Ҳудудларда аҳолининг дардига қулоқ тутиш, уларни ташвишга солаётган масала ва муаммоларни ҳал этиш борасида сенаторлар томонидан тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, жойларда бевосита аҳоли вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари билан учрашувлар ҳамда ижтимоий объектларга ташрифлар чоғида кўтарилган, ўз ечимини кутаётган масалалар назоратга олинмоқда.
Хусусан, сенаторларнинг Қашқадарё вилоятида ўтказилган учрашувлари чоғида халқ депутатлари Қашқадарё вилояти Кенгаши депутати, ЎзХДП депутатлик гуруҳи аъзоси Абдимурат Базаров томонидан Қамаши тумани “Ғиштли” қишлоғининг 6 600 нафардан зиёд аҳолисини тоза ичимлик суви билан таъминлаш масаласини давлат дастурларига киритиш бўйича амалий ёрдам сўралган эди.
Ушбу мурожаат Сенатнинг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси сўровига асосан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда “Ўзсувтаъминот” АЖ томонидан ўрганиб чиқилди.
Натижада Қамаши туманидаги “Ғиштли” МФЙда мавжуд 3 та сув олиш иншоотига янги насос ва қўшимча электр жиҳозлари ўрнатилиб, сув олиш иншоотлари фаолияти қайта тикланди ва аҳоли ичимлик суви билан таъминланди.
Шунингдек, халқ депутатлари Қашқадарё вилояти Кенгаши депутати, ЎзХДП депутатлик гуруҳи аъзоси Январ Иноятов Қарши магистрал каналидан фойдаланиш бошқармасининг насос агрегатлари бир маромда ишлаши учун уларни зарур электр энергияси билан таъминлашда амалий ёрдам сўраган.
Чунки Қарши магистрал каналидан фойдаланиш бошқармасининг 5 та сув ҳайдаш насоси электр энергиясидан бўлаётган узилишлар сабабли тўлиқ қувватда ишламаётган эди. Бу эса фермер ва деҳқон хўжаликлари ҳамда аҳолига экин майдонларини суғориш ишларида қийинчиликлар туғдириб, уларнинг ҳақли эътирозига сабаб бўлаётганди.
Сенатнинг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар ҳамкорлигида олиб борилган саъй-ҳаракатлар натижасида Қарши магистрал каналидан фойдаланиш бошқармасига ўрнатилган тартибда ҳар ойда электр энергиясининг шартномавий миқдорига қўшимча лимитлар ажратилиб, тегишли ўзгартиришлар киритилмоқда. Ҳозирги вақтда мазкур бошқармага қарашли насос станциялари каскадида 5 қатор насос агрегатлари бир маромда ишламоқда. Шунингдек, уларни барқарор электр энергияси билан таъминлаш бўйича Энергетика вазирлиги томонидан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга тегишли кўрсатмалар берилди.

В регионах сенаторы проводят системную работу по изучению и решению волнующих население вопросов и проблем.
В частности, на местах контролируются ждущие своего решения вопросы, поднятые непосредственно во время встреч с представителями населения, депутатами местных Кенгашей и посещений социальных объектов.
В частности, во время встреч сенаторов в Кашкадарьинской области депутат Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов, член депутатской группы НДПУз Абдимурат Базаров просил оказать практическую помощь по включению в государственные программы вопроса обеспечения чистой питьевой водой более 6 600 жителей кишлака «Гиштли» в Камашинском районе.
Данное обращение рассмотрено Министерством экономики и финансов и АО «Узсувтаъминот» по запросу Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ.
Благодаря этому на 3 существующих водозаборных сооружениях МСГ «Гитшли» в Камашинском районе установлены новые насосы и дополнительное электрооборудование, возобновлена работа водозаборов и население обеспечено питьевой водой.
Кроме того, депутат Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов, член депутатской группы НДПУз Январ Иноятов обратился за практической помощью в обеспечении насосных агрегатов управления эксплуатации Каршинского магистрального канала необходимой электроэнергией для бесперебойной работы.
Ибо 5 насосов, откачивающих воду, принадлежащих Управлению по использованию Каршинского магистрального канала, не работали на полную мощность из-за перебоев в подаче электроэнергии. Это создавало трудности для фермерских и дехканских хозяйств, а также для населения при орошении посевных площадей. Это было причиной их справедливого нарекания.
Благодаря совместным усилиям Комитета Сената по аграрным и водохозяйственным вопросам, а также соответствующих министерств и ведомств в установленном порядке Управлению по использованию Каршинского магистрального канала ежемесячно выделяются дополнительные к договору лимиты электроэнергии и вносятся соответствующие изменения. В настоящее время в каскаде насосных станций, подведомственных этому управлению, непрерывно работают 5 рядов насосных агрегатов. Министерство энергетики также дало соответствующие указания АО «Худудий электр тармоклари» по обеспечению их устойчивой электроэнергией.