зўравонлик қилганлик учун жавобгарлик билан тўлдирилмоқда.
Иккинчидан, Жиноят-процессуал кодексининг 583-моддасига ўзгартириш киритилиб, оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ ишлар юзасидан ярашув тўғрисидаги ариза суд муҳокамасининг исталган босқичида, аммо суд алоҳида хонага (маслаҳатхонага) киришидан олдин яъни оилавий (маиший) зўравонлик содир этган шахс фақат судда ярашув тўғрисида ариза бериш ҳуқуқига эга бўлиши белгиланмоқда.
Мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши келгусида оилавий (маиший) зўравонлик билан боғлиқ жиноят ишларини ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона кўриб чиқилишига, тазйиқ ва зўравонлик содир этган шахсни ижобий томонга ўзгаришга, болалар ва хотин-қизларнинг тазйиқ ва зўравонликка учрашини олдини олиш самарадорлиги ошишига ҳамда оилалардаги маънавий-ахлоқий муҳитни, шунингдек хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларига оид халқаро индексларда мамлакатимизнинг ўрнини яхшилашга хизмат қилади.

На очередном заседании нижней палаты рассмотрен проект закона о внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности в связи с усилением мер защиты от семейного (бытового) насилия. Член фракции НДП Узбекистана Мавлюда Хасанова, представляя проект депутатам, также остановилась на некоторых вопросах.
- Для узбекского народа сохранение святости семьи и ее укрепление – одна из важнейших задач государства. К сожалению, несмотря на реализацию ряда реформ, направленных на обеспечение стабильности семьи, участились случаи семейного (домашнего) насилия.
В частности, в 2023 году женщинам, подвергшимся семейному и домашнему насилию, было выдано 40 055 охранных ордеров, тогда как за 6 месяцев текущего года этот показатель составил 21 818, значит, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (14 583) увеличился на 3 001 случаев, или 20%. С учетом этого, был разработан законопроект, направленный на устранение существующих проблем и правовых пробелов в сфере.
Проектом предусмотрено, во-первых, статья 592 (Семейное (бытовое) насилие) Кодекса об административной ответственности и ст. 1261 (Семейное (бытовое) насилие) Уголовного кодекса дополняется ответственностью за совершение семейного насилия в отношении ребенка, несовершеннолетнего, находящегося под опекой или попечительством.
Во-вторых, вносится изменение в статью 583 Уголовно-процессуального кодекса и теперь заявление о примирении по делам, связанным с семейным (домашним) насилием, может быть подано на любой стадии судебного разбирательства, но до входа суда в отдельное помещение (совещательную комнату), то есть лицо, совершившее семейное (домашнее) насилие, получает право подавать заявление о примирении только на суде.
Принятие данного законопроекта позволит в будущем обеспечить всестороннее, полное и беспристрастное рассмотрение уголовных дел, связанных с семейным (домашним) насилием, изменить в положительную сторону личность, совершившую притеснение и насилие, повысить эффективность предупреждения от столкновения детей и женщин с притеснениями и насилием, послужит укреплению духовно-нравственной среды в семьях, а также улучшению позиции нашей страны в международных индексах, связанных с правами женщин и детей.